החברים של ג'ורג'

פרוייקט 300: בין נתניהו לאסד

ראש הממשלה מתנהג כאילו היה דיקטטור, ולמזלנו חברי הכנסת עומדים לשם שינוי על המשמר. פרויקט 300: פוסט ראשון

“החוקים, והנבחרים הפועלים על פיהם.” (ארכידאמוס בן זאוקסידמוס, מלך ספארטה, בתשובה לשאלה “מי שולט בספארטה”

בערוב ימיו של הזאב הזקן, חאפז אל אסד – זה היה בימים שבהם עוד לא ידענו שקוטן בנו עבה ממותניו – מלאה התקשורת הישראלית לגלוג ודיצה. העם הסורי המעונה אולץ לשנות את חוקתו. חאפז גסס ובשאר לא היה בגיל המינימום לתפקיד הנשיא. החוקה תוקנה בחפזון לא סביר, והגיל הורד לגיל המתאים. הפרשנים הישראלים מילאו פיהם שחוק: כך נראית החוקה הסורית.

לישראל לא היה במה להתגאות. כמה חודשים לאחר מכן, “האזרח המודאג” בנימין נתניהו ניסה לשנות את חוק יסוד: ראש הממשלה כך שיאפשר לו להתמודד מול השכיב מרע הפוליטי, אהוד ברק. התרגיל כשל בסופו של דבר, אבל הוא היה קרוב למדי להצלחה.

לנתניהו אין מזל עם נשיאים. הנשיא בכהונתו הראשונה היה עזר וייצמן, אולי הפגום שבנשיאים לפני קצב, ו-וייצמן תיעב אותו. נתניהו ניסה להדיח אותו על ידי העמדת שאול עמור לבחירה, נכשל, וקיבל נשיא תאב נקם, שלימים יחבור ליצחק מרדכי כדי להנחית על נתניהו מכת מוות בבחירות. הנשיא השני של נתניהו היה שמעון פרס. נתניהו אמנם עשה בו את השימוש המתבקש, זה שעשה בו גם אריאל שרון – קלינקס מול העולם הספקן – אבל הם מעולם לא היו ידידים, ובשבוע שעבר בעט פרס בציפור נפשו של נתניהו, ה”הם אשמים” מול הפלסטינים, כשציין שנתניהו הכשיל הסכם שלום לפני מספר שנים. מותר לפקפק שכך אכן היה המצב – ספק אם נתניהו יכול היה להעביר הסכם, גם אם רצה בו; הליכוד היה מדיח אותו – אבל נתניהו מתמקד תמיד בתדמית, לא במעשים. ופרס פגע בה קשות.

בחודשים האחרונים, רוחשת המערכת הפוליטית שמועות על כך שנתניהו מתכוון לבטל את תפקיד הנשיא. יש למהר ולציין שמדובר במהלך חיובי. אין צורך בתפקיד הנשיא. הוא עולה הרבה כסף שיש לו שימוש טוב יותר, התפקיד הפך לעיר מקלט לפוליטיקאים שעבר זמנם, ומשה קצב המיט עליו חרפה שלא תיעלם. את מעט הסמכויות שיש לנשיא – חנינה, הכרזה על מועמד לתפקיד ראש הממשלה – יש להעביר לידי יושב ראש הכנסת, ובכך לחזק את מעמדו של ראש הגוף הזה, החלש מאד מול הממשלה.

