החברים של ג'ורג'

פרויקט 300: הרצח המועיל של שלי דדון

הימין היהודי שב ועושה את מה שהוא מתמחה בו: ריקוד על הדם. פוסט שני בפרויקט 300

לפני כעשרה ימים יצאה שלי דדון מביתה בעפולה לראיון עבודה במגדל העמק, אליו היא לא הגיעה. גופתה נמצאה כמה שעות אחר כך בחניון במגדל העמק. וזה כל מה שאנחנו יודעים על הנושא בינתיים. הפרשה נמצאת תחת צו איסור פרסום.

המשטרה והשב”כ, שחוקרים את הרצח, אומרים שהם לא יודעים האם המניע לרצח הוא לאומני או פלילי. זה לא הפריע לימין היהודי לצאת ממאורתו ולספח את דדון, בטרם הושלמה החקירה, לרשימת הנרצחים על ידי פלסטינים. ראש האחים היהודים, השר נפתלי בנט, מיהר לבקר את משפחת דדון ביקור ניחומים ובאותה הנשימה לדרוש מראש הממשלה שלא לשחרר רוצחים – כאילו שזה עומד על הפרק. בנט הוסיף ש”הגיע הזמן שהיהודים יפסיקו לפחד מהרוצחים ושהרוצחים יפחדו מהיהודים.” יופי של תקבולת: יהודים =/= רוצחים, מדובר בשני הפכים.

כידוע, רוב מקרי הרצח בישראל מתבצעים על ידי יהודים, מה שלא מפתיע בהתחשב בכך שהם רוב מוחלט של האוכלוסיה. מקרי הרצח, יש לציין, הם ברובם המכריע פליליים. העובדה שמישהו הוא יהודי לגמרי לא אומרת שהוא לא רוצח – במיוחד אם הוא אח יהודי. שליח הציבור של האחים היהודים, יגאל עמיר, רצח ראש ממשלה. יש גם רבים אחרים, ומי כבנט יודע זאת: אחד מיועציו של בנט, נתן נתנזון, הוא מחבל יהודי בדימוס.

מכאן הניכוס של דדון על ידי הימין היהודי הושלם. מותר לשער שהניכוס של דדון היה קל כל כך, למרות שזהותו של הרוצח לא ידועה, משום שהיא אשה צעירה. הימין היהודי רוכב כאן על הדימוי הקבוע של הזר המאיים, האונס, הרוצח נשים. כן, זה דימוי קו קלוקס קלאני – כמו חלק ניכר מעולם הדימויים של הימין היהודי. וכמו אצל החברים חובשי הברדסים מהדרום, העובדות לא באמת משחקות תפקיד. כמו כן, צריך לעמוד על כך שלא היו הפגנות המוניות אחרי שבעל יהודי כשר רצח את אשתו במגדל העמק, לא הרחק מהמקום שבו נמצאה גופתה של דדון; חיסול פלילי של סתם גבר באותה העיירה, גם הוא לא הוציא את הימין היהודי לרחובות; וגם לא “סתם” ירי פלילי בגבר. כשהימין רוקד על הדם, הוא נוהג לומר שאכפת לו מהקורבנות; אבל אכפת לו רק מסוג מסוים מאד של קורבנות. (אני רוצה להודות לפליטת מגדל העמק שסיפקה לי את הקישורים האלה.)

בסוף השבוע היתה התפרעות של אספסוף יהודי בעפולה, כשבין השאר הוא צר על מסעדה שבה ישבו מספר פלסטינים וגורם נזק לרכוש של פלסטינים. התפיסה שדדון נרצחה על ידי פלסטינים כבר הפכה לנחלת הכלל, עוד לפני שלמשטרה יש עצור או חשוד או משהו. חשוב לציין שגם אם בסופו של דבר יסתבר שהפשע היה לאומני, הקפיצה למסקנות לא התבססה על מידע. היא התבססה על תחושה – ועל פמפום מכוון של התחושה הזו.

מובן למה נוח למשפחת דדון לחשוב שמדובר בפיגוע. הבת שלהם הופכת באחת מסתם סטטיסטיקה של פשיעה פלילית למישהי שנפלה, גם אם לא ברצונה, על הגנת העם והמולדת. זה ודאי מנחם הרבה יותר, עד כמה שנחמה אפשרית.

אבל מובן גם למה הימין היהודי, במיוחד בנט, מיהר לרוץ עם הסיפור הזה לפני שהתברר על מה הוא בכלל. כי כשאנחנו מדברים על דדון – למרות שאנחנו לא יודעים כלום – אנחנו לא מדברים על היודו-נאצים מהגבעות, שהיו יותר מדי בכותרות לאחרונה. כשאנחנו מדברים על דדון, אנחנו לא מדברים על כך ש-44% מתושבי יצהר נעדרו מהצבעה על השאלה האם מותר לפגוע בחיילי צה”ל. כשאנחנו מדברים על דדון, אנחנו לא צריכים לשאול את עצמנו מי שותל את ערוגות הרעל שמהן יוצאים העשבים השוטים, ומי מקפיד לטפח אותן.

טוב לבנט ולאחים שיש רצח לא מפוענח של צעירה יהודיה. בלעדיו, הם היו במצוקת יח”צ. עכשיו, סוף סוף נמצא להם קצת דם לרקוד עליו.

הערה מנהלתית: זה היה הפוסט השני בסדרת פרויקט 300, במסגרתו אני אכתוב במשך חודש פוסט בן 300 מילה או יותר. ביממה האחרונה התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

12 תגובות על ”פרויקט 300: הרצח המועיל של שלי דדון“

 1. An Cat Dubh הגיב:

  על סמך מה האחים היהויסטים העלו קביעה כזו? אני מניח שהיה להם לפחות בדל של ראיה כלשהי לפני שהם יצאו בהצהרות.

