החברים של ג'ורג'

ושתשרף המדינה: בוגי, נתניהו וליברמן נערכים לבחירות

מה משותף למהלכים האחרונים של בוגי, נתניהו וליברמן? העדפה צינית של אינטרס פוליטי קצר מועד על האינטרס הישראלי

בוגי “המוח” יעלון הודיע אתמול (א’) שהוא מאשר מחדש את קווי האפרטהייד בגדה המערבית. מעתה, ישיגו המתנחלים את הדרישה שהעלו מזמן: שפועלים פלסטיניים לא יסעו איתם באותם האוטובוסים. המדובר בפועלים שנכנסים לישראל, שיש להם אישורי עבודה ושעברו בידוק בטחוני. הם כל כך לא מהווים סכנה, שהשב”כ וצה”ל התנגדו לבקשה של בוגי. זה לא הפריע ללשכה שלו לטעון אתמול שהסיבה לאיסור היא “בטחונית.” זכרו את התירוץ הזה בפעם הבאה שמערכת הבטחון תמכור לכם לוקש אחר בשם “הבטחון”: סביר להניח שהקשר בינו ובין בטחון של ממש אמיתי באותה המידה.

במקביל, הודיע ראש ממשלתנו היקר, בנימין נתניהו, על רקע מה שנראה כמו התקוממות כנגד הכיבוש של אל קודס (”מזרח ירושלים”), שהוא מתכוון לבנות עוד 1,060 יחידות דיור שם, במיוחד בשכונות השנויות מאד במחלוקת הר חומה ורמת שלמה. אם השם רמת שלמה זכור לכם, הרי זה כנראה משום שבפעם האחרונה שממשלת המדינה היהודית יצאה בהצהרה על בניה שם, נתניהו נאלץ להתנצל בפני סגן הנשיא ביידן. ההכרזה של נתניהו מגיעה פחות מחודש אחרי זובור פומבי בעת ביקור בבית הלבן, על אותו הרקע בדיוק: בניה בהתנחלויות.

אז למה שר הבטחון הופך את המדינה היהודית רשמית – לא רשמית, היא מזמן כזו – למדינת אפרטהייד, למרות התנגדות הפקודים שלו? למרות התנגדות שירותי הבטחון? וכן, אני מכיר את הקשקוש על כך שהמדינה היהודית היא מדינה ריבונית שזכותה לפקח על גבולותיה בלה בלה בלה. כפי שציין יפה חיים לוינסון, לא ראיתי שבודקים את הדרכונים של המתנחלים בכניסתם וצאתם מתחומי המדינה היהודית. ולמה ראש הממשלה מורה שוב על בניה בגדה, כשהוא יודע היטב ששני המהלכים יהוו כאב ראש עצום לצבא פקידי ה-hasbara שלנו, ששוב יצטרכו להגן על הבלתי ניתן להגנה?

נורא פשוט. כי הליכוד הולך לבחירות פנימיות, וזאת בגלל שיש הערכה כללית שהממשלה לא תשרוד את השנה הבאה. בוגי, שאין לו בסיס כוח עצמאי משלו בליכוד, צריך את הגוש החזק מאד של המתנחלים שם – אז הוא מועל בתפקידו ולמרות חוות הדעת המקצועית של גורמי הבטחון, נותן להם את קווי ההפרדה האתנית שלהם. וכשיעלו צווחות בעולם, אז הוא יאמר שכולם אנטישמים, שהמערב לא מבין את האיסלם, ושלמה לא מתעסקים בדאע”ש במקום במדינה היהודית בארץ ישראל השלמה. לנתניהו יש בסיס כוח משלו בליכוד, אבל הוא חושש מפייגלין – לאחרונה, כזכור, הוא ניסה להתקרב אליו – ועל כן גם הוא זורק עצם או שתיים למתנחלים. אחר כך, הוא יקפיד לרטון על כך שלא משקיעים מספיק ב-hasbara.

במילים אחרות, יעלון ונתניהו פוגעים באינטרס הישראלי – במה שהוא האינטרס הישראלי אפילו לשיטתם: הקטנת ה”דה לגיטימציה” – כדי להשיג רווח פוליטי קצר מועד. הם מוכרים את הציבור הישראלי כדי לזכות בכמה קולות בפריימריז. מנתניהו אף אחד לא מצפה לכלום; בוגי מקפיד לבנות לעצמו תדמית של מי שרק האינטרס הלאומי בראש מעייניו. אמנם, בשנים האחרונות, עם כל הגילויים על הפחדנות והשימוש החופשי במסוקים צבאיים לצרכים פרטיים, זה לא כל כך הולך לו.

די במהלכים של יעלון ונתניהו כדי להבין מי מושך בחוטים של מפלגת השלטון הישראלית. אבל יש אדם שמשחק באש אפילו יותר מהם. הסיעות הערביות בכנסת ערכו היום כנס מחאה במשכן, בתגובה להשעייתה של ח”כ זועבי ולפגיעה במספר חברי כנסת ערבים אחרים, ובל”ד הודיעה שהיא תחרים את אירוע הפתיחה של מושב הכנסת. בתגובה, הכריז אביגדור ליברמן ש”אני מברך על כוונתם של חברי הכנסת הערבים להתנתק מהמערכת הפוליטית בישראל ואני מקווה שהם יממשו את ‘האיום’ הזה כמה שיותר מהר.”

