החברים של ג'ורג'

נקמת חוטפי הגופות

בג”צ קבע שלממשלה אין סמכות לבצע מעשה תועבה, אז היא אצה לשנות את החוק, בתמיכת יאיר לפיד

בג”צ מחה אמש (ה’) תועבה רבת שנים: הוא קיבל את עתירתם של בני משפחתם של חשודים בטרור וקבע שעל הממשלה למסור לידיהם את הגופות שבידיה לקבורה. בית המשפט קבע כי הזכות לקבורה היא זכות יסוד. השופט דנציגר כתב כי “גם הנתעב שברוצחים” זכאי לקבורה מכובדת וכי “זכויות אלו הוכרו בפסיקה ללא קשר לזהותם של המתים, גם כאשר הם היו מחבלים וחיילי אויב. זאת, על רקע המוסכמה הכללית שלפיה זכויות אדם נתונות לכל בני האדם באשר הם, גם אם הם עונים להגדרת ‘אויב’.”

זה משהו שמדהים למדי שצריך לומר במדינה שרואה בעצמה מדינה דמוקרטית בשנת 2017. 2,500 שנים אחרי סופוקלס ואנטיגונה, מדינה שמתהדרת ב”מוסר יהודי” צריכה שיאמרו לה שיש דברים שאסור לקראון (מילולית: השליט) לעשות, כי יש דברים שהם מעל לכוחו של השליט.

עם זאת, בית המשפט השאיר (כהרגלו) למדינה פתח מילוט: תוך שישה חודשים עליה לחוקק חוק “שיעמוד בסטנדרטים המשפטיים הקבועים בדין הישראלי ובדין הבינלאומי.” הממשלה כבר אמרה שהיא תעביר חוק אנטי-אנושי כנדרש. חבר הכנסת יאיר לפיד מיהר להודיע ש”בג”ץ הורה לממשלה לעשות את מה שהיתה צריכה לעשות כבר מזמן. לחוקק חוק שיתיר להחזיק את גופות המחבלים בידינו. זה אקט משמעותי במלחמה בטרור ובמשא ומתן להשבת גופות הבנים. אתמוך בחקיקה.” כלומר, האיש שמשחק בטלוויזיה את תפקיד שר החוץ וצווח “we love Israel” יתמוך בהתלהבות בחוק שאין כמוהו בעולם, שיוציא את ישראל סופית מרשימת המדינות בנות התרבות. שיהיה בהצלחה עם ה-hasbara של זה.

מלחמה בגוויות היא ברבריות. העובדה שהאויב הינו ברברי איננה מאפשרת למדינה ריבונית לנקוט בשיטותיו. כל הרעיון של מדינה בת תרבות הוא ההבדלה מן הברברים: ההכרה שיש דברים שלא עושים כי לא עושים. בימין שגורה האמירה שהעולם נמצא במלחמה להגנה על התרבות מפני הברבריות של האויב האיסלמי-רדיקלי. איזו בדיוק תרבות אתם משאירים, כשאתם נגררים לתהומות כאלה? כאשר אתם מתבוננים בתהום, האם אין התהום מהדהדת בכם?

לממשלה היו שני טיעונים: “צורך בטחוני” ו”הצורך להשיב את הבנים.” אין שום צורך בטחוני בהחזרת הגופות שבידי חמאס. אין לישראל שום תועלת בטחונית בכך. מצבה הבטחוני של ישראל לא ישתנה כמלוא הנימה אם יישארו כמה גופות בידי חמאס. הביטוי “צורך בטחוני” הוא מילים ריקות: לעתים קרובות משתמשים בו בתקווה שאף אחד לא ישאל יותר מדי שאלות. הממשלה פשוט נגררת כאן אחרי לחץ ציבורי.

