החברים של ג'ורג'

פוסט אורח: הבעיה עם נחל האסי

פתאום השמאל ה'שוויוני' שנאבק בלהט על משאבי הטבע כאשר יצחק תשובה או האחים עופר משתלטים עליהם עובר צד, כי מדובר בקיבוץ

כאשר אביגדור ליברמן התמנה לשר הביטחון יצאתי להפגין נגד המהלך. חשבתי שזה מינוי מופקר וחסר אחריות. קיוויתי שיש גם מספיק אנשי ימין שיבינו שמי שממנה אדם כמו ליברמן לתפקיד שר הביטחון לא באמת דואג לביטחון המדינה. אז אפילו לא ידעתי על כל עניין הצוללות, זה התגלה אחר כך.

בהפגנה הונפו לחמש דקות דגלי פלסטין והורדו מהר מאוד בעקבות דרישה של מוסי רז. עדיין מישהו צילם, התמונה הופצה ברבים וחבר שלי התקשר אלי בכעס: "תודה רבה אידיוטים, נתתם שוב לנתניהו את השלטון." אמר.

"שאני אבין." עניתי לו. "נניח שלא בסדר להניף את דגל פלסטין בהפגנה. אביגדור ליברמן שר הביטחון ואנשים מתעסקים באיזה דגל?"

"כן." ענה לי החבר "ככה זה עובד. מתי תבינו כבר?"

" אבל בעצם מה הבעיה בדגל פלסטין?" שאלתי " הרי נתניהו בעצמו הסכים למדינה פלסטינית באופן רשמי לא?"

"תבין," הוא השיב לי. "בשביל שיהיה לשמאל סיכוי קטן לנצח צריך בין היתר שאנשי ימין יישארו בבית ביום הבחירות. לכאורה זה היה אמור לקרות באופן טבעי, הרי הליכוד דופק אותם כל הזמן. הם לא יצביעו מרצ אבל יש כמה מנדטים טובים שהיו יכולים להישאר בבית ביום הבחירות. אבל בגלל ההסתה הימנית הם יוצאים להצביע כל פעם נגד השמאל – לא בעד המדינה, נגד השמאל."

[מי שלא מבין איזו האשמה גלומה בטענה הזאת שיקרא את המשפט האחרון שוב. מי שכן מבין וכועס עכשיו, מצטער להודיע אבל נתקלתי במספיק אנשי ימין בפייסבוק שהודיעו לי בדיוק את זה, שהם יצביעו רק כדי לדפוק את השמאל ולא משום סיבה אחרת.]

"אז לפחות אל תעזרו להם." סיכם החבר שלי "לפחות אל תתנו להסתה של הימין תחמושת. נכון שנתניהו הסכים למדינה פלסטינית אבל זה לא טיעון מבחינתם. הם רואים דגל פלסטין בתל אביב ומבינים דבר אחד, שתל אביב מזדהה עם האויב. הטיעונים היפים שלך עוברים להם מעל הראש."

אני זוכר שחיפשתי את הנאום של יאיר גרבוז ברשת. קראתי אותו לאט וביסודיות וגיליתי שאין בו שום מילה שאני לא מסכים איתה. מה לעזאזל הבעיה בנאום הזה? שאלתי. התשובה שקיבלתי היא שאין שום בעיה בנאום עצמו, אבל אם אתה מזכיר 'קמעות' באופן שלילי אתה לוחץ על הכפתורים של הימין והם קמים מהכורסא והולכים להצביע. בערך כמו שמנחם בגין הזכיר 'בריכות שחיה' כדי ללעוג לקיבוצים וגרם לזעם במחנה השמאל.

אז מה עושים? עד לא מזמן אמרתי לעצמי שהימניים יכולים לקפוץ לי. אני לא מתכוון לצנזר כל התבטאות קיצונית במחנה שלי (למה? בימין מצנזרים את הקיצונים שלהם? ) אני לא מתכוון להצטדק ולהתפתל על כל דגל וכל כרזה. ממילא אם אהיה עסוק למצוא חן בעיני הימין אז כבר לא אהיה שמאל, אז שיקפצו.

ואז הגיעה פרשת נחל האסי והכול התמוטט ברעש גדול.

