החברים של ג'ורג'

שחוברה לה יחדיו

אחד המענים המפורסמים בעולם, דורון (”קפטן ג’ורג’”) זהבי, מודאג. זהבי משמש בשנים האחרונות כיועץ לענייני ערבים של עיריית משטרת ירושלים – צריך להודות שלמשטרה יש לפעמים חוש הומור יוצא דופן – ובימים האחרונים הוא חושש מאד ממה שקורה בכמה שכונות במזרח העיר: שועפט (השכונה, לא מחנה הפליטים), ראס חמיס, ראס שחאדה, ומה שמכונה שכונת השלום.

מה טורד את מנוחתו של זהבי? ובכן, בארבעת השכונות הללו יש בעיית מים חמורה. בשלושת השבועות האחרונים, חלק ניכר – האומדן הרשמי הוא שליש, הלא רשמי גבוה יותר – מתושבי השכונות לא מקבל מים בכלל, ובחלק אחר יש לחץ מים נמוך מאד. הבעיה איננה חדשה: היא קבועה, מחמירה שיטתית, ומגיעה לשיאה בימי הקיץ. זהבי כותב ש”השנה התעוררה הבעיה מוקדם מהמצופה” וכי התושבים “טוענים כי ישראל עושה זאת כדי לפגוע בזכויות המינימליות כמו מים למחיה ומשווים זאת למורדים בסוריה שהפסיקו את אספקת האוכל למחנה פליטים ירמוק.” זהבי, בקיצור, חושש מכך שהעדר המים יוביל לתסיסה אנטי-ישראלית בארבעת השכונות. יש להניח שהדבר הזה טורד שינה מעיניו הרבה יותר, למשל, מאשר העובדה שתושבים ישראלים לא מקבלים מים כבר שלושה שבועות.

וזה בדיוק המצב. האגודה לזכויות האזרח עתרה היום (ג’) לבג”צ בשם תושבי השכונות הללו, בדרישה לספק להן מים, ומיידית. בשיחה עם עורכת הדין קרן צפריר מהאגודה, עולה התמונה העגומה הבאה.

ארבעת השכונות האמורות הן שכונות שהופרדו משאר ירושלים באמצעות חומת ההפרדה – ושם אי אפשר להתווכח על המילה “חומה.” מדובר בחומת בטון בגובה שבעה מטרים. מהרגע שזה קרה, עיריית ירושלים החלה להתנער מהשכונות הללו – כלומר, עוד יותר משהיא מתנערת משכונות פלסטיניות בעיר. העיריה אפילו לא יודעת, אומרת צפריר, כמה תושבים גרים שם – על כך מיד.

צפריר מציינת עוד שחברת המים של ירושלים, גיחון, מודה שהתשתית בשכונות הללו מיועדת ל-15,000 איש בלבד – אבל לטענת גיחון, מתגוררים שם כעת כ-80,000 איש. צפריר מעריכה שעיריית ירושלים מעדיפה לא להשקיע שקל מיותר בשכונות הללו, מכמה סיבות. קודם כל, יכולת הגביה שלה שם לא קיימת. כספי מסים יוצאים, אבל כמעט שלא נכנסים. שנית, כל שקל שמושקע שם אבוד – עצם העובדה שהשכונות הללו נמצאות בצד השני של הגדר מסמנת אותן כשטח שישראל במידה ניכרת כבר ויתרה עליו. התושבים, שמוצאים את עצמם ללא מים, נאלצים לשנע מים בעצמם ולשלם מחירים מופרזים כדי לקבל את השירות הבסיסי ביותר.