נדבר, אם כן, על “הבנים.” הם לא בנים. הם בשר נרקב. אנחנו הולכים אליהם והם לא ישובו אלינו. זה משהו שממשלה בעלת עמוד שדרה מינימלי היתה צריכה לומר: לקחנו את בניכם בצו חוק ושלחנו אותם למלחמה. במלחמה אנשים נפצעים, נשבים, מתים. זה מה שחיילים עושים. חובתה של המדינה להשיב אנשים חיים, משום שהם חיים ומשום שהיא שלחה אותם למשימתם. אבל האנשים הללו אינם חיים. בזמן פרשת שבויי ג’יבריל, בשנות ה-80, אמרה גאולה כהן מילים קשות אבל הכרחיות: אם הבן שלי היה שם, הייתי עושה הכל כדי שהממשלה תחזיר אותו, אבל תפקידה של הממשלה היה להסביר לי שהצורך הציבורי גדול יותר. וכן, גם אי הפיכתה של המדינה לברברית הוא צורך ציבורי.

יכולה הממשלה להודיע שאם וכאשר תתפוס את האחראים להחזקת הגופות הישראליות, היא תעמיד אותם לדין כפושעי מלחמה, כי כן – מניעת קבירת גופות היא פשע מלחמה. במקום זאת, מעדיפה הממשלה לבצע פשע כזה בעצמה.

כמה מילים על המצב המשפטי. ספק אם הפסיקה הנוכחית של בג”ץ היתה באה לעולם אלמלא האומץ הנדיר של אנשי עמותת עדאלה, שאילצה את בג”ץ לפסוק שלמשטרה אין סמכות לחטוף גופות של אזרחים ישראלים. הממשלה נשענה על תקנות שעת חירום. כאן המקום להזכיר שאחד מגדולי האומה, מנחם בגין, תקף את ממשלת מפא”י על ההשענות עליהם עוד בשנות החמישים, וכינה אותם חוקים נאציים. בגין, עורך דין מהדור הישן, איש שפלדה זרמה בעורקיו, שאל בנימוס את אנשי הנ.ק.וו.ד שבאו לעוצרו בליטא (בשל היותו איש צבא פולני) האם יש בידיהם צו חוקי שמאפשר זאת. הם נאלצו להודות שלא היה כזה ברשותם. ראוי לצטט כמה מדבריו:

בגין: במדינת ישראל, כיום הזה, קיים מחנה ריכוז.

משה שרת: להגנת המדינה.

בגין: לא! לא להגנת המדינה – לערעורו של בטחון המדינה ולבזיון שמה. אין מחנות ריכוז המבטיחים את הגנת המדינה – מחנה ריכוז מערער בטחונה של כל מדינה. מעשי טרור של ממשלה גוררים מעשי טרור. […]

שרת: לא תבחר בין חוק לחוק. כל חוק הוא חוק.

בגין: לא נכון! ישנם חוקים רודניים, ישנם חוקים בלתי מוסריים, ישנם חוקים נאציים (קריאה מספסלי מפא”י: אתה קובע זאת?) אני קובע שהיועץ המשפטי שלך אמר בפני בית דין בריטי כי חוקי החירום שבהם השתמשת לא נחקקו כמותם אפילו בגרמניה הנאצית […] החוק שהשתמשת בו הוא נאצי, הוא רודני, הוא בלתי מוסרי, וחוק בלתי מוסרי הוא גם בלתי חוקי.

בגין מתייחס כאן לתקנות שעת חירום הבריטיות, שלחרפתה של ישראל עדיין בתוקף ומכוחם טענה הממשלה שזכותה לחטוף גופות. אלא שבג”ץ קבע (אמנם, לא פה אחד) שאפילו מחוקקי התקנות הנאציות הללו לא שיערו בדעתם מצב שבו יש למפקד הצבאי סמכות לתפיסת גופות.

ועכשיו מגיע יאיר לפיד (על ממשלת בנט-נתניהו מיותר להכביר מילים) ואומר שהחוקים הנאציים שלנו לא מספיקים, ועל כן יש לקחת צעד אחד הלאה וללכת למקום שאפילו המחוקק ההוא לא שיער.

התבוננוּ בפני האויב, והנה הוא אנו-עצמנו.

ועוד דבר אחד: מתוך ההיסטריה הנקרופילית שפושה בישראל, שבשלה שלחנו לפני יותר מעשור חיילים לסכן את חייהם בחולות רפיח כדי לחפש שרידי גופות תחת אש, אף אחד לא מזכיר שבידי החמאס יש ככל הנראה שלושה שבויים של ממש. כמובן, הם כולם מקבוצות השוליים של החברה: יוצא אתיופיה ושני בדואים שלוקים בנפשם. הם מעניינים את הציבור הרבה פחות מגופות חיילים. אולי, בעצם, מיותר לדבר על הצורך של החברה הישראלית להלחם בברבריות, כי בקרב הזה כבר הובסנו.

