החברים של ג'ורג'

פרוייקט 300: הפוטש השקט

התקווה הלבנה הגדולה לשעבר, גבי אשכנזי, נחשד במעורבות בפוטש נגד הממשלה – ולא, לא בנושא ההדלפה לעיתונאים

זוכרים איך לפני כמה שנים, כשגבי אשכנזי יצא בחגיגות פרישה מצה”ל שנמשכו חצי שנה, דיברו בו כעל ראש הממשלה הבא? אז אוי לנו אם זה יהיה המצב. אפשר היה לדעת את זה עוד קודם, אבל בימים האחרונים הוגדשה הסיאה.

בימים אלה מתנהלות שתי חקירות כנגד מקורבי אשכנזי. האחת, שגרפה הרבה מאד כותרות, מדברת על כך שאשכנזי וחבר חנפיו הדליפו מידע סודי מאד לעיתונאים, כדי לקדם את שמו הטוב של הגנרליסימו. על אותו הדבר בדיוק, הלכה החפ”שית ענת קם לשנים ארוכות בכלא. אם אשכנזי אכן ניצל את מעמדו כדי להדליף מסמכים סודיים, אין שום סיבה שהוא יהיה בכלא פחות מקם. יתר על כן, יש לציין את התירוץ המעניין של שניים מחנפיו של אשכנזי, אבי בניהו והקולונל וינר: הם טענו שהם אכן החזיקו מסמכים מסווגים, בניגוד לנהלים, אבל שהסיווג של המסמכים היה עניין טכני בלבד. זו טענה יהירה בחוצפתה, שספק אם מישהו אחר היה מעז להעלות. אם אכן אשכנזי היה מעורב בהדלפת מסמכים מסווגים, יש להעמיד אותו לדין באשמת ריגול חמור. כל משהו שהוא פחות מכך הוא עילה לאובדן אמון הציבור בעקרון בסיסי של המשפט: לא תהדר פני גדול.

אבל הסיפור הזה הוא לא הסיפור המטריד באמת. התואר הזה שמור לפרשת אמיר קין. הלז משמש כמלמ”ב, אולי הגוף העלום והמטיל אימה ביותר משלל מנגנוני האופל שלנו. קודמו בתפקיד היה יחיאל חורב הידוע לשמצה, שהחזיק בתפקיד 21 שנים – מתכון קלאסי להסתאבות. המלמ”ב (ממונה לבטחון מערכת הבטחון) אחראי, ובכן, על בטחון המידע בתוך מערכת הבטחון. קין קיבל הודעה מנתניהו שהוא עומד לפתוח בחקירת שב”כ כנגד מדליפים ממערכת הבטחון בנושא איראן. על פי החשד, קין מיהר לעדכן את אשכנזי שחקירה כזו עומדת להתרחש.

במילים אחרות, קין – שידע שראש הממשלה שלו הורה על חקירה – שיבש את החקירה, והזהיר חשוד עיקרי בה, הרמטכ”ל; הוא סייע לרמטכ”ל לעקוף את הפיקוח האזרחי על הצבא, כמו גם להמלט מעונש על כך שהדליף מידע בניגוד לדעת ראש הממשלה.

קשה לחשוב על מקרה מובהק יותר של מעילה באמון ושל חתירה מצד גורמי בטחון תחת הממשלה שלה לכאורה הם נשבעו אמונים. אם החשדות הללו יוכחו כנכונים, גבי אשכנזי צריך לשבת בכלא שנים ארוכות – לא לפני שהוא יודח מהצבא בטקס רשמי נוסח דרייפוס. מי שמגלה סלחנות כלפי התנהלות כזו של לובשי מדים כלפי הדרג האזרחי מזמין פוטש של ממש.

הדברים האלה, יש להזכיר, נכתבים בימים שבהם אנחנו רואים כיצד הרמטכ”ל המכהן מנהל מרד שקט בצבא, ומודיע על ביטול אימונים, בנסיון להפעיל את דעת הקהל נגד הממשלה המכהנת. אולי כדאי שאשכנזי יצטרף לגנץ, לאחר שזה יחנוך – מבפנים – את אגף האלופים החדש והמפואר בכלא שש.

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה, התקבל מספר שיא של תרומות בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה – 13 מהן. אני רוצה להודות כאן בזאת לכל התורמים.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

12 תגובות על ”פרוייקט 300: הפוטש השקט“

 1. עדו הגיב:

  לדווח על מבצע סודי לפני שהתרחש זה ממש לא עניין טכני ולעזאזל מה שרשום בכותרת המסמך.

 2. רן הגיב:

  ונכון. נכון מאד. אבל גם השתלטות של ראש ממשלה על סמכויות שחוקית הן של הממשלה כולה ולא של שניים מחבריה היא סוג של פוטש, וכן צריכה להתקיים דרך של פיקוד הצבא או פקידים בכירים אחרים להעלות החלטות מכריעות לפורום רחב יותר של הממשלה או מנגנוני פיקוח של הכנסת שהם חוקית מעל חבר או שניים בממשלה.

  • ג'וני הפרד הגיב:

   כן, ועדת החוץ והבטחון שעלתה לחדשות משום שאחד מחבריה סירב לקפוץ לדום על פי בקשת הכוחות המזוינים.

 3. שימי הגיב:

  איך "תקווה לבנה" אם אשכנזי הוא ממוצא סורי ?

 4. מודי תולששש הגיב:

  "לא תהדר פני גדול". פחחח. מישהו עוד מאמין בזה?

 5. יואב הגיב:

  אם אני לא טועה (ואם כן מתנצל מראש) החקירה שנתניהו דרש הייתה בעקבות פרסומים של אנשי ביטחון שאיראן לא מסוכנת כמו שנתניהו מכר לציבור. לא שזה מצדיק מעילה באמון באופן עקרוני, אבל בזמנו (ואם כאן זו ההדלפה) די שמחת לשמוע שמערערים על איומי נתניהו לגבי איראן…

 6. שלמה הגיב:

  אחת הכתבות החשובות ביותר שיצאו בבלוג זה.
  עם זאת, מישהו יכול להסביר למה גם גנץ אמור לשבת בכלא?

 7. שימי הגיב:

  מה לא ברור בהסתה נגד "ממשלה מכהנת"?
  לא הבנתי למה (לפי יוסי) גנץ צריך לשבת בכלא לפני אשכנזי.

  • שלמה הגיב:

   למה אתה חייב להגיב בהתנשאות?
   אין לך דרך להסביר?
   ולא הבנתי למה זו הסתה.
   אולי במטותא אדוני החכם ממני יקדיש לי כמה שניות ויסביר לי.
   בעצם עדיף שלא, אולי יש כאן מישהו שרוצה להסביר לי (ומתנסח לא בהתנשאות)

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  זה לא נראה קצת מוזר שכל מי שעלול להיות חלופה לנתניהו מסתבך פתאום בפלילים?‏