שיהיה ברור, העלאת הסיפור של הנחל הזה על ידי הימין היא ספין ותו לא. המאבק הזה לא חדש ועד היום לא זכור לי שיאיר נתניהו חשב שהוא ראוי להתייחסות בכלל. אבל המחאה ברחוב בלפור לא נעלמת, משפטו של נתניהו קרב והולך, מחדל הטיפול בקורונה מנפץ את האגדה על כישורי הניהול של נתניהו והסיסמה 'חזק מול החמאס' נקברה מזמן מתחת למזוודות הכסף הקטארי. אז מוצאים איזה סטטוס מגעיל של איש שמאל מלפני שנה וחצי, מנסים לעניין את הימין בתמונות של כמה בלונים בצורת איבר מין זכרי שהונפו בהפגנה, וכשזה לא עוזר מביאים את סיפור הנחל הזה בתקווה להסיט את הדיון מהבעיות הבוערות באמת של המדינה.

והשמאל, אוי השמאל, נופל כמו טיפש ישר למלכודת. נופל? קופץ ראש ישר פנימה.

נכון, לא כולם. יש עוד מספיק אנשי שמאל שלא שכחו את העקרונות שלהם (כמוני למשל ) אבל יש הרבה יותר מדי שהגישו לימין שוב את הקוקטייל הקטלני של התנשאות, צביעות וגזענות. בדיוק מה שנתניהו צריך כדי לתדלק מחדש את להבות השנאה למפא"י. וזה בא בזמן הכי טוב לימין כי הרי בבחירות הבאות מה שנשאר ממפא"י עומד להימחק מהמפה הפוליטית. ימניים שעשו קריירה מהסתה נגד מפא"י מצאו את עצמם פתאום בלי הצדקה לקיומם. כמה טוב שיש מספיק טיפשים בשמאל כדי להחיות את הפגר הזה דקה לפני שהוא נפח את נשמתו.

פתאום השמאל ה'שוויוני' שנאבק בלהט על משאבי הטבע כאשר יצחק תשובה או האחים עופר משתלטים עליהם עובר צד, כי מדובר בקיבוץ. פתאום חוזרים הדיבורים הגזעניים על הערסים מבית שאן שמלכלכים ומרעישים, חומר בעירה משובח לתעמולת השנאה של הימין ואם לומר את האמת – בצדק הפעם. ומסתבר שיש פסיקת בית משפט, ואם הבנתי נכון אז מי שמפר אותה הוא דווקא הקיבוץ (מי שיודע אחרת שיתקן אותי. בינתיים התשובה שקיבלתי היא שהעניין תקוע בוועדות, אני מניח שזה המקבילה של הכלב שאכל את שיעורי הבית אצל המבוגרים). ותודות לכם צץ שוב העניין הזה של הסדר החוב של הקיבוצים שכבר שכחנו ממנו. עכשיו מסתבר שקיבוץ ניר דויד קיבל מאה מיליון ₪ בהסדר ההוא. כלומר שבחובות הם דווקא יודעים להתחלק יופי עם הציבור.

בזכותכם גם עולה מחדש כל האנומליה הזאת שלפיה קיבוץ הוא 'שטח פרטי' ששייך לעמותה ולכן אפשר למנוע מהציבור כניסה אליו אבל הוא יישוב לכל דבר שמקבל תקציבים מהמדינה. מוזר, גם העיר שלי – מודיעין – היא יישוב והיא מקבלת תקציבים מהמדינה אבל איכשהו אני לא רשאי לסגור את הרחוב שלי בפני אף אחד. למעשה היו תושבים שזעמו מאוד על החרדים ממודיעין עילית, שבאים לבלות בפארק ענבה היפה שיש לנו בעיר, וחשבו לסגור את הפארק בפני מי שאיננו תושב מודיעין. הם גילו שזה בלתי חוקי.

אבל אני נסחף כאן לדיונים צדדיים. מה שמרתיח אותי הוא לגלות כמה מאנשי המחנה שאמור להיות המחנה שלי מדברים מתוך פוזיציה ולא באמת מאמינים בעקרונות השמאל. בזה, רבותי, אתם דומים לימין הרבה יותר ממה שאתם חושבים. אגב, אם להיות ישר, אני באמת לא יודע אם אני לא כועס יותר על הטיפשות מאשר על הרשעות. איפה השכל? איך אתם נותנים ככה את הניצחון הבא לימין על מגש של כסף?

אל דאגה, אני אמשיך להצביע לשמאל. אני לא מצביע מתוך נאמנות לשבט ולא כדי לעשות דווקא לאף אחד אלא כי אני בעד יציאה מהשטחים, הפרדת הדת מהמדינה ומדינת כל אזרחיה שוויונית ונאורה. אם הייתי מצביע לפי רגש הייתי נשאר בבית בבחירות הקרובות. אחרי הכול, בשביל טיפשים, גזענים וצבועים אני יכול להצביע לימין לא?

