החברים של ג'ורג'

הגנרל הישראלי קסטנייטס

למה נזעקו שלושה גנרלים בכירים להודיע לנו שאין איום קיומי על ישראל? כי כת הקצינים חשה איום קיומי על עצמה

שלושה גנרלים – ברק, יעלון וגנץ – הודיעו ב-48 השעות האחרונות שאין איום קיומי על ישראל.

הם כנראה צודקים. הבעיה היא שכמו תמיד עם גנרלים, הם נזכרים לומר לנו את האמת רק אחרי שהם לא במערכת. זוכרים את התקופה שבה ישבנו ברצועת הבטחון בלבנון, איבדנו שני חיילים מדי חודש (לא כולל אסון מסוקים פה ושם), וכל החנרלים הופיעו בטלוויזיה בפרצוף חמור סבר ואמרו שהנוכחות של צה”ל שם חיונית? זוכרים איך כל החנרלים האלה הופיעו, פונקטליש חודש אחרי השחרור, בכותרת של “אני לא יודע מה בעצם אנחנו עושים שם”?

אז ברור, התפקיד של הגנרלים הוא לא לחלוק על המדיניות של הממשלה בציבור. אבל אם אכן הם חושבים שהממשלה עובדת על הציבור, שיואילו בטובם להודיע שאם הממשלה רוצה לעשות דאווינים, שתשלח לאולפן את אקוניס. שיפסיקו להשאיל את הדרגות שלהם לעמדות שהם לא מאמינים בהן.

המקרה של ברק חמור במיוחד, כי לפני עשרה חודשים הוא הדליף את העובדה שהוא, כשר בטחון, עמד להוציא את מדינת ישראל למלחמה באיראן בשנת 2012. זו היתה התקופה, אתם עשויים לזכור, שבה ארי שביט כינה אותו “מקבל ההחלטות”, ושבה תכניות סאטירה התבדחו על כך שלא כדאי להכין תכניות לקיץ, כי ברור שתהיה מלחמה.

איכשהו, ואני מעלה מדי פעם מנחה למפלצת הספגטי המעופפת בכל פעם שאני נזכר בזה, חמקנו מהמלחמה ההיא. אבל רק לפני שנה, שוב, ברק אמר שהוא רצה להוציא את ישראל למלחמה שהיו לה סיכויים יפים מאד להתפתח למלחמה אזורית.

אם אין סיכון קיומי על מדינת ישראל, אז למה לעזאזל רצית להוציא אותנו למלחמה עם מעצמה אזורית?

השאלה הזו מופנית במלוא החדות לברק, שכן הוא זה שהתלונן על כך שהצבא קשר את ידיו, אבל היא צריכה להיות מופנית לכל השלושה. רבותי, אתם התבכיינתם עם כל עונת תקציב. מהצבאות ההיסטוריים שאיימו על ישראל, הצבא המצרי יצא מהמשחק; הירדני הוא בעל ברית; העיראקי מנהל מלחמת אזרחים, לא התאושש מ-2003 ולא יתאושש ממנה בעתיד הנראה לעין; הצבא הסורי הצטמק לכדי מיליציה להגנת משטר אסד, והיכולת שלו לנהל מלחמה תוקפנית לא קיימת, ולא תתקיים בשנים הקרובות. ולאחרונה אמר ראש אמ”ן שהחיזבאללה איבד בסוריה כ-1,500 איש, כלומר כ-75% מהסד”כ הלוחם שלו לפני עשור. אף אחד לא הזכיר ש”בכיר בצה”ל” איים עלינו לפני שנתיים שהחיזבאללה מסוגל לכבוש נתחים מהגליל.

אין איום קיומי? אין איום בכלל. לא, הפלסטינים הם לא איום. יש להם שלוש חטיבות, אם להיות נדיבים. וחמאס הפגין יכולת לחימה ברמת המחלקה, לכל היותר. יש מטרד, וטרור הוא מטרד, אבל אין איום. הוא יכול לזנב בנו, אבל הוא לא יכול להכריע אותנו.

