החברים של ג'ורג'

פרויקט 300: פושע מלחמה מטומטם? קבל קידום

איך נראית “מנהיגות” בצבא של כוכבי

צה”ל החליט, דיווח הארץ אמש (ג’), לקדם את סרן גיא אליהו. למי שפספס את החלק הראשון של הסאגה, אליהו היה קצין בסיירת גולני, שהחליט לפלוש לסוריה על דעת עצמו וללא פקודות; הוביל את חייליו לפשיטה על בית בתחומי סוריה, והרג שניים או שלושה – רק ערבוש, כן? לא משנה אחד יותר או פחות – מתושבי הבית. זו לא היתה הפלישה היחידה שביצע אליהו על דעת עצמו. הפרסום על פשע המלחמה של אליהו (כן, הרג אזרחים על דעת עצמך וללא פקודה הוא פשע מלחמה פר אקסלנס) הביא את צה”ל במבוכה, ואז הסתבר שאליהו ביצע “תג מחיר” בשכם בשנת 2018, כנקמה על תאונת דרכים שבה נהרגו שלושה מחמושיו. הנהג הפוגע היה בכלל ממזרח ירושלים, אבל, נו, הוא היה פלסטיני, אז פוגעים בפלסטינים אחרים בנקמה.

היתה תשומת לב תקשורתית, אז צה”ל העמיד לדין את אליהו ואפילו כלא אותו. אפשר היה לצפות – אחרי הכל, צה”ל טוען שאיננו כנופיה – שהוא יודח משורות הצבא. אבל, כאמור, לא רק שהוא לא הודח – לאחרונה הוחלט לקדם אותו. אליהו יהיה קצין הבטחון באוגדה חדשה שהיא בבת עינו של הרמטכ”ל, אביב “לונדון לא מחכה לי” כוכבי. תדע כל אם עבריה וגו’.

אני מתעכב על כוכבי בכוונה: הרמטכ”ל נאלץ להמלט מלונדון לפני יותר מעשור, משום ששם ניסו פעילי זכויות אדם לעצור אותו בשל חלקו בפשעי מלחמה ברצועת עזה. במשך שנותיו בתפקיד, הוא מברבר ללא הרף על הפיכת הצבא ל”קטלני” – בעוד שהקטלנות של הצבא הממומן ביותר במזרח התיכון מופנית בעיקרה כנגד לא חמושים, חלקם הניכר קטינים. הוא גם התפרסם לאחרונה, כשהתחוור שהוא מנסה להוציא תוך כדי תפקידו ספר על מנהיגות.

אז כך נראית ה”מנהיגות” בצבא של כוכבי: קידום של קצין שביצע פשעי מלחמה, פלש למדינה אחרת (ריבונות! ריבונות!), זייף מסמכים כדי להסתיר את חלקו בתאונה, וביצע “תג מחיר”. אי אפשר להפיל את כל התיק על סרן אליהו. אחרי הכל, הוא פועל בארגון שהחליט לקדם אותו. הוא הבין היטב את רוח המפקד.

מי שלא מכיר אותה, מתבקש לעיין בידיעה אחרת: צה”ל תקף הלילה בחומס שבסוריה. שוב. הפעם הרגנו שני אזרחים, על פי הדיווח הסורי. צה”ל מבצע תקיפות כאלה על בסיס שבועי בערך. כל תקיפה כזו היא הפרת ריבונות של סוריה, כל אחת מהן היא קאסוס בלי, כל אחת מהן היא הפרה מובהקת של הסכמי שביתת הנשק עם סוריה מ-1973. בצה”ל מאמינים שסוריה חלשה מכדי להגיב. עד כה זה נכון. אבל באיזשהו שלב, משטר אסד יצטרך להגיב. יש גבול להשפלות שהוא יכול לספוג.

וכשזה יקרה, ויהיו פה כמה חיילים הרוגים, הציבור הישראלי יתקפד ויילל עד השמימה ולא יבין מאיפה זה בא לו, מה עשינו, מה אשמתם של הילדים החמודים שלנו.

וכוכבי ימשיך לחפש מו”לים להוצאת ספר על “מנהיגות”, בלי שאף אחד ישאל איזו מין סוג מנהיגות זו, שמחרחרת מלחמה עם מדינה שכנה. איזה סוג מנהיגות? זו שציבור אדיש וטיפש ראוי לה.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

9 תגובות על ”פרויקט 300: פושע מלחמה מטומטם? קבל קידום“

 1. Ofer Shinar הגיב:

  האם הקצין ידליק משואה או יקבל פרס ישראל?

 2. Kobi Marom הגיב:

  אוי, ממש רחמים על הגרורות האיראניות שעסוקות בלנסות להשמיד אותנו.

  • ygurvitz הגיב:

   קודם כל, חמלה היא מידה טובה. שנית, אתמול – וברוב המקרים – הרוצחים המעופפים שלנו הרגו אזרחים. שלישית, "מנסות להשמיד אותנו"? ברצינות? איך זה מתבטא בשטח? אתה בולע יותר מדי תעמולה ציונית.

   • Machine Bias הגיב:

    מי שעוקב אחר המלחמה בסוריה ובפרט אחרי התקיפות הישראליות יכול להעיד שהטענה כי "ברוב המקרים הרוצחים המעופפים שלנו הרגו אזרחים" אינה נכונה. במקרים מעטים מדווח על אזרחים הרוגים.

   • Kobi Marom הגיב:

    כן. "אזרחים" כמו יועצים איראנים וספקי נשק. אל תצחיק אותי.

    • ygurvitz הגיב:

     העלת טענה. גבה אותה. תן לי שמות, תפקידים ותאריכים. אם לא, הודה שאתה שבוי בתעמולה הצבאית.

     • Kobi Marom הגיב:

      לפחות על פי הנתונים של המרכז הסורי לזכויות אדם, מתוך 119 ההרוגים מתקיפות המיוחסות לישראל בסוריה ב2021 עד תחילת נובמבר, 114 הם חיילי צבא סוריה או חברי מיליציות שנאמנות למשטר אסד.

  • שחר כ. הגיב:

   האם צד"ל היה "גרורה ישראלית"? השימוש שלך במילים מוכיח שיוסי צודק שהוא כותב ש"אתה בולע יותר מדי תעמולה ציונית". נסה לכתוב במשפטים שלא שמעת קודם.

   • Machine Bias הגיב:

    יש נוכחות איראנית בסוריה והיא לא מטרידה אך ורק את ישראל. יש סיבה למה הרוסים מאשרים את התקיפות ולמה משטר אסד אף פעם לא מגיב (חוץ מירי סמלי ולא יעיל של נ"מ) ..