למה העיריה לא יודעת כמה תושבים יש בשכונה שלה? ראשית כי לא אכפת לה, שנית כי השכונות התמלאו בתושבי השטחים, שמחפשים מגורים זולים במזרח ירושלים – ומאחר ובפועל העיריה לא מספקת שירותים לשכונות הללו, המגורים שם זולים מאד. מה שקרה בפועל הוא שהשכונות הללו, על עשרות אלפי תושביהן, הופקרו. עירית ירושלים, להן הן משתייכות נומינלית, לא מעוניינת לספק להם ובפועל גם לא מספקת להם שירותים; אבל היא, ושאר זרועותיה של מדינת ישראל, יעמדו על הרגליים האחוריות כדי למנוע מהתושבים לקבל שירותים מהרשות הפלסטינית. המדינה טוענת שיש שם כ-60,000 איש. אין למדינת ישראל שום בעיה לזרוק את זכויות הבסיס שלהם לפח.

התושבים האלה, נזכיר, הם תושבים ישראלים ברובם הגדול. הם מחזיקים בתעודת זהות כחולה. זה מה שחושבת מדינת ישראל ששווה תעודת הזהות שלה. שוב, מוכיחה ישראל בהתנהלותה שכמו המדינות שסביבה, שדיברו על “ערביות” או “פאן ערביות” או על “מדינה חילונית” כדי לטשטש את העובדה שהן נשלטות על ידי האיסלם הסוני, האזרחות והתושבות שלה הן קליפה ריקה. אם אתה לא יהודי, המדינה אפילו לא תעמיד פנים – אלא לצרכי hasbara – שאתה שווה זכויות. מישהו חושב ברצינות שיש מצב ששכונות יהודיות היו יכולות להיות מנותקות ממים במשך שלושה שבועות? שדרך קבע, לא יהיו בהן מים בקיץ?

בשכונות שמעבר לחומת ההפרדה, מתגלה המדיניות הישראלית במערומיה: מקסימום שטח, מינימום פלסטינים. ישראל לא מוכנה לספק לתושבים את השירותים, אבל גם לא מוכנה לוותר על ריבונותה עליהם ולהעביר את השכונות לרשות הפלסטינית. מדובר, נזכיר, בשכונות שמעולם לא היה כל קשר ביניהן ובין ירושלים ההיסטורית. הן נחשבו לחלק מהגדה. הן הפכו לחלק מ”ירושלים” בהחלטה מנהלתית של צה”ל, ללא דיון פומבי, ומאז הן התכסו באצטלה הקדושה של העיר שלעולם תשאר מאוחדת. ואת מחיר האין-מדיניות הזו, משלמים עשרות אלפי אנשים שאפילו מים לא מצליחים לקבל. ומהייאש מכל הוא שרוב הישראלים אפילו לא יבינו על מה אתה מדבר. מה זה משנה, הצבע של הצטעל’ה שיש להם? הם לא יהודים וכאלה הם סוג ב’ במקרה הטוב. אזרחות? חברה על-שבטית? זה לאירופאים, אנחנו במדבר.

זוכרים איך לפני כמה שבועות שיקר השר בנט לציבור וטען שאין אפליית מים בין ישראלים לפלסטינים? איך כל הסיעה שלו מיהרה לשלוח הודעות על “שקרים בגרמנית”? אז זה מה ששווה המילה של אח יהודי.

הערה מנהלתית א’: בימים האחרונים התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם ולאחל לו שלא יזדקק לשירותיה של עיריית ירושלים.

הערה מנהלתית ב’: בעוד כחודשיים, ב-26 במאי, יציין הבלוג שמונה שנים לקיומו. בשנה שעברה, ערכתי מפגש קוראים. הוא היה הצלחה ואני חושב שראוי לשמור על המסורת הזו. אם אתם מעוניינים להגיע לפגישה, אנא שלחו מייל לכתובת המייל ygurvitz בשירות המייל של גוגל, וציינו את הפרטים הבאים:

א. שם וכתובת מייל.

ב. האם אתם מעדיפים הרצאה, שיחה חופשית, או שילוב בין השניים

ג. האם אתם מעדיפים מסעדה או מקום מפגש זול יותר.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

22 תגובות על ”שחוברה לה יחדיו“

 1. המדייק הגיב:

  "ארבע השכונות". "ארבעת" חוזר שלוש פעמים.

