החברים של ג'ורג'

ג'סטין ביבר 1, בנימין נתניהו 0 (או: הפנטזיונר, סדרה בהמשכים)

קצת מביך לכתוב על כל הנושא הזה, אבל הוא מדגים נקודה שתמיד חשוב להדגיש: עד כמה השקר הוא כלי אוטומטי, ראשוני, של נתניהו. אמש הודיעה לשכת נתניהו שהיא מבטלת את הפגישה שנועדה לנתניהו עם ג'סטין ביבר, לאחר שהלז סירב להפגש גם עם ילדי שדרות באותו מעמד. רק שזו כנראה לא האמת.

מה? ובכן, יש איזה אליל-כרוכיות חסר כשרון בשם ג'סטין ביבר. הוא מבקר בימים אלה בארץ ואמור לערוך הופעה מחר. ביום ראשון האחרון דיווח "ידיעות אחרונות", במה שנשמע כמו נוסח היח"צ השגרתי של לשכת ראש הממשלה, כי נתניהו יפגוש את ביבר בביתו ביום רביעי, קרי היום, יחד עם ילדים משדרות. נתניהו טוען כי ביקש להזמין את הילדים משדרות "כדי לחמם להם את הלב וגם ליצור אפקט הסברתי", אבל אמש (ג') הודיעה לשכתו כי מפגש הפסגה בינו ובין הזמר בן ה-17 שלא הצליח למכור יותר מ-15,000 כרטיסים בוטל, וזאת משום ש"ביבר סירב לפגוש את הילדים משדרות".

דא עקא, שההודעה של לשכת נתניהו לא סבירה, בלשון המעטה. אנשיו של ביבר הכחישו בתוקף שנקבעה פגישה כלשהי בין הזמר ובין נתניהו, ואחד מהם אמר ל-ynet בפסקנות ש"זה תרגיל עלוב. לא תוכננה שום פגישה. קיבלנו פניה מלשכת ראש הממשלה להפגש עם ג'סטין ביבר ומיד לאחר מכן פורסם כאילו ביבר פנה בבקשה להפגש עם ראש הממשלה. היום כבר בוטלה הפגישה שמלכתחילה לא אושרה, כי החלטנו שאין מפגשים פוליטיים. רוכבים כאן על גב של ילד בן 17." ynet טרחו להרים כמה טלפונים, והמסקנה שלהם היא שפרט ללשכת נתניהו, אף אחד לא ידע על קיומה של פגישה כזו – כולל הילדים משדרות שנתניהו רצה להשתמש בהם כאביזר Hasbara. במועצת שער הנגב שמעו על הרעיון, אבל רק כפניה לא מחייבת מלשכת נתניהו – שהגיעה יומיים אחרי ההודעה שפורסמה ב"ידיעות אחרונות". מבדיקה אקראית בגוגל, לא נראה שפוליטיקאים הם כס התה של ביבר – הוא אמנם פגש את אובמה, אבל זה היה בהופעה, הוא לא הוזמן לבית הלבן.

אז מה קרה פה? קודם להודעה של לשכת נתניהו, הפיצו יחצ"נים – ההודעה הגיעה גם אלי, בדרך לא דרך; ראו תמונה – את ההודעה שכמה נדבנים רכשו כרטיסים למופע של ביבר לכ-700 מילדי הדרום. נראה שבלשכת נתניהו ראו את ההודעה והחליטו לגזור עליה קופון, ומיהרו לצאת לתקשורת בהצהרה על פגישה שלא היתה עליה כל הסכמה, מתוך תפיסה שביבר לא יעז לסרב, אחרי שכביכול כבר הוכרז על המוגמר.

bieber_yhz

אבל הוא סירב, ונתניהו שוב יצא ועוגה מרוחה על פרצופו. "אשף ה-Hasbara" לכאורה גרוע יותר מהשר הממונה, יולי אדלשטיין, והמנכ"ל שלו, שזקוק למתורגמן. מכל האירוע הזה, צריך להסיק שתי מסקנות.

קודם כל, שנתניהו היה ונשאר שקרן מובהק, פנטזיונר שאין שני לו. אנחנו מדברים על האיש שפינטז שהיה בנגמ"ש של אריק שרון במלחמת יום הכיפורים, אירוע שאף אחד חוץ ממנו לא זוכר; האיש שסיפר באשכבה איך השר רחבעם זאבי נהג לתת לו עצות – שעה שזאבי מעולם לא היה שר שלו; שהוא, או לשכתו, פרסמו את דבר השטות, לפיו כביכול הוא חזה את אסון המכרה בצ'ילה; שסיפר על פגישה, שהוכחשה בתוקף, בה כביכול הוצע לו תפקיד שר האוצר האיטלקי. ועכשיו הוא משקר על פגישה עם זמר בן 17, שוב דוחף את עצמו אל אור הזרקורים בכל צורה נואשת אפשרית.

שנית, איך נראית ההתנהלות של לשכת נתניהו. שום לשכה סבירה לא היתה נקלעת למצב האידיוטי הזה. אם כך היא מתנהלת בנושאי שוליים, כמו פגישה עם אמן בשנקל, מפחיד לחשוב על האופן שבו היא מתמודדת עם בעיות של ממש. בכל מקום נורמלי, הידיעה על הפרשה היתה מושכת תשומת לב בעיקר בשל קול השריקה העז שהיה משמיע בכיר בלשכה בעת חיכוכו עם האוויר במהלך הטיסה החוצה ממנה. זה לא קרה, כי נתניהו לא מדיח אנשים בגלל כשלונות, אלא מסיבות אחרות. זו לשכה שמסוגלת לספוג גול עצמי בגלל זמר במשקל נוצה.

אם אלו לא היו ראש הממשלה שלי ולשכתו, גם אני הייתי צוחק.

ועוד דבר אחד: ד"ר מור אלטשולר, עאלק-אינטלקטואלית ימנית, תקפה פיזית את מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, שעה ששניהם התכוננו להופיע בתוכנית טלוויזיה. יש לקוות שאף אחד לא יעלה על דעתו יותר להזמין את אלטשולר לתכנית כלשהי; זה יהיה פרס לבריונות פוליטית. לעגו היום לתגובה של אופנהיימר – תלונה במשטרה – משום שלכאורה היא מציגה אותו כסטריאוטיפ השמאלני החלוש, אבל זו היתה התגובה הסבירה והלגיטימית ביותר, והוכיחה שוב מי יודע לשלוט ביצריו ומי לא.

הערה מנהלתית: בימים האחרונים התקבלו מספר תרומות בקרן הטבק והאלכוהול. אני רוצה להודות בזאת לתורמים, ולאחל להם שמעולם לא יצטרכו לנהל שיחת טלפון בלתי מוקלטת עם לשכת נתניהו.

(יוסי גורביץ)