אבל לא כך. חוקה איננה משחק ילדים, וחוקי היסוד הם החוקה שלנו. הם לא אמורים להתפר לגופו של אדם, גם אם תפקיד הנשיא נועד במקורו לסלק את חיים וייצמן מהחיים הפוליטיים כדי שיפסיק להעיק על בן גוריון, ולהותיר אותו בתפקיד נטול סמכויות, כזה שבו הותר לו, כדבריו המרירים, רק לקנח את אפו. אם נתניהו רוצה לבטל את תפקיד הנשיא, אדרבא: יתקן את חוק היסוד – אבל אחרי הבחירה הנוכחית, שאמורה להתרחש בחודש הבא. ייקבע נא שהנשיא שנבחר ביוני יהיה הנשיא האחרון. ה לגיטימי. לשנות את חוקי המשחק תוך כדי, כדי להתאים אותם לרצונו הפרטי של ראש הממשלה – זה מהלך אסדי. את העובדה הבסיסית הזו לא הבין נתניהו בסוף ימי ברק, והוא לא מבין אותה גם כיום.

יותר ויותר מקורות במערכת הפוליטית מדברים על רצונו של נתניהו בביטול תפקיד הנשיא – ולשם שינוי, המערכת הפוליטית עומדת על רגליה האחוריות ומתנגדת לו. “שר בכיר” העיר ברשעות ש”ברור שהמניעים כאן לא ענייניים, יש עליו לחץ משפחתי שלא לתמוך במועמד היחיד ממפלגתו” – רמז גס לטינה המדווחת של שרה נתניהו לרובי ריבלין. יש כאן משהו שלא ראינו עד לאחרונה. בכירי מפלגתו של נתניהו בזים לו כמעט בפומבי. הסקרים אומרים שאין מועמד שיש לו סיכוי רציני להדיח את נתניהו בבחירות, והעובדה שהוא בונה לעצמו ארמון חדש מעידה שהוא פה, לפחות לדעתו, כדי להשאר. אף אחד עוד לא מנסה להדיח אותו, אבל הבוז כלפיו וכלפי אשתו פומבי. ברגע שיהיה מישהו שייראה כאילו הוא מסוגל להדיח את נתניהו בבחירות, הנפילה של נתניהו עשויה להיות מהירה מאד. בדרך למטה, הוא כנראה יפגוש את רובי ריבלין והמועמדים האחרים לנשיאות, שלא ישכחו, ובצדק.

אשר לי, הדרישות שלי מהנשיא הבא צנועות למדי: שלא ייאמר עליו שהוא קיבל שוחד דרך קבע מרודן, מכהן או מודח. זה מספיק כדי לפסול את פואד בן אליעזר. ריבלין הוא איש ישר והגון. הוא יהיה גם נשיא ראוי.

הערה מנהלתית: זה היה הפוסט הראשון בסדרת חודש 300: מדי יום במשך החודש הקרוב, עד ה-11 ביוני, אפרסם פוסט בן 300 מילה או יותר, בעיקר כדי לאתגר את עצמי. אם לא אצליח לפרסם פוסט ביום אחד, אפרסם שניים ביום שאחר כך. אם מה שאתם קוראים מוצא חן בעיניכם, אנא שקלו לתרום לקרן הבעת הרצון הטוב והתודה.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

15 תגובות על ”פרוייקט 300: בין נתניהו לאסד“

 1. שימי הגיב:

  למה לעזאזל אף אחד לא מתעורר ויוזם הפגנה המונית נגד הצאת 650 מליון הש"ח לבניית בית ביבי ?

  • גיא הגיב:

   כל הזמן מדברים על הארמון "של ביבי". כמה פעמים הוא עוד יכול להיבחר? זה לא יהיה הארמון של הבא/ה בתור?

   וכן, זה ארמון מיותר לחלוטין.

   • שימי הגיב:

    זאת דוגמא לחוסר האסרטיביות של השמאל,
    ביבי מספק הרמה להנחתה קלאסית שאפילו
    ימנים קיצוניים יכולים להצטרף להתארגנות
    כזו, ומה עושים עם זה ? כלום,
    יש דברים יותר חשובים כמו לדבר באוויר כל היום, ולמחות נגד עוולות הכיבוש,
    לא כשיש אחל'ה הזדמנות להשחיל סיכה בבלון הנפוח שהוא במרה גם מר "הכיבוש",
    לעומת זאת כשהימין רצה להפיל את אולמרט שהסתחבק קצת יותר מידי עם הפלסטינים נוצרה יש מביבי מחאת המילואמניקים

 2. חן הגיב:

  בסיבוב הקודם שגזרת על עצמך לכתוב מדי יום הודית אחרי חודש שזה עשה לך רע, ההתפלשות היומיומית בכל הדברים העגומים שאתה חושף. אני הראשונה שתברך על פוסט שלך מדי יום, אבל לא חבל על הבריאות שלך?