(עידו סוקולובסקי)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

15 תגובות על ”פוסט אורח: הבעיה עם נחל האסי“

 1. Shimi הגיב:

  בקשר לענין התקוע בוועדות, ממליץ על המאמר הארוך והמצוין שמאיר את הנושא ,הקטע הרלוונטי : "3. ועדת פרוגרמות: הגוף במשרד החקלאות שמאשר פרוגרמות כאמור. או בלשון אחרת, הגוף הכי חשוב במפעל הפיס של חלוקת הקרקע, המים ומכסות היצור במדינה. גוף שמעולם לא דנו בו בציבוריות הישראלית וספק אם תמצאו כתבת תחקיר אחת אודותיו ועל שאין בו כל ייצוג לכלל הציבור לרבות ובמיוחד זה שהקרקע המחולקת סמוכה אליו ויכלה לשמש אותו תחילה (כי כידוע קרקע היא נדל"ן, קרי אינה ניידת ועל כן סביר והגיוני שתוקצה למי שסמוך אליה).

  מי כן יושב בוועדה? כמובן, רק אנשים מהמגזר החקלאי שאמונים על חלוקת עתודות הקרקע של המדינה בינם לדומיהם והעיקר שהם בלבדית מתנועות ההתיישבות כמו הקיבוצים, המושבים והכפרים השיתופיים. ברקע גם מישהו מהחטיבה להתיישבות, נציג סמלי למרכז המועצות האזוריות ונציג לרשות שמורות הטבע. חשוב לדעת כי על אף שרובה ככולה של הקרקע המחולקת בוועדה זו מצויה באופן טבעי על גבול ערי ועיירות פיתוח בפריפריה לרבות יישובי בדואים – אין כל ייצוג ולו סמלי לנציגי מגזרים אלה בוועדה ולו לקבלת מידע בזמן אמת, שלא לדבר על הבעת הסתייגויות או שאיפות לגיטימיות למימוש על קרקע הצמודה לעיירת הפיתוח. כמו שניתן לקבל המחשה בקונפליקט שבו הועדפה הקצאת קרקע לכמה עשרות מושבניקים על פני הקמת מגורים לאלפי זוגות צעירים מאופקים.

  4. הגוף הזה, ועדת הפרוגרמות, מסונף וכפוף לגוף אחר חשוב ביותר שנחבא תחת כנפי משרד החקלאות ושמו הרשות לתכנון במשרד החקלאות. רשות שהלכה והתפתחה ולקחה לעצמה תחומי סמכות מרתקים, עד כי בשנים האחרונות היא הגורם הבלעדי בגופי המדינה שאחראי על כל התכנון, קביעת המדיניות ומימושה במה שנקרא ברשות: המרחב הכפרי. שוב, גם פה לא נמצא אף ייצוג לאף יישוב מהמרחב הכפרי הקרוי עיירות פיתוח. מעניין לגלות שלמרות שהרשות אינה סטטוטורית ולמעשה רק אגף במשרד החקלאות, היא קיבלה האצלת סמכויות במסגרת החלטות מינהל מקרקעי ישראל לשקול ולהחליט למי מגיעה קרקע מדינה ולמי לא."

  https://www.haokets.org/2020/09/04/%d7%9e%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%a0%d7%91%d7%95%d7%9b%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%91%d7%99%d7%9c%d7%92%d7%99%d7%94-%d7%94%d7%a7%d7%a8%d7%a7%d7%a2%d7%99%d7%aa-%d7%91%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90/

 2. Shimi הגיב:

  וחוצמזה, יש בעיה עם הלוגיקה שלך : זה אמנם רק לכאורה, אבל הדגש חסר. נראה כאילו אתה מתלונן על השמאל הלבן שפשוט לא יכל להתאפק וחשף את גזענותו המכוערת במקום לשמור אותה במחשכים לפחות עד הבחירות. זה לא עובד ככה, השמאל הלבן ברובו זה אוסף מפלגות עדתיות, אני יכול לציין לטובה את עופר כסיף, לגבי הערבים ברשימה המשותפת אני לא בטוח או יודע מה עמדתם מאחר והם קרובים יותר לפעילי השמאל הלבן ויש להם היסטוריה משלהם עם הנחל והאזור. מה שהיה צריך להיות הוא ניעור מוחלט של הגזענים החשוכים שהתגלו במלוא מערומיהם מהמערכת הפוליטית, ושהשמאל הלבן יהיה חום.

