החברים של ג'ורג'

עין עצומה לימין

אחת הטענות המופרכות ביותר שמושמעות שוב ושוב היא הטענה על "שמאליותה" של מערכת המשפט הישראלית. מדובר בבתי משפט שבמשך 40 שנים ויותר בונים את התשתית להתנחלויות ולכיבוש, ובפרקליטות שתמיד מיישרת קו עם עמדת מערכת הבטחון. הן הפרקליטות הן בתי המשפט מפגינים עוורון מפליא: כל טמבל יכול לראות שהצבא משקר להם בפרצוף, פעם אחר פעם – המקרה הבולט ביותר בשנים האחרונות הוא כמובן גדר ההפרדה – חוץ מהם עצמם. יתר על כן, השוואה בין רוצחים אידיאולוגים יהודים ורוצחים אידיאולוגיים פלסטיניים, מבחינת העונשים שמשיתים עליהם בתי המשפט (ועוד יותר מכך, העונשים שהם מרצים בפועל) צריך לעורר תהיה איך בכלל נוצרה האגדה הזו.

בשבוע שעבר אירע משהו שצריך להדליק נורה אדומה: הפרקליטות החליטה לסגור תיק חקירה כנגד שוטרי מג"ב שהואשמו בתקיפת פלסטינים. ראוי לציין שהפרקליטות לא חלקה על כך שבוצעה תקיפה: כל העסק תועד במצלמות. אבל עמדתה של הפרקליטות היתה שמאחר והמכות שחילקו השוטרים לא גרמו נזק, אין מקום להליך פלילי נגדם – אלא רק להליך משמעתי. בלשונה של הפרקליטות, "אכן מדובר בהתנהגות לא נאותה. עם זאת מדובר במכות קלות ביותר, שלא גרמנו נזק של ממש".

אני מניח, מקווה ליתר דיוק, שאילו אותה הפרקליטה שחתמה על דבר התועבה הביורוקרטי הזה – נחמה זוסמן – היתה נתפסת על ידי איזה קלגס שהיה מאלץ אותה להצדיע לו, מכה אותה בראשה ובעורפה, בועט בעכוזה ומרים את חולצתה, היו לה מחשבות שניות על ההחלטה שלה.

מה שזוסמן לא תפסה הוא שברשעותה או טיפשותה – היא מוזמנת לבחור, אני אהיה נדיב ואניח שמדובר בטמטום – היא בעצם הפכה את אזרחי ישראל כולם לשפוטיהם של קלגסיהם. היא העניקה, למעשה, סמכות לכל שוטר לסטור לכל אזרח שהתנהגותו איננה מוצאת חן בעיניו, ולחמוק מעונש פלילי. לכל היותר, אם יעמוד לאזרח המזל ותהיה מצלמת וידאו באזור, ואם השוטר לא יבחין בה, הוא עשוי לאבד את מקום עבודתו. לשוטרים גם כך יש כוח עצום בידיהם (בסדרה הסמויה, אומרים לי, הוגדר שוטר המקוף כ"שליט האבסולוטי האחרון באמריקה"): הם יכולים לטרטר ולעצור, ולהכתים אדם ברישום פלילי, שבישראל כמעט ואינו ניתן להסרה, על לא עוול בכפו. גם כך הם נוטים לאלימות; להגביר את הפיתוי הזה, לומר לשוטר שהוא יכול להכות אזרחים – אבל שלא יגרום נזק ולא ישאיר סימנים – וכמעט בטוח לצאת מזה, פירושו להבטיח עליה חדה באלימות משטרתית.

ואולי נחמה זוסמן בכל זאת מרושעת; אולי היא משלה את עצמה שהאלימות הזו תמשיך להיות מופנית רק כלפי פלסטינים, ככה שזה בסדר. אם זה המצב, מומלץ לה לצאת החוצה ולהריח את הגז המדמיע: המשטרה אלימה כלפי כל מגזר.

ולמה כמעט בטוח שהשוטר ייצא מזה? כי בקרב שוטרים, כמו בקרב חיילים, יש תרבות כסתו"ח והגנה על חברים ליחידה. בתי המשפט מצאו בשנים האחרונות פעם אחר פעם ששוטרים משקרים שקרים בלתי סבירים – ולמרות שהשקרים הם לעיתים קרובות מעוררי תמיהה בלשון המעטה, עדיין מעדיפים בתי המשפט את עדותם של השוטרים על זו של אחרים.

ואם היה צורך בהמחשה, באותו היום שבו התפרסמה הידיעה על החלטתה של נחמה זוסמן, התפרסמה גם ידיעה אחרת. נגזר דינו של פעיל השמאל עזרא נאווי, שהורשע בהגנה על תושבי דרום הר חברון – אולי הקבוצה האומללה ביותר מבין הפלסטינים – מפני הקלגסים, כמו גם בתקיפת הקלגסים. הוא נידון לחודש מאסר ונדרש לפצות כספית את שני השוטרים שבתקיפתם הורשע.