 2. ליברטריאן הגיב:

  אני רוצה לנצל"ש (שוב) ולהגיד שהאגודה לזכויות האזרח היא אחת העמותות הראויות ביותר לתרומה, ואני מעודד כל אחד לעזור להם. אמנם אני לא מסכים עם חלק מהפעילות שלהם, אבל הם עושים עבודת קודש בכל השאר.

 3. איש הגיב:

  ההיגיון של קפטן ג'ורג' מסתדר טוב עם החוק שניסו להעביר לפני חודש שיהיה צריך להאכיל בכח שובתי רעב כדי למנוע תסיסה והתלהמות פלסטינית..

 4. יורם הגיב:

  כמה אחוזים מהתושבים הרשומים בשכונות האלה הצביעו בבחירות האחרונות למועצת העיר? תושבי מזרח ירושלים לא מוכנים להכיר ב"עיריית הכיבוש" ולהגיע לקלפי, אבל יודעים יפה מאוד לבכות לתקשורת על כך שהעירייה לא סופרת אותם. עם איפהשהו בין שליש לרבע מתושבי ירושלים, מצביעים ממזרח העיר יכלו להפעיל לחץ קואליציוני לא קטן בעירייה, ואולי אפילו לקבוע את זהות ראשה. תארו לעצמכם איך היו נראות השכונות במזרח אם ניר ברקת היה חייב את כסאו למזרח העיר.

  עכשיו מישהו יכתוב שלכולם מגיעה זכות למים, גם אם הם בחרו לא להשפיע. וזה נכון, אבל עוד לא שמעתי שמישהו מת שם מצמא. זאת שאלה של חלוקת משאבים והשקעה גדולה מאוד בתשתיות, וזאת שאלה פוליטית שמוכרעת בין היתר בקלפי. מי שלא מוכן להשתתף במשחק, שלא יבכה על התוצאות.

  • שי ל הגיב:

   האם היית אומר אותו דבר גם על שכונות יהודיות שתושביהן החליטו לא להצביע בבחירות המקומיות?
   זו השאלה שעומדת למבחן שמדברים על כך שלכולם מגיעה הזכות למים. כי אם במקרה שהיה מדובר על שכונות יהודיות שרוב תושביהן בחרו לא להצביע ובשל כך מנותקות ממים האם בכלל היית חושב שזה שהם לא הצביעו זה משהו רלוונטי? כי רוב היהודים הישראלים שאני מכירה לא. שמדובר על האוכלוסיה היהודית מדברים על זה שחבל שאחוזי ההצבעה לא גבוהים יותר, אבל כמעט אף אחד לא חושב לשלול מהם זכויות בגלל זה.

  • נטליה הגיב:

   "אבל עוד לא שמעתי שמישהו מת שם מצמא". כל מה שמביא אותך להגות משפטים כאלו, הוא מבורך.

  • ליברטריאן הגיב:

   אתה צודק בדבר אחד: מים, כמו גם משאבים אחרים ושירותים כמו חשמל, תשתיות, חינוך וכן הלאה – הכל נכנס תחת המשחק הפוליטי. כיום הכוח הפוליטי נמצא אצל היהודים, ולכן המצב נראה ככה.

   לפחות אתה לא מהתמימים שחושבים במונחים של זכויות בסיס.

   שאר הדברים שכתבת הם, כמובן, שטויות.

  • עדו הגיב:

   נטורי קרתא קוראים בריש גלי להחרים את הבחירות הטמאות. היה מי שהציע לסגור אותם בשכונות שלהם ולנתק להם את המים והחשמל – הוא שילם על זה קנס מכובד.

