החברים של ג'ורג'

לבית הקברות, קבצנים! (קצר)

האם יש משהו דוחה יותר מעסקני המתנחלים, שמקוששים עוד נדל”ן בעוד גופות מוטלות לפניהם? פוסט קצר בעת גאות שאט נפש

בשנות השמונים, למיטב זכרוני אחרי הפיגוע באזור בית הדסה ב-1980, נטבע לראשונה הביטוי “תגובה ציונית הולמת”: המשמעות שלו היתה שאחרי פיגוע, תקים הממשלה התנחלויות חדשות. אחד המקרים המפורסמים, שתואר בספר “אדוני הארץ” של זרטל ואלדר, הוא של מתנחלת שסירבה לאשר לקבור את בנה, כל זמן שהממשלה לא מאשרת להתנחלות הבלתי חוקית שלה בית קברות. וכמובן, מרגע שיש בית קברות כבר אי אפשר להסיר את הקוץ. מאז, ספסרי הדמים של ההתנחלויות עושים כמיטב יכולתם להוון כל מוות של מתנחל לעוד נדל”ן גזול, עוד אדמות שלא שלהם, עוד אישורי בניה.

שני עיתונים, “ידיעות אחרונות” ו”הארץ,” דיווחו היום (ו’) שהשרים נדהמו לגלות בכניסה לישיבת הקבינט ביום שני, אחרי גילוי גופות שלושת החטופים, את המחבל הוותיק זאב “זמביש” חבר; שמו המקורי היה פרידמן, והוא החליף אותו אחרי שנכלא בפרשת המחתרת היהודית. לצידו התייצב השר אורי אריאל, שאיננו חבר בקבינט אבל הגיע כדי לסייע לחבר לקושש עוד כמה היתרי בניה.

כשכל זה קרה, כמובן, שאר מנהיגי המתנחלים דרשו מהציבור להתאחד סביב האבל שלהם, והכותבים שלהם יצאו בשצף קצף נגד מי שלא השתתף בו. ביום החטיפה עצמו, שכזכור היתה שמועה מושתקת עד שעות אחר הצהרים, תקפו כותבים סרוגי כיפה את תל אביב הנהנתנית, המושחתת, שחוגגת את מצעד הגאווה בעוד נערים יהודים נחטפים. הם רק שכחו לציין שאסור היה לכתוב את זה.

ככה זה עובד. הציבור המקומבן ביותר בין הים לנהר חוטף מכל הבא ליד, דורש בצד אחד של פיו הזדהות ציבורית יוצאת דופן, גורף כמות פנומנלית של כספי הציבור, בונה לעצמו מדינת רווחה בצד הלא נכון של הגבול – ובו זמנית ממיר את ילדיו המתים בעוד קצת נדל”ן, עוד אדמות שדודות, עוד רשיונות בניה, הכל תוך שהוא מאשים את הציבור הכללי שהוא “חסר ערכים.” בציבור הערכי בעיניו נהוג להאשים את מנהיגי הציבור הכללי בשחיתות; היש שחיתות רבה יותר מהמרת דם ילדיך בעוד רשיון למרפסת? מאליהם צפים דבריו של ביאליק:

לבית הקברות, קבצנים! וחפרתם עצמות אבותיכם

ועצמות אחיכם הקדושים ומלאתם תרמיליכם

והעמסתם אותם על שכם ויצאתם לדרך, עתידים

לעשות בהם סחורה בכל הירידים…

ואחר כך, מה שסיננו רבנים חרדים בשנות השמונים: עיניים להם ולא יראו, שמתקיימת בהם קללת חיאל בית האלי: בבכורו ייסדנה, ובצעירו יציב דלתיה.

והם לוקחים אותנו איתם.

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

26 תגובות על ”לבית הקברות, קבצנים! (קצר)“

 1. נדב כהן הגיב:

  הסיבה שאנשים רציונליים מוכנים לקבל משואה כזאת היא שכולנו, בסופו של יום, מרוצים. והנה קטע קצרצר שמסביר את העניין:
  http://conadav.com/?p=592

  • ל' הגיב:

   באנה, אני אשמח ביום שתפסיק לפרסם את עצמך בבוטות כזו. כל פעם אני חושב שמישהו באמת נותן קישור לטקסט רלוונטי שהוא קרא בנושא, עם מידע או ניתוח מעניינים, ומקבל את הדיאלוגים המיותרים שלך.
   אז או שתתחיל להצחיק מספיק כדי שאחרים יחשבו שאתה רלוונטי ולצבור מוניטין ביושרה, או שתשקיע חלק מהמאמץ היצירתי שלך בהמצאת שני מעריצים בדויים ותגיב בשמם,
   או שתכתוב במפורש "הנה קטע קצרצר _וסאטירי שכתבתי_ שמסביר" וכן הלאה.

   סליחה על האוף.

   • גרייף הגיב:

    אני בסדר עם אנשים שמקשרים לעצמם, אבל אני מודה שציפיתי לטקסט יותר רלוונטי.

    • מיכאל הגיב:

     גם לי אין בעיה עם אנשים שמקשרים לעצמם, אבל נדב מציף. ולא רק אצל גורביץ. מילא אם זה היה רלבנטי איכשהו, אבל זו תמיד סאטירה שלא תורמת דבר.

 2. חן הגיב:

  נוף איילון ואלעד הן אינן התנחלויות, לכן הבעיה גדולה אף יותר

 3. יואב הגיב:

  מה זאת אומרת "ילדיו המתים"? "האבל שלהם"? א- הייתה תמיכה עצומה מתוקשרת בהורי החטופים והזדהות רבה עימם בלי קשר למגורים, אמונה או דעה פוליטית למיטב זכרוני. ב- ויותר רלבנטי לפוסט: 2 מהנערים בכלל לא תושבי התנחלויות. לא שחלילה ההתנהגות של זמביש ואריאל ראויה בעיניי, אבל לא מדובר בהמרת ילדי מתנחלים מתים לנדל"ן כמו שאתה טוען.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   אני דווקא זוכר שסקר שפורסם בימים הראשונים לאחר החטיפה הראה ירידה משמעותית בתמיכת הציבור במתנחלים. כנראה סביב העניין של חוסר האחריות בלקיחת טרמפים וכל זה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  התחבורה הציבורית בשטחיסטן הרבה יותר טובה ומפותחת מבגליל המערבי למשל.

  אבל טרמפים פשוט יותר נוחים ולא עולים כסף.

  לנרצחים אגב הייתה אפשרות לצאת בבוקר באוטובוס,‏ אבל הם העדיפו לצאת לילה קודם לכן.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לא ראיתי מתנחלים מאושרים כל כך מאז רצח רבין.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  עמית.‏ אין מצב שראית את השטחים מחוץ לאינטרנט,‏ כי אחרת איך פיספסת את כל הסופרבוסים וההסעות המסובסדות של "החברה לפיתוח התנחלות כלשהי"?‏

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אינני שבע רצון מממשק התגובות בבלוג.