החברים של ג'ורג'

מה עושה רכב מעקב צבאי בלב תל אביב?

בשבוע שעבר, ליווה רכב מעקב מסוג רקון את מפגיני הצדק החברתי בתל אביב, ועד כה לא המשטרה ולא צה"ל נתנו הסבר מספק לנוכחות שלו שם. לא היה ברור למי שייך הרכב: הוא נראה כמו רכב צבאי אבל בשבוע שעבר הופעל כנראה על ידי מג"ב. כך, על כל פנים, טען צה"ל.

אמש, הופיע הרכב שוב בתל אביב, הפעם כשהוא מלווה רק את הפגנת הנגד להפגנה שארגן הממסד נגד "משתמטים." הוא חלף על פני המפגינים כשהתארגנו בקפלן, וחנה אחר כך לא רחוק ממקום ההפגנה – במקום שמיועד לחניית רכב עבודה בלבד, אירונית.

raccoon 2

הוא ליווה את ההפגנה, ולקראת סופה חנה בכיכר הבימה. ניסיתי להתקרב אל הרכב כדי לברר, באמצעות המספר הרישוי שלו, למי בעצם הוא שייך – לצה"ל או למג"ב. צה"ל משתמש במספרים צבאיים, מג"ב במספרים משטרתיים. על הרקון לא היה כל מספר. זמן קצר לאחר מכן ניגש אלי שוטר סמוי למחצה – הוא לבש בגדים אזרחיים אבל היה לו מכשיר רדיו גלוי על כתף שמאל – וסילק אותי מהמקום. אם מדובר ברכב משטרה, מדוע הוא לא היה מצויד במספר משטרתי? או שמדובר ברכב קרבי – לנגמ"שים ולטנקים, אני מניח, אין מספרים? אם אכן מדובר ברכב צבאי, מדוע השאיל צה"ל רכב כזה למג"ב לפעילות בתחומי תל אביב?

raccoon 1

חבר הכנסת דב חנין הגיש בשבוע שעבר שאילתה בשאלה מדוע מפעיל המשטר רכבי מעקב צבאיים כנגד מפגינים שלווים. עד כה הוא לא קיבל תשובה. המשטרה הפעילה גם שוטרים סמויים – או, ליתר דיוק, סמויים למחצה – שצילמו את ההפגנה ושידרו את המידע בשידור חי למטה שלהם. אפשר היה לזהות אותם בקלות בגלל האנטנה שעל הגב שלהם. הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון נראית לאחרונה הרבה יותר מזרח תיכונית מדמוקרטית. מי שחשב שהכיבוש יעצור בקו הירוק, שיחשוב שנית.

Undercover cop #1

ועוד דבר אחד: ב"מעריב" (או, כפי שנהגו כמה מעובדיו לקרוא לו, "מעליב") מצאו קיפוח ממשלתי שאפשר להתלונן עליו: הממשלה לא מסבסדת מספיק נסיעות לאדמות ההרג בפולין. מי צריך מורים, רופאים, בתי חולים, שירותי חברה – תנו לנו לנשום את אוויר מחנות ההשמדה הצלול. אחרת, איך יחזור הנוער כשהוא "הרבה יותר יהודי"?

הערה מנהלתית: אני יוצא לחופשה קצרה, ביקור משפחתי בהונגריה. אשוב בסוף השבוע אבל אני בספק אם יהיו פוסטים נוספים לפני יום שישי. עמכם הסליחה.

(יוסי גורביץ)