אז אחרי שאנחנו מברכים את ה”ה ברק, יעלון וגנץ על כך שהם מצביעים על מה שהבלוג הזה מצביע עליו כבר עשור בערך, מגיע שלב השאלה הזהה: אז למה זייפתם איום במשך זמן כה רב? למה שתיתם את האוצר של מדינת ישראל? למה צריכים עוד צוללות ועוד ספינות ועוד מטוסים ועוד טנקים? למה אנחנו עדיין קונים טייסות של הכשלון היקר בהיסטוריה של התעופה, ה-F35? איפה בתי החולים שלנו, הרופאים שלנו, סל התרופות שלנו, מערכת החינוך שלנו?

איפה הם? אתם חיסלתם אותם. אתם העברתם את האוצר שלנו לכיסיכם ולכיסים של שותפיכם לחונטה, כשאתם במדים ועוד יותר מכך כשאתם בקריירה השניה שלכם, כשאתם יודעים כל הזמן שהאיום שעליו אתם מדברים לא באמת קיים. הוא טוב כדי לארגן לכולכם פנסיות נאות, והוא סולם מועיל לתפקיד יועץ או סוחר נשק אחרי פשיטת המדים; אבל כשהוא מתחיל להפוך לאיום על השאיפות הפוליטיות שלכם, הוא מתפוגג.

ולגמרי לא במקרה, אתם יוצאים עכשיו נגד הפיקציה של “איום קיומי” משום שהמנפנף בה, נתניהו, מעז לאיים על החונטה שלכם. הוא החליף את שר הבטחון שבא משורות החנרלס, הוא נזף פומבית בסגן הרמטכ”ל, והוא מראה סימנים שאין לו שום בעיה לזרוק את הקצינים לאספסוף. זו הנקודה הקריטית שבה נזכרתם שרגע, בעצם אין דבר כזה, איום קיומי.

כלומר, כל זמן שהפיקציה הזו שירתה אתכם ואת המעמד שלכם, תמכתם בה. עכשיו כשהיא משמשת את אויב המעמד, אתם נגדה. אז אתם אולי אמיצים מול פני האויב (אני מחריג את בוגי מהטענה הזו), אבל אתם פחדנים ציבוריים. זה המקרה הטוב. המקרה הרע יותר הוא שאתם מועלים באמון הציבור, קצינים ששבועתם שבועת שווא.

בימים כתיקונם, ואפילו בשעות מלחמה, כת הקצינים מסוכסכת מאד בינה ובין עצמה. זכורה לרעה “מלחמת הגנרלים” של מלחמת יום הכיפורים, העוינות בין פלג אשכנזי ופלג ברק של הכת חצתה כנראה את קו הפלילים, ורק לאחרונה ייבב גל הירש שבזמן מלחמת לבנון השניה קצינים “שכחו את ערך הרעות” ולכלכו עליו בתקשורת. הוא העדיף לשכוח שהוא עשה בדיוק את זה. מצרים? סוריה? איראן? חיזבאללה? זו לא סיבה להפסיק את המלחמה הפנימית. מחאה חברתית שמסכנת את ההכנסות? גנרל שרוצה רפורמה בצבא? ראש ממשלה שמתחיל לנשל את הכת מעמדות הכוח שלה? עצרו הכל, חניבעל בשער!

צריך לזכור את זה, ולא לשכוח, גם כשהסערה הנוכחית תחלוף. ישראל לא מעניינת את כת הקצינים. בטחון אזרחיה לא מעניין אותם. הם “החוליה החלשה”, כפי שהיטיב לבטא הפחדן המאובטח בוגי יעלון. כל מה שחשוב לה הוא המשך קיומה-שלה. זכרו את הרגע הזה: הוא מראה לנו עד כמה צה”ל מתפקד בעצם ברמות משטרתיות.