 2. אחד העם 15 הגיב:

  ברור שהרצח הוא לאומני – המוסלמים זקוקים לדם של בתולות יהודיות כדי להכין פיתות לערבי הרמאדן

 3. מני זהבי הגיב:

  זה שפוליטיקאים יעשו הכל כדי לגרוף פופולריות, זה אינו מפתיע. זה שהימין הפוליטי, לא רק בישראל, מקדם תפיסה של מאבק אלים נגד אויבים (אמיתיים או מדומים), זה גם אינו מפתיע.
  מה שמרגיז הוא שהתרבות שאנחנו חיים בה מאבדת את ערך האיפוק והמקצועיות ומקדשת תגובה מהירה וקפיצה למסקנות על-סמת השד-יודע-מה. למדיה האלקטרונית, ולרשתות החברתיות, יש חלק ניכר מהאחריות לתהליך הזה.
  פעם, כשאריאל שרון נבחר לראשות הממשלה (ונתפס על-ידי כולם כפוליטיקאי ימני למדי), הוא עוד יכול היה לומר למצלמות, גם בביקורים אצל משפחות נפגעי טרור, שאיפוק זה כוח. אבל הוא לא היה צריך לתקשר עם בוחריו בפייסבוק.

 4. Bernard הגיב:

  אני לא ממש מחבב את הפרויקט הזה. הוא הופך את הפוסטים לפובליציסטיים. אנא חזור לספק יותר אינפורמציה. זה מעניין ומועיל הרבה יותר.

 5. ירון הגיב:

  אני שמעתי שיש ארבעה עצורים בפרשה. לנושא הרצח עצמו: כל רצח הוא פלילי, כי רצח הוא עבירה פלילית. אבל כשמדובר ברצח בין קבוצות שונות באוכלוסייה מקוטבת, ובעיקר כשאין מניח אחר מניח את הדעת לרצח (סכסוך כספי, קינאה, וכו'), זה מפחיד יותר כי אין סימנים מקדימים לפעולה, וכי הקורבן נבחר באקראיות. יש לאנשים מידה מסויימת של שליטה על חלק מהסיכונים בחיים שלהם, אבל רצח לאומני מפחיד בדיוק כי אין שליטה עליו. לכן ההקשרים לרציחות אחרות פחות רלוונטיים: לאף אחד לא איכפת אם מי שרצח ראש כנופיית פשע הוא יהודי או ערבי. אבל בשטח מדינת ישראל, קרבן הרצח הלאומני הוא בדרך כלל יהודי(ה) לא מעורב(ת) שלא יכל לנבא את התקיפה, והתוקף הוא בדרך כלל ערבי.

  • מני זהבי הגיב:

   "אני שמעתי שיש ארבעה עצורים בפרשה"

   אבל זה בדיוק העניין. יש בישראל משטרה, שאנשיה הוכשרו, בין היתר, לחקור מעשי רצח. תנו להם לעבוד. כאשר יתפרסמו לפחות מסקנות ראשוניות של החקירה, אולי תוכלו להפריח ססמאות אם יהיה לכם על מה. אבל חכו קצת, לעזאזל. העולם האמיתי אינו מתנהל במהירות של סרטון וירלי.

  • אמת מארץ הגיב:

   זה גם סופסוף ההבדל המוסרי בין הפצצות מאויר והפגזות מהיבשה שהורגות מאות ואלפים לבין טרור מהסוג הפלסטיני – ההפצצות צפויות ואפשר לנבא אותן

  • יותם הגיב:

   כן, זה נכון. ובאמת מפחיד. כדאי גם לזכור שהפצצות שלנו הורגות יותר אנשים (כולם ערבים!) ומבחינת הקורבנות החפים מפשע, בחלקם הגדול, זה נחשב היבט לא נשלט בחיים שלהם. הרי אי אפשר לצפות מבן אדם בעזה לעבור דירה כל פעם שנכנס מבוקש לבניין שבו הוא גר.

 6. חנן הגיב:

  קשקשן – אתה מוזמן לקרוא את "צרת האסלאם" למעלה משמאל.
  ולא רק הפצצות יש – יש גם טייטלבוים, ברוך גולדשטיין, עמי פופר, המחתרת היהודית ועוד לא מעט גברים נשים וטף שסתם נהרגו על-ידי חיילינו הגיבורים על לא עוול בכפם.

 7. רונן הגיב:

  אני בדרך כלל לא מגיב, אבל הייתי חייב, אני לא גר בארץ כבר כמה שנים, אבל לפי החדשות בתקופה האחרונה יש הרבה יותר רציחות של עבריינים ישראלים על רקע פלילי ,
  לא עשיתי סטטיסטיקה אבל כך זה נראה,

 8. זיגפריד הגיב:

  מתברר שסתם חשדנו בכשרים – "כל המשפחה לא יודעת מה לחשוב, אין לנו מושג. גם בזמן העצרת שעשינו אמרנו שאנחנו מבקשים שהרוצחים יועמדו לדין, לא משנה אם הם ערבים או יהודים."
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4520289,00.html
  אם לגנוב מהחמישיה הקאמרית, הם התכוונו לצעוק "מוות לערבים וגם ליהודים שרוצחים, בין אם על רקע לאומני ובין אם רקע פלילי!!", פשוט לשם הקיצור יצא להם רק "מוות לערבים".