 5. Bob הגיב:

  ניטפוק:
  למיטב זיכרוני, כן מדובר במחנה הפליטים שועפאט, שהוא בעצמו שכונה ירושלמית (הגם ששכונה שנזרקה מעבר לחומה).
  ותודה על הפוסט(ים)

 6. Alon Levy הגיב:

  "משווים זאת למורדים בסוריה שהפסיקו את אספקת האוכל למחנה פליטים ירמוק."

  מי אמר את זה, קפטן ג'ורג'? אם כן, אז לגזור ולשמור בפעם הבאה שישראל מייבבת על זה שאקטיביסטים בינלאומיים לא מגנים את סוריה. אלו לא המורדים שהפסיקו את אספקת המזון לירמוק, אלא המשטר של אסד, שסגר את נקודת הכניסה היותר שקטה ודרש שכל האספקה תגיע דרך נקודת כניסה אלטרנטיבית, בשטח לחימה אליו ארגוני הסיוע פחדו להיכנס.

  • סמולן הגיב:

   מה שהאקטיביסטים הבינלאומיים עשו לסורים הוא כל כך מחריד, שמדהים שאתה בכלל מסוגל לזחיחות הזו. הצפתם את התקשורת העולמית בסיפורי זוועות על ישראל המחרידה. הפוסט למעלה, למשל, הוא גילום ישיר של הנארטיב. במקביל, הצלחתם לשכנע את עצמכם ואת כולם שמשהו שנמצא על הרצף שבין בלבול מוניציפלי במצב של אויבות קשה ובין אפליה מכוונת וטרנספריסטית – אבל לא קטלנית – שקול לרצח מכוון של אלפי אנשים. זה בדיוק מה שכתוב בתגובה שלך, וזה מה שכל כך מסוכן בשיח שלכם. בלעדיכם, אפשר היה לדבר על פשעי מלחמה בסוריה. אתכם, מילא שאתם לא יוצאים נגד זה כמעט כלל, אתם מפריעים ומאד מאד לאחרים לדבר על זה. או על אלף בעיות אחרות. ולא על הכיבוש הישראלי.

   • Alon Levy הגיב:

    הבנת הנקרא שלך היא נוראית. מה שכתוב בתגובה שלי זה שקפטן ג'ורג' מאשים את המורדים בפשע מלחמה שבוצע על ידי אסד. אם הייתי רוצה ליצור שקילות בין הכיבוש ובין הטבח שמבצע אסד, הייתי מצטט חלק אחר של הפוסט, הנוגע לסגירת המים, במקום להתמקד במה שזהבי חושב שקורה בסוריה. הטענה שלי היא לא שישראל = סוריה; היא שישראל לא עושה כלום לגבי סוריה, אבל כלפי חוץ מייבבת על זה שהעולם גם לא עושה כלום לגבי סוריה. וההאשמה של המורדים בפשעים שביצע אסד היא חלק מזה: נוח לישראל ליצור שקילות בין אסד והמורדים.

    • חנן הגיב:

     אלון, "קפטן ג'ורג'" טוען שהתושבים משווים את אי אספקת המים למה שהמורדים עושים בסוריה.
     ה"קפטן" מצטט את התושבים ויוסי מצטט את ה"קפטן".

     • Alon Levy הגיב:

      בגלל זה ניסחתי את התגובה הראשונה כשאלה. (זה הכל היה יותר קל אם היתה לי דרך לעקוף את חומת התשלום של הארץ.)

   • בוני הגיב:

    חחחח "בלבול מוניציפלי" זה טוב. 47 שנים של "בלבול מוניציפלי".

   • נועם א"ס הגיב:

    אתה הורס אותי עם הדאגה הזאת שלך לעם הסורי. לאיזה תהומות של איוולת אתה מוכן לרדת כדי לנסות למנף את הקטסטרופה האסאדית בשביל להכשיר את השרץ הציוני.