הערה מנהלתית: הכתיבה בבלוג הזה נעשית ללא תשלום, והיא מצריכה זמן ומאמץ ניכרים. אם אתם מעריכים את מה שנכתב כאן, אודה לכם אם תוכלו לתרום לקרן הבעת הרצון הטוב והתודה.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

11 תגובות על ”הגנרל הישראלי קסטנייטס“

 1. משהו לתשומת ליבך:מאז 1967 ועד היום היו בכל ממשלות ישראל הרבה מאוד גנרלים. זכור גם המקרה של עזר וייצמן שביום ראשון היה אלוף במדים וביום חמישי של אותו שבוע! כבר כיהן כשר בממשלה.
  בממשלה הנוכחית יש הכי פחות גנרלים והיחיד הוא גלנט. ממש חסר תקדים.
  האם אתה חושב שהחונטה מרגישה שהיא בחוץ???

 2. יואש הגיב:

  עדו. קישור חזק.

 3. תום אלקיים הגיב:

  שר ביטחון שלא משורות החנרלס. כלכך מדויק.

 4. אנטמן הגיב:

  מתחת למשרד הבטחון יש יחידה שנקראת סיב"ט והיא אחראית למדיניות יצוא בטחוני ובין היתר נותנת רשיונות ליצוא נשק (החל מאימוני קרב מגע ותוכנות הצפנה ועד מטוסים ופצצות).
  שר הבטחון ליברמן יכול להחליט לחסום רשיונות לגנרלים מסוימים שבזכות הקשרים שלהם יש להם גישה וקשרים ליצוא נשק וטכנולוגיה.
  שר הבטחון גם קובע הרבה מאוד לגבי מינויים בתעשיות הבטחוניות שם מרפדים יפה גנרלים שפשטו את המדים.
  נראה שיש קבוצה שמפחדת מליברמן בגלל הדברים האלה וטוב שכך!
  ליברמן לא שייך לשום קליקה בצבא ולא חייב לאף אחד כלום.
  הרי אף אחד לא חושב שהמדיניות שלו תהיה שונה באופן מהותי מקודמיו… לא מפחיד אותוי שהוא החליף את בוגי – מבחינתי הם אותו דבר

  • אביבית הגיב:

   נו אז מי יקבל את הגישה ליצוא נשק וכו,הבת של ליברמן?

  • מני זהבי הגיב:

   מה שליברמן מביא אתו הוא התרבות הפוליטית של מדינה, שלנשיא הנוכחי שלה קוראים ולדימיר פוטין. די במבט חטוף במה שמתרחש במדינה ההיא וסביבה כדי להבין שהאיש הזה במשהב"ט יכול לגרום הרבה מאוד נזק.
   ולא, זה לא רק בגלל מוצאו. ליברמן חי בארץ הרבה יותר ממה שהוא חי בבריה"מ המנוחה, וגם בבריה"מ הוא חי במולדובה, לא במוסקבה. אבל דרך ההתנהלות שלו, הרטוריקה שלו, הדימוי הציבורי שלו, הקהל אליו הוא פונה, וכיו"ב, יוצרים דמיון גדול מדי למדינה ההיא ולפוליטיקה המקובלת בה (שגם פוטין הוא רק אחד ממייצגיה).
   אז אפשר להגיד כל מיני דברים רעים על בוגי, עדיין, בהקשר הזה,
   better stick to the devil you know

 5. עתידן הגיב:

  בפוסט שלינקקת אליו מלפני עשור רשמת- תר על כן, שימו לב לתאריך ההגעה של ה-F-35: 2014. זה כל כך רחוק, שבנימין נתניהו כבר לא יהיה ראש ממשלה.

  מדהים שמאז ביבי עדיין ראש ממשלה אבל המטוס עדיין לא הגיע!!!!

  חוץ מה כל התחזיות שלך פגעו בול במטרה. מדהים.

 6. תום אלקיים הגיב:

  גיל,
  הפוסט הקודם סגור לתגובות. יתכן שזו בעיה טכנית, או שבעל הבית מאס בדיון. אם לגורביץ אין בעיה, אני אצמיד את התשובה שלי כאן, אחרת. נמשיך בפוסט אחר.