החברים של ג'ורג'

האתון נוערת שוב

חשבתי שנפטרנו מהאלוף אלעזר שטרן, לאחר שהלז תלה את המדים. למרבה הצער, זה לא קרה. שטרן קלט שיש לו אמצעי בטוח שישאיר אותו בטווח הזרקורים, ועל כן שלשום (ראשון) הוא השתלח בשנואי נפשו הקבועים: המושמטים.

שטרן לא מסוגל לומר כמה אמיתות פשוטות: שאף אחד לא משחרר את עצמו מצה"ל, אלא שצה"ל משחרר את כל ה"משתמטים"; שהשנה כבר חלה עליה במספר המתאבדים; שהעליה במספר המשוחררים לא נובעת מדקדנטיות ב"תל אביב" המיתולוגית אלא מקיום של מצוות פרו ורבו בבני ברק של מטה; שצבא לא מקצועי הוא, ובכן, צבא לא מקצועי.

לא, במקום כל זה מרשה לעצמו שטרן להטיף לנו על "ערכים". צריך להזהר במילה הזו: הימין השמרני (ובישראל, הימין היהודיסטי) השתלטו עליה מזמן. סובלנות, פתיחות והומניזם אינם "ערכים"; קנאות, סתגרנות ושנאת אדם (תחת שם הקוד "אהבת ישראל") דווקא כן. כל מי שפועל בשם קולקטיביזם מגויס הוא "ערכי", וכל מי שחושב אחרת הוא "תלוש", פרוץ-מינית או הומו, קפיטליסט נטול ערכים ובו זמנית קומוניסט שואף חורבן, "לא מחובר לעם" – בקיצור, מה שפעם נהג הימין לכנות "יהודי".

לא מסובך לברר מהם ערכיו של שטרן: פטישיזציה של מדי צה"ל. מבחינתו, בר רפאלי מכוערת משום שהיא לא העלתה אותם על גופה. צה"ל הוא הטוב והנאה, ותמיד צריך יהודי לראות את עצמו כאילו הוא יצא מאושוויץ. אלו ערכיו. הם מוכרים.

השאלה היא אם הגנרל בדימוס שטרן הוא האדם המתאים להטיף לנו על ערכים. אחרי הכל, כשהופקר מדחת יוסף למותו בקבר יוסף, שטרן אמר לנו ש"לא תמיד אפשר להציל פצועים" – שזו כנראה אמת מצערת, אבל מראש חיל חינוך ציפינו לקצת יותר מאשר כסת"ח על המפקד הישיר שלו, שאול מופז.

חמורה מכך העובדה ששטרן, קצין בכיר, כל כך שכח את ערך הרעות הצה"לי, שהוא ניהל מסע צלב כנגד חייל שהגחיך אותו ואת הרמטכ"ל, חננאל דיין. במסגרת אובדן השליטה הזה, לקח האלוף הערכי כל כך את תיקו האישי של דיין והדליף אותו לעיתונאי, יאיר לפיד. אחר כך, משנחשף המקור של לפיד, נתבע שטרן עצמו על מה שעל פניו נראה כפשע, ובמקום להגיע לבית משפט ולהגן על שמו הטוב, הוא השליש לדיין 31,500 ₪ דמי לא יחרץ.

"הוא"? לא בדיוק, את ואתה ואני. המדינה היא שלקחה את כספי המיסים שלנו והעבירה אותם לדיין. שטרן לא שילם שקל על הפשע שלו. על העמדה לדין ותלישת הדרגות, כמובן, אין מה לדבר. זאת, כמובן, בתנאי שהקורבן של הפושע הוא חייל מן המניין: אם הדלפת שיחה שפגעה בעתידם של קצינים בכירים, צה"ל לא יהסס להשליך אותך לכלא, גם אתה תת אלוף.

