החברים של ג'ורג'

מצוות אנשים מלומדה

סיפור הזוי למדי פרץ לתקשורת בימים האחרונים: רב בצפון, שחשד כי אדם אחר ניהל יחסים לא כשרים עם בתו, אולי אף אנס אותה (החשוד מכחיש כל קשר), אסף את בנו וכמה בריונים יוצאי ישיבות אחרים כדי לסגור חשבון אישי עם החשוד. הם ארגנו לו אמבוש, והקטטה התדרדרה לקרב יריות בין החשוד, הרב ובנו של הרב.

בסיפור הזוי עוד יותר, מסתבר שאיש דת אורתודוקסי באזור הצפון הטיל מום באברי מינם של מאות ילדים באזור הצפון, והבעיה כמסתבר היא לא עם זה, אלא עם העובדה שהמום הוטל שלא כיאות, ויש לבצע ניתוח נוסף באברי המין של הנפגעים. יודגש שהניתוח מתבצע לא מטעמים בריאותיים, אלא מטעמים טקסיים גרידא. אחת העילות לכך שהבחינו בפעולה של הקוצץ הסורר היא שהתינוקות שנימולו אצלו לא בכו, כלומר סבלו פחות כאב. כתוצאה מרשלנות זו, צפוי האשם לאבד את רשיון הטלת המום שלו. לא דווח אם נפלה תקלה גם באותו חלק של הטקס שבו מוצץ הקוצץ את איבר מינו של התינוק, פעולה שבכל מצב אחר היתה מביאה למעצר מיידי, אם לא ללינץ'.

בסיפור שלישי, חזר מוטי אלון – שהוגלה על ידי פורום "תקנה" בשל, לא ברור מה בעצם, אבל המשטרה חושדת בו בקיום מין עם תלמידים קטינים – לפעילות רגילה, ובעצם מתעלם מההגבלות עליו. אלון נהנה מחסותו של חיים דרוקמן, שכבר הגן בעבר על תוקפים מיניים בישיבת "נתיב מאיר", שם העדיף לפתור את הבעיה באמצעות הרחקת התוקף מקורבנותיו (המממ, נשמע כמו פעולה של פורום "תקנה"). אליוקים רובינשטיין, אז היועץ המשפטי לממשלה הרחום והחנון, שלח לו מכתב תקיף, אבל לא העמיד אותו לדין.

הנחת יסוד סבירה, בהתחשב בעבר, היא שכאשר ישוב הרב השולף מהצפון אל קהילתו, הוא יוכל להתקבל מחדש ללא בעיות מיוחדות. מי שיהיו לו בעיות, כנראה יחליף קהילה. מוטי אלון ודרוקמן מוכיחים שאפשר להיות, אמנם במאמץ (במקרה של אלון) רבנים מוכרים גם כאשר אתה מעורב, במישרין או בעקיפין, בפשע המתועב של ניצול קטין הנתון למרותך לצרכים מיניים. וכפי שמראה לנו מקרה המוהל, אף שהחברה הדתית מתייחסת באופן סלחני לפשעים ועבירות מוסריות, אין לה כל סלחנות כשהדבר מגיע לסטיה בתחומי הפולחן. אילו אלון, דרוקמן והשולף היו נתפסים לא בנסיון רצח או אונס, אלא בכך שהם מדליקים ומכבים אורות בשבת, כל סמכותם הרבנית היתה נושלת מיד.

זו לא תובנה חדשה שאין קשר בין דת ובין מוסר; דיוויד "הנצרות מבוססת על ניסים ועד היום אין אדם חושב יכול להאמין בה בלי נס" יום עלה על זה לפני יותר מ-200 שנים. אבל פער כזה בין ההקפדה על מצוות הפולחן ובין הסלחנות כלפי מעשי הנבלה של אנשי הדת הוא באמת עוצר נשימה. לגזור ולשמור, לפעם הבאה שיגידו לכם שדתיים הם גם מוסריים יותר.

(יוסי גורביץ)

אנשים טובים באמצע הדרך (הערה אישית קצרה)

לפני שלושה שבועות בערך נסעתי במונית, עמוס בכל טוב, לביתם החדש של איתמר ויזהר. ביוצאי מן המונית, הבחנתי תוך מספר שניות שהסלולר שלי, מדגם נוקיה E71, נפל במונית. שעטתי לעבר הדירה, ובמשך כשעה ניסינו לחייג למספר שלו. ללא הצלחה; באחד המקרים אני משוכנע ששמעתי את המכשיר מנותק. לא היתה ברירה: עשינו את פעמינו אל הסניף הקרוב של חברת האופל שמספקת לי שירותים סלולריים, ושם הודיעו לי בעליצות שהם יכולים לספק E71 חדש, אבל זה יעלה לי יותר מ-900 ₪. הם רמזו בגסות שעדיף לי לשדרג. נכנעתי ושדרגתי. לשאלותי האם יש יכולת למצוא את המכשיר האבוד, נאמר לי שלא; יאיר טוען בתוקף שהיכולת קיימת, הרצון – מסיבות מסחריות מובנות – לא.

התרגלתי במהירות ל-E72, וכעבור שבועיים כמעט ושכחתי את התקרית (להוציא העובדה שהיא טיפחה את העוינות הקיימת ממילא שלי לנהגי מוניות). שלשום קיבלתי מייל משונה מאשה בלתי מוכרת: "המכשיר שלי מקבל הודעות שמיועדות אליך. יש לך מושג למה?" שאלתי אותה אם מדובר במכשיר E71.

כעבור זמן קצר התקשר אלי בעלה, תומר, ואמר לי שאשתו רכשה את המכשיר ממישהו "במחיר טוב", ואמר שהוא רוצה להחזיר אותו. נפגשנו אמש. ביקשתי שיגיד לי כמה הם שילמו על המכשיר, כדי שאפצה אותו; הוא סירב בתוקף. "אנחנו אנשים מאמינים, אצלנו אין 'הגונב מגנב פטור'", אמר. אמרתי לו שזה לא עניין של גניבה, אלא של השבת אבידה. הוא עדיין סירב לקבל פיצוי. ביקשתי ממנו שייתן לי שם של מוסד צדקה שהוא תומך בו, כדי שאתרום לו, ותומר שוב סירב. "אתה רוצה לתרום? תתרום למה שאתה רוצה. אני לא אגיד לך מה לעשות בכסף שלך."

הבלוג הזה תוקף לעיתים קרובות חובשי כיפה. צריך לציין גם דברים כאלה.

(יוסי גורביץ)