המקרה ההוא הוא אחד הבודדים שאכן תועדו בווידאו. וכפי שמציין עידן לנדו, השופטת לא מהססת להשען על הסרטון כחלק ממסכת הראיות שלה – אבל היא נמנעת במפורש מלעשות זאת כאשר הדבר עשוי לסייע לנאווי. התקיפה, אם היתה, התרחשה הרחק מעין המצלמה. זו היתה המילה של נאווי מול המילה של השוטרים, כפי שהעירה השופטת עצמה. והיא העדיפה את זו שלהם. היא הניחה ששוטרים אינם משקרים, אינם מבשלים תיקים, ושאפשר לסמוך על מילתם מול מילתם של אחרים ללא כל ראיה אחרת.

למותר לציין שבמקרה הזה, ולמרות שבניגוד למג"בניקים של זוסמן נאווי לא תועד תוקף את השוטרים, לא קבעה השופטת שמאחר ולא נגרם לשוטרים כל נזק, אפשר להסתפק בקנס או אף בעונש על תנאי. זה, כנראה, עובד רק בכיוון אחד.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

11 תגובות על ”עין עצומה לימין“

 1. עדו הגיב:

  זה לא מדוייק ששוטרים מכים אזרחים סתם. לשוטרים יש שבשבת רגישה מאד שאומרת להם את מי אפשר היום להכות ומי עכשיו הבן יקיר של השלטון ולא נוגעים בו.
  אז בבר אילן הם חוטפים חיתולים צואים לפרצוף ושותקים ובמקרה אחר הם נכנסים לבית כנסת ומפליאים מכותיהם במתפללים. בהתנתקות שמענו איזה קצין מסביר שצריך להיכנס במתנחלים בלי חשבון ואילו העיתונאי נחום ברנע הותקף על ידי מתנחל מטר מקצין משטרה שלא עשה דבר בחברון (המשטרה
  לא מוצאת את הקצין הזה עד היום).
  אני די בטוח שאם מחר יסתבר שהרצח הנורא בראשון לציון בוצע נאמר על ידי עובד זר סיני (סתם להמחשה) תשמע הרבה על סינים שחטפו מהמשטרה בחודשים שלאחר מכן.

 2. איתי קנדר הגיב:

  אני מסכים עם כל מילה, ורוצה להעיר את תשומת ליבך להתארגנות האזרחית בשכונת הדר שבחיפה, שם תושבי השכונה מוחים בדרכים שונות על האלימות המשטרתית הבלתי נסבלת שמופעלת ביום-יום כלפיהם. הקש ששבר את גב הגמל היה פריצה בלתי חוקית לביתו של אחד מהתושבים, פריצה ללא צו שלוותה בהכאה נמרצת וחניקה קשה של הדייר… ע"י השוטרים. שווה לציין שלא נמצאו חומרים מפלילים בכלל בדירתו. האירוע תועד בוידיאו, אבל כמו במקרה של המגבניקים המתעללים – לא ננקטו צעדים כנגד השוטרים. מלבד כל מיני מילמולי מח'ש.

  וגם – ביל מאהר על שוטרים:
  http://www.youtube.com/watch?v=K4t3OPW3YJg

 3. פילה הגיב:

  נראה לי די במקום להביא כאן את הסיפור של איליה (מהיפה והחנון) שממחיש בדיוק למה מח"ש שווים.

  http://ilyadoc.blogspot.com/2009/06/blog-post.html

  ויש גם את העיתונאי שהרביצו לו יחד עם אוהדי בית"ר, אבל אפשר לטעון שהוא עשה את הטעות של לעמוד בין אוהדי בית"ר.

  ובעצם מה שרציתי לומר: שוטרים כבר היום מרביצים למי שהם רוצים כמה שהם רוצים עם אפס השלכות.

 4. TIBERIVS GRACCVS הגיב:

  תוכן הביקורת שכתבת פה הוא לא חדש וכמו בביקורות הדומות אתה נופל למלכודת של כפיית דעותך הפרטיות. אם הציבור חושב שבג"צ (או מערכת המשפט בכללה) היא שמאלנית אז צריך לבחון את ההחלטות שלה לפי דעת המיינסטרים בציבור וכאן באמת בג"ץ/מערכת המשפט יוצאת שמאלנית.

  כמובן שביחס לשמאל הרע-דיקלי השמאלניות שלהם לא קיימת אבל מכיוון שדעותיו של השמאל הרע-דיקלי הם בשולי המחברה הוא לא יכול לשמש מדד ל"למה הציבור חושב שמערכת המשפט שמאלנית".

  • ygurvitz הגיב:

   כלומר, לשיטתך התפיסה ששוטר שמתעלל בעציר צריך לעמוד לדין היא רדיקלית? זה יסביר הרבה.

   • TIBERIVS GRACCVS הגיב:

    קרא שוב את מה שכתבתי. טענתי שאתה טוען שמערכת המשפט היא לא רדיקלית בגלל שאתה בוחן אותה עפ"י דעותך שלא ממש קרובות לדעותיהם של רוב הישראלים. למשל רוב הישראלים לא יסכימו עם בג"צ קעדאן, אולי ההחלטה של בג"צ לא עוברת את השמאלמטר שלך אבל בשביל רוב הישראלים זה כן החלטה "שמאלנית".

 5. סמי הגיב:

  איך קטע שלא צולם יכול לתמוך בגרסה של עזרא "מעשה סדום בקטין" נאווי?

טראקבקים/פינגבקים

 1. Tweets that mention עין עצומה לימין » החברים של ג’ורג’ -- Topsy.com