החברים של ג'ורג'

הצבוע הידוע

בוגי "משה" יעלון מצא את עצמו בתסבוכת, זמן קצר סמוך לכניסתו ללשכת שר הבטחון: לפני כשבוע הוא השתמש במסוק צבאי כדי להגיע לחתונת בתו. אלה העובדות. אחר כך התחיל, כרגיל, הנסיון לטשטש אותן.

לשכת השר מיהרה להודיע בצדקנות ש"שר הביטחון טס במסוק לחתונת בתו בקיבוצו גרופית הסמוך לאילת, מאחר ועד שעות הצהריים היה עסוק בדיונים מבצעיים דחופים והערכות מצב בלשכתו בתל אביב, במקום לבלות את יום החתונה עם משפחתו. כדי למנוע איחור לחתונת בתו, הוחלט מחוסר ברירה כי שר הביטחון יגיע לאירוע במסוק." ההדגשה שלי. מה זה "מחוסר ברירה"? ההודעה הזו מבקשת מאיתנו להאמין שמה שהתרחש היה כך: השר הגיע השכם בבוקר ללשכתו, ומשם היה עסוק בדיונים קדחתניים (כולל דיונים "מבצעיים דחופים", כדי שלא תחשבו חס וחלילה שהוא רק עוסק בהגנה על הנתח של מערכת הבטחון מאוצר המדינה), כשלפתע, בבעתה, הוא מבין שהוא עומד לאחר לחתונת בתו, שתיערך עוד כחצי שעה. מהר, הוא מורה לרל"ש שלו. אין ברירה, ארגן לי מסוק צבאי.

או שלא. סביר הרבה יותר שערב קודם, כשתכנן את היום שלו, העיר הרל"ש על כך שלוח הזמנים צפוף משהו, ובוגי, בתנועת יד מזלזלת, אמר "אין בעיה, דבר עם הרמטכ"ל שיארגן מסוק." איכשהו, התרחיש הזה – שלא כולל את הרעיון שיעלון מסוגל לשכוח את החתונה של בתו, אירוע שהוא בכל זאת אירוע מרכזי בחייו של אדם – נשמע סביר יותר.

רגע, אבל האם היתה בכלל סכנת איחור? שימו לב למילים המודגשות: "עד שעות הצהרים." חופות, כידוע, נערכות בערב. משדה דב יוצאת טיסה לאילת, הסמוכה לגרופית, מדי כשעה. מה הפריע ליעלון לתפוס משם טיסה? או, לצורך העניין, להתרווח במושב האחורי של מכונית השרד שלו, ולהורות לנהג לשעוט לגרופית? מדובר בשלוש עד ארבע שעות נסיעה בלבד. לא התאים לו להדחק בגרוטאות המעופפות של ארקיע עם ההוי פולוי? נשמע לגיטימי. הוא בהחלט היה רשאי לשכור מסוק פרטי, או מטוס פרטי, למה שהיה לגמרי נסיעה פרטית. אבל למה שיעלון יוציא מכספו הפרטי, כשאפשר להפיל את ההוצאה על הציבור?

במשרד הבטחון מתעקשים למרוח אותנו ולטעון שעלות הטיסה היא 6,000 ₪ בלבד – למרות שמקורות במערכת הבטחון, שמותר להניח שהם גם אלה שהדליפו את הסיפור, אומרים שמדובר במשהו קרוב יותר ל-70,000 ₪: 20,000 ₪ לשעת מסוק, כשהטיסה היא שעה וחצי בכל כיוון, כשהמסוק ממתין לכבוד השר על המנחת. מישהו צריך לומר ליעלון שיום עבודה שלו – או, אם לדייק, חצי יום עבודה – לא שווה לנו את הסכום הזה.

בקיצור, יעלון קימבן לעצמו צ'ופר נחמד על חשבוננו. מיד יצאו מחוריהם כל מלחכי פנכתה של מערכת הבטחון והשמיעו את זעקת ה"בחייאת" הקבועה במצבים כאלה. מה רציתם, ייבב אחד מהגרועים שבהם, צביקה פוגל, שיחסמו את כל הכבישים בדרום כדי לאפשר לו לנהוג? ונו, מה קרה, נשפך קצת כסף ציבורי.

הטענה עלתה גם מחוגים שדווקא תומכים בצדק חברתי: הם חששו שהפרשיה תאפשר הסחת דעת משורה של מעשי עוול גרועים בהרבה. הם אמרו, בצדק, שיש בעיות הרבה יותר רציניות בתקציב הבטחון.

ואף על פי כן, צריך להתעקש ולהתעסק בפרשיה הזו. יעלון, אחד הגרועים שברמטכ"לים וללא ספק מהבזויים שבהם, טיפח לעצמו במשך שני עשורים אגדה של אדם בלתי מושחת. ואין ספק שאם יאמרו לו שהטיסה הזו, שהיא ניצול לרעה מובהק של סמכות – שהרי תרגיל כזה לא היה עולה על הדעת במקרה של, נניח, שר החינוך, שגם לו יש דיונים דחופים – היא שחיתות, הוא נורא ייעלב. שחיתות? הוא? וזה לגמרי מובן. איך אדם שחושב שמגיע לו הכל יכול להיות מושחת? הוא רק לוקח את מה שמגיע לו.