    כידוע לך באופן אישי כבר שנים לא מעטות, יש מפלגת שמאל רדיקלי אחת, מיניטורית ועל סף הכחדה, שמהכדור הראשון שנורה בסוריה הקפידה לקרוא בקול ברור ובלי למצמץ לרגע לתמוך במורדים הסורים ולפעול להפלת משטרו של הדיקטטורי אסאד. בשנה האחרונה היא אף החלה לקרוא להתערבות צבאית ישירה של הכוחות הדמוקרטיים בעולם (לא כולל האתנוקרטיה הציונית כמובן) – לאחר שכלו כל הקיצים וקריאות מתונות יותר לתמיכה במורדים דרך אספקת נשק, גם מהציונים, ולו כדי לאזן את התמיכה הרוסית והאיראנית בכוחות אסאד לא נענו ע"י נפשות מזועזעות כמוך (אישית, אני לא בטוח שאני מסכים עם הקריאה להתערבות צבאית ישירה, עם כל הזוועה המתרחשת שם). אני בטוח שתשמח גם לשמוע שבחודשים האחרונים, בכוחות הדלים במיוחד שיש בידנו ועל בסיס הקשרים המסורתיים של המפלגה עם ארגוני שמאל ("טרור") במזה"ת לרבות ובמיוחד בפלסטין הכבושה, הוחל בפרויקט של ניסיון סיוע הומניטרי ממשי למורדים על בסיס אזרחי מתוך גבולות מדינת ישראל ובהסתמך על משאבי החברה הישראלית האזרחית. אנחנו צריכים כל עזרה אפשרית, וגם ציונים מוזמנים לתרום. אתה מתכוון להגיע ולעזור לנו, או שכל הזעזוע שלך מגורל הנשחטים והמורעבים למוות בסוריה מנוצל עד תומו על מנת להתנגח ב47 שנות המאבק בדיקטטורה הצבאית הציונית?

    עד מתי תשתמש בפשעי אחרים כדי להצדיק את הפשעים שלך? איזה תוקף מוסרי יכול להיות לזעזוע שלך אם כל מה שהזעזוע הזה משמש אותך הוא בשביל להתנגד למאבק בפשע אחר – ולהאשים את המאבק הזה בפשע הנוכחי? לא למדת בכיתה ג' שהדרך הכי גרועה לעצור פשע היא להיאבק באותם א-נשים שבעצמם נלחמים נגד הפשעים שלך? אני בטוח שאתה מאמין לעצמך ולזעזוע האינפנטילי שלך מהשחיטה בסוריה – אבל אתה לעולם לא תעשה *מעשה* אמיתי נגד הדברים האלה, כי בשביל זה אין לך ברירה אלא להצטרף אלי ואל מי שלא חיכה לשחיטה בסוריה בשביל לפעול באופן *מעשי* לאורך עשורים נגד פשעים, מתוך תפיסה אידיאולוגית מקיפה ועקבית, ללא אפליית דת גזע ומין.

    אי אפשר להאמין לך ולזעזוע המתחסד שלך, ואף פעם אי אפשר יהיה להאמין לך ולזעזוע המתחסד שלך, כי כמו תמיד עם ציונים, בסופו של דבר מה שתמיד נמצא בבסיס כל הטענות שלכם, ובכלל לא משנה כלפי מי הן מופנות, הוא הדאגה לשמירת עמדת הכוח שלכם. כיוון שכל הזעזוע שלך מהטבח המחריד בסוריה מכוונת לדיבידנד הציוני שאתה מקווה להוציא ממנו ולא לשום דאגה לשום דבר אחר, בוודאי לא לנטבחים הסורים, כל מה שאתה יכול לעשות זה לנפנף בו בצדקנות היסטרית כדי לסחוט עוד איזה פרור עבש של טיעון על "מה שעשו לסוריה האקטיביסטים הבינלאומיים". איזה בדיחה.