כן, צאר החוץ שלכם מריח גם הוא בחירות. וכתמיד במצב כזה, הוא חוזר לשטיק המוכר שלו: הסתה כנגד ערביי ישראל ונציגיהם הנבחרים. כאן המקום לומר, שוב, שזכותם של לאומנים פלסטינים לבחור בח”כ זועבי לא נופלת בשום צורה מזכותם של לאומנים יהודים לבחור בליברמן. כשליברמן מייחל לכך שהפלסטינים הישראלים ימשכו את הנציגות שלהם מהכנסת, האם הוא לא יודע שבכך תתקרב ישראל בצורה מסוכנת למלחמת אזרחים? האם הוא לא יודע שמהלך כזה ישלול את שאריות הלגיטימציה של המדינה היהודית?

הוא יודע. הוא יודע היטב. אבל כמו נתניהו ויעלון, גם הוא צריך להחזיר אליו את המצביעים, ומסתבר שליברמן לא מכיר טריקים חדשים. הוא חוזר תמיד לאותה התמה. והפעם הוא חוזר אליה כשיחסי יהודים ופלסטינים בקווי 48’ מתוחים מתמיד, ושופך עוד קצת נפט על המדורה.

בהשוואה לזה, מה שקורה בבריכה של הקטנים – צמד חסרי החוליות לבני ולפיד מעבירים איזה חוק גיור אורתודוקסי שמיועד לשים ליפסטיק על שפתי החזיר, למורת רוחו של נתניהו, ובתקווה להעלות באוב את הסוס האנטי-חרדי – הוא לכל היותר אתנחתא קומית.

כמה טוב שמול כל זה, עולה הפיקולו הצלול של נשיא המדינה, רובי ריבלין, ששוב ושוב מוכיח שהוא הנשיא של כולם, ושנשא אתמול (א') נאום אמיץ ובלתי רגיל בכפר קאסם, נאום שקומם עליו את קהל הבית שלו. ככה נראה מנהיג – ולמרבה הצער, הוא לא בעמדת הנהגה.

הערה מנהלתית: הכתיבה בבלוג הזה נעשית ללא תשלום, והיא מצריכה זמן ומאמץ ניכרים. אם אתם מעריכים את מה שנכתב כאן, אודה לכם אם תוכלו לתרום לקרן הבעת הרצון הטוב והתודה.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

10 תגובות על ”ושתשרף המדינה: בוגי, נתניהו וליברמן נערכים לבחירות“

 1. מודי תולששש הגיב:

  הנשיא לא בעמדת הנהגה כי הוא אמיץ ובלתי רגיל.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בחירות אחרונות לשלטון העליה השנייה.
  ביבי, גלאון, הרצוג ובנט נלחמים בניהם על לטראות השומן שהורגלו בהם מאז הקמת המדינה. חלב המקורבים, בשר החברים ומועדון הקריצה. כולם עשויים מאותו העור ומלחמותיהם, ימין שמאל, ליכוד, עבודה או מרץ כולן מריבות משפחתיות של החברה הטובים.

  בפעם הראשונה אלו שמביטים מהצד בכל הטוב הזה, אלו שלא ידעו על מסלולי האקספרס, אלו נששלחו לגור בחולות הנגב, הלא נחמדים, הרוסים, האתיופים אלו הידועים כישראל השניה. בפעם הראשונה בתולדות הבית הלאומי, תוקם קואליציה שאינה של החברים, ממשלה שאינה של המקורבים, כנסת שאינה נפוטיסטית.

  פו פו פו פופה פו זה לא אירופה

  תכינו דרכונים חברים, הלכה המדינה, המשוגעים השתלטו על האסילום, ברלין היא הפתרון הסופי.

  • אלעד דקר הגיב:

   תראה מבחינתי אם כדי להפטר מכל הפוליטיקאים

  • אלעד דקר הגיב:

   תראה, מבחינתי אם כדי להפטר מכל הפוליטיקאים משלי יחימוביץ' וימינה צריך להפטר גם מגלאון אז אני קונה את זה בשתי ידיים. השאלה היחידה שלי היא מה תהיה המדיניות של אילו שיבואו במקום. למעשה מספיק לי לדעת שמה שקרוי השיקול החברתי יעמוד במקום הראשון בסדר יום שלהם, זה כבר יספיק כדי שגם שאר המדיניות שלהם תהיה טובה בעיניי.

 3. מנחה היקום הגיב:

  לא הייתי ממהר לשבח את נשיא המדינה ולהצטער על כך שהוא לא בעמדת הנהגה. ראובן ריבלין להזכירך הוא בעד מדינת כל אזרחיה המשתרעת מהים עד הירדן. המדורה שהנהגתו הייתה עשוייה להבעיר הייתה יכולה להעמיד את ביבי כמדליק גפרור קטנטן…

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   לרוב אני לא מחבב טיעוני "אולטרה" מהסוג הזה, אבל לדרוש בכוח מראית עין של שוויון במצב קולוניאלי, דהיינו לאכוף אי-אפליה בתחבורה בין נתינים לבני העם השליט, זה קצת מצחיק. אני בטח לא עם בוגי אבל גם לא עם וינשטיין.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   אופס התכוונתי להגיב בפתיל חדש

 4. נתן הגיב:

  אכן הטיעון של לשכת יעלון שיש לבצע בידוק ביטחוני לפלשתינאים שחוזרים לשטחים הוא מטומטם ברמות בינלאומיות. פלשתיני שנמצא בישראל ורוצה וגם יכול לבצע פיגוע יחכה עד שהוא דוקא יעלה על אוטובוס שנוסע לשטחים? ועוד כזה שממילא מלא בפלשתינים?

  לא לחינם ,כל הגורמים המקצועיים של המערכת הביטחונית שאינם חשודים באהבת יתר לערבים , טוענים שאין כאן שום סיכון ביטחוני.

 5. א הגיב:

  "הבריכה של הקטנים". הפלת אותי.