  • עדו סוקולובסקי הגיב:

   כתבתי את זה במפורש – מילא להיות מנוולים אבל לפחות אל תהיו טיפשים כאלו. או במילים אחרות, זה שאתם גזענים זה מספיק גרוע, לפחות תסתירו את זה.

  • עדו סוקולובסקי הגיב:

   כתבתי במפורש:
   "אגב, אם להיות ישר, אני באמת לא יודע אם אני לא כועס יותר על הטיפשות מאשר על הרשעות. איפה השכל? איך אתם נותנים ככה את הניצחון הבא לימין על מגש של כסף? "
   או במילים אחרות, מילא להיות גזענים. לפחות תסתירו את זה יותר טוב.

   • Shimi הגיב:

    בלתי אפשרי. זה כמו לאלף את אל באנדי לא להעליב נשים שמנות, החזיק דקה וחצי.

 3. רועיל הגיב:

  זה טור מצויין, עדו. הדבר החזק ביותר בו הוא שאתה לא עוצר בלכתוב שהשמאל הלבן והקיבוצניקים לא בסדר (הם בהחלט לא), אלא מראה את אלף הממדים שנפתחים ברגע שאופורטוניסטים מהימין עושים מזה ספין מניפולטיבי לצרכיהם. הדרך היחידה להתמודד עם מניפולטורים היא להיצמד למה שנכון ולא להיגרר לטיעונים שלהם על ״צביעות השמאל״ כדי להוכיח ההיפך.

 4. אשר שחם הגיב:

  אז מה אתה אומר?
  יקוב הדין את ההר?
  נהרוס את הקיבוץ העיקר שיתקיים החוק בדבר בעלות על מקורות מים?
  או אולי נסתפק בגירוש האשכנזים שגרים שם?
  אל תשאיראותנו במתח, רוצים לדעת מה בדיוק אתה אומר.

  • רועיל הגיב:

   מר שחם, ברחל בתך הקטנה:
   אתה באמת לא מצליח להבין את ההבדל בין להרוס קיבוץ ללאפשר גישה של הציבור הרחב לנהר שעובר בתחומו?

   • אמיר פכר הגיב:

    נחל. אין בישראל נהרות. חבל אבל זה מה שיש.

    כן צריך לתת לאנשים גישה לנפוש בנחל, אין הרבה בארץ בכלל ובאזור בפרט
    אבל זה לבד לא מספיק.

    צריך גם לנהל את השטחים הציבוריים האלו כך שיהיה מספיק לכולם.

    זה לא יכול להתנהל בשיטת כיבוי השרפות של ישראל.
    זה יכול להיות רק עם חשיבה לתווח ארוך.
    ובזה אשמים כולנו (אבל בעלי הכח יותר)

    למשל, אחד הדברים שמעתי עליהם במסגרת הסיפור הוא שמקור מים נוסף באזור סובל מביוב של בריכות הדגים של הקיבוץ,
    ורצוי שהמים יעברו טיהור כשדי שאפשר יהיה להשתמש בהם לטבע ותירות

    • רועיל הגיב:

     תודה שהבהרת לי שהאסי הוא נחל ולא נהר, זה ממש חשוב וקשור לעניין. למרבה הצער, מייד אחר כך הצלחת לכתוב תגובה שלמה שאין כל קשר בינה לבין הטענות הראשונות והמוזרות שהשמעת כאן לפני – משהו על גרוש אשכנזים והריסת הקיבוץ.

     ״טווח ארוך״ כותבים בט׳.

    • Shimi הגיב:

     נחל חרוד הוא הנחל הגדול ביותר באזור ועובר צמוד לבית שאן, הוא מזוהם שנים מהפסולת שקיבוץ ניר דויד מעביר אליו מבריכות הדגים שלהם. ניר דויד הם מגדולי המזהמים באזור.

  • עדו סוקולובסקי הגיב:

   כאמור הייתה פשרה מי שלא עמד בהסכם היה דווקא הקיבוץ

 5. Y. הגיב:

  לא הייתי ולא מכיר את ניר דוד, אבל מן הצילומים זה לא נראה לי יישוב של מיובלי ידים בכובעי טמבל. זה נראה כמו קריקטורה של שכונת יוקרה עם בתים מלוקקים ומדשאות מושלמות, מן הסוג שרוב תושבי בית שאן לא יוכלו לחלום לגור בהם.