    ביום שבו אני אזכה לראות אותך *עושה* משהו למען המורדים הסורים והצלחת מאבקם שיחפה על כל הנזק שעשו האקטיביסטים מתנגדי הדיקטטורה הצבאית הציונית הנצחית, אני אהיה מוכן להקשיב לשטויות שלך. הנה דוגמה לכיוון כזה: עם מדינה דמוקרטית בין הים לנהר, עם צבא של המדינה הדמוקרטית הזאת, דובר ערבית ועברית, אני הייתי תומך ודוחף להתערבות צבאית של הדמוקרטיה הזאת בסוריה לעצירת הטבח ולהגנה על הכוחות הדמוקרטיים הסורים במטרה להקמתה של סוריה דמוקרטית. לצערי, אין שום צבא כזה באתנוקרטיה שבה אני חי, וכך בהינתן המציאות הזו אני מנוע מלתמוך מאופן מעשי-צבאי בעשרות אלפי הילדות והילדים הגוועים מרעב במחנה הפליטים ירמוק. עכשיו, באיזה אופן סמולן המזועזע מתכוון לחתור לשינוי המציאות המעוותת הזאת – אולי לדרוש מהפליטים בירמוק שקודם יכירו בישראל כמדינה יהודית?

    • אריק1 הגיב:

     רוב הדברים נכונים אבל מי שהתחיל את הקשקוש הזה הוא מי שהשווה את המצב במזרח העיר (עד כמה שממיעוט ידיעותי נראה שהוא באמת מעוות ולא הוגן)
     למצב בירמוק

    • סמולן הגיב:

     נא"ס,

     אתה רהוט להפליא וזועם מאד. אבל אין בשום מילה מההכפשות המוצדקות שלך לגבי פחדנותי בכדי לגרוע אפילו טיפת דם אחת מנהר המוות והאימה שאתה ודומיך זורעים בשדות המזרח התיכון. תיזת האוריינטליזם הצליחה לעוור דורות שלמים של מדינאים במערב, ותיזה דומה שתבעה להתמקד בישראל עושה עבודה דומה. מוות, מוות ומוות הוא מה שאתם זורעים באזור שלנו.

     להקשיב לי? לדרוש מפליטים להכיר במדינת ישראל ? אין פליטים בירמוק, אנ"ס. יש שם נכדים ונינים של פליטים, כלומר לא-פליטים. יש סביבם מלחמה אמיתית לגמרי, ופשעים מחרידים בהיקפים. השאלה הגדולה שאתה צריך לשאול את עצמך היא לא "איך אני ממנף את המצב הזה כדי להחריב את ישראל", אלא "מה אני יכול לעשות כדי לשנות את המצב". התשובה, לטעמי, לא נוגעת להשתכנעות או הקשבה. מה שאתה צריך לעשות כעת, הוא להפסיק להיות אויב פעיל של האזרחים הסורים. האויבות שלך מתבטאת בכך שאתה מציף ערוצי תקשורת ביקורתיים בקשקושים אנטי-ישראלים חסרי שחר, מופלגים והזויים. כמו עניין הפליטים בירמוק. הלוואי ומחר המצב בסוריה יתייצב עד כדי כך שנוכל לדון בעוולות רחוקים ורגועים כל כך. עד אז, אני מציע שפשוט תעביר את המסר הבא: בעת הזו, המשכיל צריך לסתום את פיו. השמאלני.

 7. בטטה הגיב:

  מומלץ בכלל שלא להזדקק לעירייה המושחתת הזאת .הבן שלי לצערו מתגורר בירושלים ומחכה לרגע שייסיים את למודיו כדי לעוף משם כל עוד רוחו בו.
  בעניין דורון זהבי היום ברור כי לא הוא עינה את דיראני .אחרים כן.
  בנט הוא שקרן גם כשמדובר במי שנותן שרותים למפלגת האחים היהודים .פורסמה על כך כתבה גדולה בהארץ.

טראקבקים/פינגבקים

 1. בשטח ההפקר: פוסט תמונות | החברים של ג'ורג'