  • עדו הגיב:

   תגובה נשית . אכפת לך מהבריאות של יוסי יותר ממה שאת נהנית לקרוא את הפוסטים שלו (את אפילו זוכרת שזה עשה לו רע בפרוייקט הקודם שהיה מזמן). גורם לי רגשי נחיתות כגבר.

  • יאיר ט. הגיב:

   שיהיה בריא יוסי, גם מקצב הכתיבה הרגיל שלו אני משתומם ומתפעל, כולל בכלכליסט, כל הכבוד על ההשקעה.

 3. עומר הגיב:

  היי יוסי, מנסה שוב דרך הבלוג. האם ניתן ליצור איתך קשר? למשל דרך מייל?

 4. אביבית הגיב:

  הבעייה עם ריבלין תהיה חור בראש, האיש ברברן חסר תקנה חח.

  מה האמביציה הפתאומית של נתניהו נגד ריבלין – לא נראה לי שמישהו באמת מבין.
  גם "שרה" זה הסבר דחוק ,או שהזוג נקלע לפראנויה סטליניסטית קלינית אמיתית.

  • אביבית הגיב:

   אגב
   נתניהו לא באמת מבין מה פירוש חוקי יסוד, חוקה, חוק חוקתי.
   האיש חלול. נקודה.

   יש לו את חליפת ה'עומדים להשמידנו' שהוא לא מוריד גם במקלחת מעוגנת ב'זכותנו' פשטנית להחריד ,וזהו.

 5. יניב מאיר הגיב:

  יש לציין שגם ברק עשה הרבה נזקים למשטר החוקתי של ישראל, ושינוי חוק היסוד כדי לאפשר לנתניהו לרוץ לראשות ממשלה כאזרח שאינו ח"כ עבר בכנסת ע"י ברק בשלהי כהונתו (זה בוטל יחד עם הבחירה הישירה).

  סמכות החנינה יכולה לעבור ליו"ר הכנסת. אבל להעניק ליו"ר הכנסת את הסמכות להכריע מי ירכיב את הממשלה, כאשר יו"ר הכנסת הוא ח"כ פעיל מאחת המפלגות הגדולות – זה כנראה לא יילך.

  • גיל ב' הגיב:

   בשלב הזה אין באמת יו"ר כנסת כי הוא ממונה לאחר שקמה ממשלה. הנוהג הוא שזקן חברי הכנסת משמש כיו"ר. זה יכול להוביל לח"כים שאני די בטוח שנתניהו לא ירצה להפקיד בידם את ההחלטה למי תנתן האופציה הראשונה להרכיב ממשלה.

   אני מניח שאפשר להגדיר בחוק שראש המפלגה הגדולה ביותר מקבל את האופציה הראשונה, אבל ייתכן מצב של שוויון. ושוב לא נראה לי שנתניהו ירצה חוק כזה בזמן שליברמן צפוי לרוץ בנפרד.

 6. תיקון טעות הקלדה הגיב:

  בפיסקה החמישית, שורה רביעית מהסוף: "זה לגיטימי" ולא "ה לגיטימי"
  (אפשר למחוק הודעה זו)

 7. חיליק הגיב:

  רק הערה: החוק שנועד לאפשר לנתניהו להתמודד מול ברק דווקא עבר ב-2001. נתניהו החליט ברגע האחרון שלא להתמודד, כנראה מישש שלא יצליח לתפקד עם כנסת לעומתית