הערה מנהלתית: מאז הפוסט האחרון התקבלו מספר תרומות בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורמים.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

7 תגובות על ”נקמת חוטפי הגופות“

 1. Erez Schatz הגיב:

  יש לציין שגם בגין שהיה ראש ממשלת ישראל בשנים 1977-1983 לא ביטל את תקנות שעת החרום

 2. Maayan הגיב:

  אני לא לגמרי מבינה את הטענה –

  הטענה שהחזקת גופות היא ברבריות, כי יש דברים שלא עושים וגם לאויב יש זכויות אדם מתבססת או על הרעיון שגופה היא אקסטנציה של אדם (וככזו זכאית לזכויות אדם), או על זכויות האדם של המקורבים-לגופה. אבל הטענה צריכה להיות עקבית – או שגופה היא כמעט-אנוש, סובייקט עם זכויות אדם, או שהיא בשר נרקב.

  אישית, אני לא חושבת שלגופות יש זכויות, ואם יש יעדים אסטרטגיים (בלי קשר לחשיבותם) שאפשר להשיג בהתעללות בגופות במקום בהתעללות באנשים חיים, זו נשמעת כמו אסטרטגיה עדיפה. אבל כך או אחרת – זלזול ב"בשר נרקב" הוא לא ברבריות, אי-מוסריות או חוסר אנושיות.

  • Meni Zehavi הגיב:

   שמירה על זכויותיו של אדם אחרי מותו היא לא כזה קונספט מהפכני. למעשה, דיני הירושה מבוססים על זה — אפילו במקרים בהם הנפטר לא הותיר צוואה, אנו מניחים שהוא רצה להעביר את רכושו לאלה שיש להם קרבת דם אליו, ומכבדים את רצונו. (אני מקווה שלא נתתי עכשיו רעיונות לכל מיני מופרעים שדיני הירושה מפריעים להם, כי מאבק בפריווילגים וכל זה.)
   עניין אחר הוא שאם מחבלים פלסטינים זכאים לקבורה, אז גם חיילי צה"ל ושאר ישראלים זכאים לכך, ומדינת ישראל צריכה לדאוג, בראש ובראשונה — תופים!!! — לזכויות חייליה ואזרחיה.
   ועניין נוסף הוא שקבורת מחבלים בבית קברות מיוחד לחללי אויב (מה שממילא נעשה עד עכשיו) אינה סותרת את כיבוד זכויותיהם וכבודם של המחבלים המתים. חוק שיקבע את הנוהג הזה יעבור תוך יומיים עם פיהוק. יש סיבות טובות יותר לבקר את לפיד אם רוצים.

  • Y. הגיב:

   דאע“ש ועוד נחמדים לאורך ההיסטוריה הציגו ראשים כרותים בציבור, למען יראו וייראו. אמנם, זה רק “זלזול בבשר“, אבל זה לא נראה לך קצת כמו “ברבריות, אי-מוסריות או חוסר אנושיות“?

  • Three Parentheses הגיב:

   הרעיון שאת מציגה מאוד יהודי, וככזה מאוד ברברי.

 3. Rotem Reptor הגיב:

  שתי הערות בעניין בגין.
  1. הוא למד משפטים בפולין, אך לא היה עורך-דין.
  2. אכן, בגין כינה את תקנות ההגנה לשעת חירום 1945 "חוקים נאציים," אך בהיותו ראש הממשלה לא עשה דבר כדי להסיר את התועבה מספר החוקים. אדרבה, הוא נהנה מהלוקסוס שהתקנות מעניקות לשליט: מעצרים מינהליים, גירוש פלסטינים אל מחוץ לשטחים הכבושים, הריסת בתים, ועוד כהנה וכהנה סוכריות שכל שליט אוהב להשתעשע בהן.

 4. moddy הגיב:

  אני לא מבין למה התעללות בגופות של חמאס היא תועבה, אבל גופות חיילי צהל הן "בשר נרקב" שאין סיבה להתייחס אליו.