החברים של ג'ורג'

כמה הבהרות על פרשת אקסלס

כפי שרבים ממכם שמתם לב, ynet פרסמו אתמול הבהרה – היא כבר לא קיימת – באשר לידיעה שהם פרסמו בעקבות הפרסום שלנו על חברת אקסלס של אדוארדו שובל, שבנו רונן שובל משמש בה כאחראי על השיווק האסטרטגי. קוראים רבים דרשו התנצלות; אין לנו על מה להתנצל.

שימו לב: ההבהרה – את רובה עדיין אפשר לראות כאן – אומרת שלרונן שובל ולתנועת אם תרצו לא היה "קשר, ישיר או עקיף, עם איראן או עם גורמים הפועלים בה". עוד נאמר בהבהרה ש"עוד נתברר כי לחברת אקסלס והעומדים בראשה אין ולא היה כל קשר עם גורמים איראניים. אקסלס לא מכרה ואף לא ניהלה כל מו"מ למכירה של ידע או ציוד לאיראן". אבל את זה לא טענו. ראוי לשים לב שבניגוד לאם תרצו, על אקסלס לא נטען שלא היה לה "קשר, ישיר או עקיף, עם איראן או עם גורמים הפועלים בה".

ובצדק מוחלט, כי אם זה מה שהיה כתוב, היה מדובר בשקר. כפי שהראינו, חברת אקסלס נכנסה לקשרים עסקיים עם החברה הדרום אפריקנית פונדאמו, שמתפארת בקשרים שלה עם מדינות ברחבי העולם השלישי, בכלל זה איראן ומדינות אויב אחרות. כפי שהראנו, אדוארדו שובל בחר בפונדאמו בנמקו את הבחירה כך: "אנו מתרגשים במיוחד להביא את יתרונות הרשת נטולת המגע שלנו לשווקים מתפתחים […] הנוכחות החזקה והמבוססת של Fundamo בשווקים הללו הופכת אותה לשותפה אידיאלית עבורנו בהשקת השירותים שלנו."

הפננו שאלות בשעתו לחברת אקסלס, ולאחרונה גם לחברת פונדאמו, ולא קיבלנו עליהן תשובה. בימים אלה, כאשר הציבור דורש לחקור את הקשרים הישירים שבין האחים עופר ובין איראן, ראוי שהחוקרים ידרשו תשובות למספר שאלות גם מאדוארדו שובל. ואלו הן:

א. האם החוזה בין פונדאמו ואקסלס בתוקף, לאור הפרסומים האחרונים?

ב. האם אקסלס ידעה שפונדאמו סוחרת עם איראן? אם לא ידעה, איך לא ידעה? האם בוצע הליך בדיקת הנאותות (Due Diligence) הנדרש קודם לעסקה? היעדרו של הליך כזה, נזכיר, הוא הסיבה לסנקציות האמריקניות על החברות של האחים עופר.

ג. האם החוזה בין אקסלס ופונדאמו מכיל סעיף האוסר על פונדאמו למכור את טכנולוגיית ההצפנה של אקסלס לאיראן ולשאר מדינות אויב? אם לא, למה לא?

אנחנו לא קיבלנו את התשובות. יש לקוות שהרשויות דווקא כן.

(יוסי גורביץ ואיתמר שאלתיאל)

ועוד דבר אחד: עמותת "גישה", שנאבקת במצור הישראלי על רצועת עזה, פרסמה סרטון קצר המבדיל בין מיתוס ומציאות ביחסים שבין ישראל לרצועה. הוא מאד שווה צפיה. גילוי נאות: הח"מ התארח במשרדי "גישה" ובלס שם פירות וגבינות.

(יוסי גורביץ)