אז זו דמותו של הקצין הערכי שטרן: חנפן של הבכירים ממנו, שלמענם הוא לא מהסס להתלכלך ולעבור על החוק. מישהו שמסוגר למכור את פקודו לעיתונאי כדי לנצח במריבה תקשורתית. בניגוד לשטרן, בר רפאלי לא עברה על שום חוק, ולא הלבינה את פניו של איש ברבים. בניגוד לאלעזר שטרן, ה"תלושים" שהוא רודף כל כך הם אנשים שמשלמים על טעויותיהם-שלהם, הם לא מפילים את עלותן על הציבור. על פי כל קנה מידה הגון, כל אחד ואחד מהם ערכי, בדרכו שלו, הרבה יותר מהאלוף בדימוס שטרן. אפילו חננאל דיין, שהקריב הרבה כדי למחות על ההתנתקות, ערכי הרבה יותר.

רצוי לגזור ולשמור. הקריירה השניה – במהלכה ייהנה מפנסיה משובחת מאד, על חשבוננו, בעודו עובד למחייתו – של שטרן רק מתחילה. הצבוע הידוע עוד יחזור.

הערה: בשבועות האחרונים התקבלו כמה וכמה תרומות לקרן הטבק והאלכוהול. אני רוצה להודות לכל מי שהרים את תרומתו. אתם יודעים מי אתם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

17 תגובות על ”האתון נוערת שוב“

 1. סליחה על התגובה נטולת התוכן (שבהחלט אפשר למחוק), אבל לא "חייך שהגחיך" אלא "חייל שהגחיך".

 2. ליאור הגיב:

  כל מילה – בסלע

  • בוב גה"ז הגיב:

   באמת? כמה זה אמין? הוא הסיבה היחידה לקרוא את המוסף לשבת של אידיוט אחרונות.

  • אסף רזון הגיב:

   יש פה את הטעות הקלאסית של מכתבי שרשרת. המשפט המנוסח הוא: "העיתונאי ב.מיכאל ,בעל טור ב`ידיעות אחרונות`,מפוטר .ביום ו` הקרוב הוא יכתוב את טורו האחרון."

   אבל אין תאריך. דבר פשוט כל-כך היה יכול למנוע מהרבה מאד שמועות להמשיך ולחיות כזומבים על חשבון תשומת-הלב המועטה שלנו. אין לי מושג אם הדבר הזה הוא קריאה דחופה לפעולה או רוח-רפאים של אזהרה שזמנה עבר.

 3. קורא עוד יותר קבוע הגיב:

  "בקיצור, מה שפעם נהג הימין לכנות "יהודי"."

  סתם רציתי להגיד שקראתי את המאמר שלך שקושר לביטוי הזה, והוא מעולה, מעולה, מעולה, מעולה. אם היה לי כרטיס אשראי בינ"ל הייתי תורם לקרן.

 4. עדובתולה צדקנית הגיב:

  טבק ואלכוהול מסוכנים לבריאות ועושים ידיים רועדות ואף צהוב.

 5. פוזי הגיב:

  אותי מעצבן קודם כל (אולי זה לא מדוייק כי הרבה מאוד דברים מעצבנים אותי בו זמנית) שאנשים פרטיים מנצלים את המדים שהם לובשים או לבשו כדי להטיף לכולנו "ערכים" שהם פשוט דעותיהם האישיות. קצין חינוך ראשי, שבימינו אולי הוא כבר תפקיד מיותר לחלוטין, הוא קצין חינוך ראשי של הצבא ולא של כל העם. גם כך כבר מזמן צה"ל הוא לא בדיוק צבא העם.
  מעבר לזה שזה באמת לא נכון, והמספרים המעטים שצה"ל משחרר מראים מעל לכל ספק שהרוב המכריע של המשתמטים הם כאלה ששוחררו על רקע "תורתם אומנותם".
  לא יקח עוד הרבה זמן עד שהיחידים שישרתו בצה"ל הם חובשי הכיפות הסרוגות, ואז דרכם תיסלל לפוטש צבאי-פוליטי. מצד שני, אולי זה כבר יהיה אחרי שממילא לא ישארו פה אנשים שהם לא מתנחלים, חרד"לים, חרדים, וערבים למעט בועה קטנה בתל אביב צפון.

  • נועה הגיב:

   מעצם זה שאתה לובש מדים אתה כבר לא אדם פרטי.

   וחשבתי שסיימנו עם הקטע של הבועה התל אביבית.