החברים של ג'ורג'

פרויקט 300: מצבא לכנופיה, שלב 4,934

מה עומד מאחורי שינוי הנחיות הירי של צה”ל

רועי שרון חשף אמש (א’) שינוי בפקודות הירי של צה”ל: מעתה, חמושיו יוכלו לירות בפלסטינים שיידו אבנים או בקבוקי תבערה גם כשהם לא מהווים עוד סכנה, או, בלשון צה”ל, כשהם נמלטים. השינוי הזה מעלה שלוש הערות.

ראשית, העיתוי. שרון מציין שהפקודה שונתה בשבועות האחרונים – אבל צה”ל הוציא את המידע הזה החוצה דווקא אתמול. למה אתמול? כי בצבא יודעים שהם יצטרכו לעשות משהו עם המאחז הבלתי חוקי על אדמות בורקה (”חומש”), והם יצטרכו לעשות משהו בקרוב. אז הם משחדים את המתנחלים: הנה, תראו, הקלנו על ירי בפלסטינים.

(וכאן תהיה בכל זאת הערת אגב: אתמול ירו חמושי צה”ל קליעי גומי ב-15 תושבי בורקה, שמחו על העליה המסיבית של מתנחלים לאדמותיהם, וגרמו לכ-50 פלסטינים לשאיפת גז. שלשום ירו החמושים קליעי גומי בשמונה תושבי בורקה. ופגעו בכ-50 אחרים בשאיפת גז. התקשורת היהודית לא דיווחה על התקריות הללו. תיראו מופתעים.)

לצה”ל יש היסטוריה מתועדת של פגיעה בפלסטינים כדי לרצות מתנחלים. ב-2015 אמר הגנרל תמיר ידעי, אז מפקד אוגדת איו”ש ובעבר שימש כעלוב פיקוד המרכז, למתנחלי חלמיש שהוא שינה את הפקודות “וקצת החמרנו עם האנשים פה בסביבה, במקומות שבהם היינו יורים גז או גומי אנחנו יורים רוגר ולעתים חי.” רוגר הוא נשק בקוטר 0.22 והוא נשק קטלני לכל דבר. ידעי אמר למתנחלים, הקליינטלה האמיתית שלו, שהוא הפעיל כוח מעבר לנדרש – במשתמע, כדי לרצות אותם.

הערה שניה: הפעלת כוח מעבר לנדרש, כשאתה יודע שהוא מעבר לנדרש, היא פשע מלחמה. כשאתה יורה באדם נמלט שלא מהווה לך כל סכנה, אתה מבצע פשע מלחמה. פשעי המלחמה האלה מתבצעים במידה ניכרת לצרכי דעת קהל. צה”ל חוזר כאן לפקודות הפתיחה באש במבצע שומרי הסף – הטבח שבוצע על הגדרות בעזה ב-2018-2019. הוא נסוג מהן בשקט בשעתו משום שהן הסבו לו הרבה יותר נזק מתועלת. אבל, שוב, צריך לשחד את המתנחלים. וצה”ל כבר התרגל לבצע פשעי מלחמה, והוא יודע שאף אחד בישראל לא יתלונן, ושאם הוא יהרוג ילדים שהשליכו אבנים ונמלטו, התקשורת היהודית פשוט לא תדווח על זה, או תדברר את השקר התורן של דובר צה”ל. אז למה לא?

ושלישית, הפיל שבחדר: הפקודה הרשמית לא מבחינה בין יהודים ופלסטינים, אבל הנהלים בשטח מבחינים גם מבחינים. שום חייל צה”ל לא יירה כדי להרוג, או אפילו כדי לפצוע, במיידי אבנים יהודים. הוא לא יירה לעברם גז. הוא לא יירה לעברם קליעי גומי. הוא לא ישליך לעברם רימוני הלם, אפילו אם הפורעים היהודים יתקפו אותו. לא רק שהוא לא יירה בהם, הוא אפילו לא יעצור אותם.

אבנים שיהודים משליכים הורגות ופוצעות באותה המידה כמו אבנים שמשליכים פלסטינים, אבל הנוהל – כמקובל במשטר אפרטהייד – משתנה על פי הקבוצה האתנית של משליך האבן. ואנחנו מתרגלים לזה, יום אחרי יום.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

5 תגובות על ”פרויקט 300: מצבא לכנופיה, שלב 4,934“

 1. Yehonatan Zur הגיב:

  תשקורת לא תקשורת.נא לתקן.תודה

  • עדו סוקולובסקי הגיב:

   טרחן.

   • שחר כ. הגיב:

    זוהי תזכורת קבועה לעובדה שמטרות גופי התקשורת שונות ממטרות צרכני התקשורת ולפיכך התקשורת מעוותת ואין בה שימוש אלא לשלטון וטייקוני התקשורת

    • Machine Bias הגיב:

     אני קצת לא מבין את הביקורת. הפוסט נפתח במילים "רועי שרון חשף אמש". האם אותו רועי שרון אינו חלק מן "התקשורת"? הבלוג הזה מצוטט תדיר את עיתון "הארץ" ושאר מקורות תקשורת ישראליים, כמו רונן ברגמן למשל. האם כל אלו אינם חלק?

     עוד בהקשר הזה, הבה נזכיר שבישראל נשפט כרגע ראש ממשלה. כמו כן, בישראל כבר הוכנסו לבית הסוהר ראש ממשלה, נשיא, שרים וחברי כנסת. כל זאת לא היה מתאפשר אם התקשורת הייתה משרתת את השלטון.

     • שחר כ. הגיב:

      התקשורת משרתת את עצמה. מהותה של התקשורת המסחרית (ובעקבותיה גם התקשורת הממלכתית) היא רייטינג, משום שרייטינג מביא כסף לבעליה. לפיכך משדרי האקטואליה בטלוויזיה משמיעים רק את מה שכולם רוצים לשמוע. אבל תפקידה של התקשורת הוא להשמיע את מה שרבים לא רוצים לשמוע. יוצא מכך שמהותה של התקשורת בגלגולה הנוכחי מנוגדת לתפקיד למענו נוצרה.
      זה לא אומר שכל התקשורת היא כך. כל הטלוויזיה הישראלית היא כך.
      זה לא אומר שאין אנשים טובים וחכמים ותוכניות חשובות ומעניינות בטלוויזיה באופן כללי. אלא שבטלוויזיה הישראלית הם מעטים מאוד וקולם כמעט ואינו נשמע