זו לא היתה, חשוב להזכיר, הפעם הראשונה שיעלון משתמש בציוד צבאי כדי להגיע לאירוע שלא קשור לתפקידו. לפני עשור, כשהיה לרוע המזל רמטכ"ל, הוא השתמש במסוק צבאי כדי להגיע לחתונה בצפון. המסוק הוריד את יעלון, אשתו, ועוד מספר אזרחים, ומשם הם נלקחו לחתונה בקיבוץ סמוך. בינתיים, המסוק המתין לשובם של יעלון ואורחיו, כשחיילים מאבטחים אותו. שעת שימוש במסוק הוערכה אז בעשרות אלפי שקלים. קשה להבין איך בדיוק היא הצטמצמה בעשור האחרון ל-6,000 ₪. אז התגובה של מערכת הבטחון היתה חצופה אפילו יותר: "כמדיניות, אין אנו מפרטים את פרטי פעילותו של הרמטכ"ל והאופן שבו היא מתבצעת." אתם מבינים? חתונה היא "פעילות" של הרמטכ"ל, והיא נאפדת סוד כמבצע חשאי של סיירת מטכ"ל. קשה, אגב, להאמין, שהתגובה הזו פורסמה ללא ידיעתו של יעלון.

אז לפני עשור יעלון למד שאפשר להשתמש בציוד צבאי יקר להחריד לצרכיך הפרטיים, ולסנג'ר חיילים לשם כך, בלי שיקרה לך שום דבר. עכשיו הוא ניסה לעשות את זה שוב, רק שהפעם הוא גילה לרוע מזלו שאין אינתיפאדה שניה שתחפה על הביזה שהוא מבצע באוצר המדינה, ושהוא כבר לא רמטכ"ל אלא פוליטיקאי. בכיר, אמנם, ובכל זאת רמטכ"ל לשעבר, אבל פוליטיקאי. פעם, כרמטכ"ל, הוא היה מסוגל להודיע לכנסת שהוא לא רואה את עצמו כפוף לה; היום, הוא כנראה עוד לא קלט, זה כבר לא היה עובר בקלות כזו.

וזה חשוב, לא רק בגלל הכסף. בהתחשב בכמות הבזבוז של המערכת הבטחונית, זה כנראה זניח. זה חשוב משום שזה אומר לנו דברים חשובים על יעלון, מי שמייעד את עצמו לרשת את נתניהו ובכל מקרה יהיה פוליטיקאי בכיר. יעלון תמיד האשים את החברה הישראלית ברפיסות: במהלך האינתיפאדה השניה, כשאנשים התפוצצו באוטובוסים על ימין ועל שמאל, העז יעלון – שבניגוד לאוכלוסיה המותקפת, לא הלך לשום מקום בלי שומרי ראש – לרטון על כך שהיא, החברה שבהגנה עליה נכשל קטסטרופלית, דווקא היא החוליה החלשה. האיש שכל חייו התקיים על חשבונם של אחרים (תחילה על חשבון הציבור, אותו תיעב, ואחר כך על חשבון הקריקטורה האנטישמית שלדון אדלסון, כשהיה במכון לאסטרטגיה ציונית) התרגל לכך שהוא יכול לקבל מה שהוא רוצה, שמגיע לו, שמותר לו. נו, הוא הרי מייצג את הישראליות האמיתית, הנחושה, הלא רופסת, אז מה אתם מציקים לו עם זוטות? מה, אתם מצפים מהאיש שבין בטחון ישראל ובין בטחון הקריירה שלו תמיד בחר בקריירה, שכל קיומו הוא על אגדת הסכין בגב – איכשהו, תמיד הגב האישי שלו – שיהיה מסוגל להבין איך חי ישראלי מן השורה? כזה שלא מסתובב עם משכורת של 70,000 ₪ בחודש? כזה שלא יוצא לרחוב עם מאבטחים? כזה שאוליגרכים ימנים לא מסדרים לו ג'וב כשהוא בתקופת צינון?

ואם הציבור הישראלי ישכח את ה"מגיע לי" של יעלון כשהלז יתייצב שוב בקלפי, אז מגיע לו.

ועוד דבר אחד: שר האוצר החדש שלנו הודיע שהוא רוצה שמשרדו יתחיל לסגור את פרצות המס של האוליגרכיה. המממ. אולי הוא יכול להתחיל מאחד, יאיר לפיד, שהקים לעצמו חברה כדי שיוכל לשלם לעצמו דיווידנדים במקום לקבל משכורת, וכך לשלם הרבה פחות מס. זה חוקי לגמרי, כמובן. זה גם מסריח עד השמיים, במיוחד כשמדובר בשר האוצר שכבר הודיע ששוב יצטרך להדק את החגורה שעל צווארנו. שרים אמורים להוות דוגמא. איזו דוגמא נותן שר האוצר הנוכחי לנישומיו? יום אחד, ילד, תוכל להיות מצליח ואז להתחמק מחובתך המוסרית לשלם מס אמת?

(יוסי גורביץ)