החברים של ג'ורג'

בנט יצרוב לך את התודעה, אחי

הממשלה חושבת שאתם לא יהודים מספיק. כלומר, לא אורתודוקסים מספיק. אבל אל דאגה, הממשלה לא תשאיר אתכם במצב הבלתי-טבעי הזה. המחלקה החדשה שלה, "מנהלת הזהות היהודית" מיסודה של מפלגת האחים היהודים, שמנוהלת על ידי הרב הראשי לצה"ל לשעבר, אביחי רונצקי – ההוא שפסק שמעיקר הדין אין סיבה לתת טיפול רפואי למחבל אבל רצוי לעשות זאת משום שא. יכול להיות שיש לו מידע מודיעיני וב. זה יכול לחזור כבומרנג לשבויים יהודים – כבר תצרוב את התודעה שלכם.

ומאחר וברור למנהלת שאם יגיעו כל מיני מזוקנים ויתחילו לדבר על "בדרכי נועם" ו"בואו תעשו אצלנו שבת," הציבור יקלוט שיש כאן כוונה לבצע בפועל המרת דת ועוד בכספי ציבור, אז יש צורך בסוסים טרויאניים.

על פי התכנית, שנחשפה הבוקר (א') על ידי אור קשתי ב"הארץ," המטרה היא למנות "רכזי יהדות," שהם על פי הגדרתם "אישיות המייצגת בחייה באופן מעשי את ערכי היהדות" מצד אחד, שיש להם מצד שני "ניסיון של לפחות שנה אחת בעבודה חינוכית עם ציבור שאינו דתי," כלומר בעלי רקע במיסיון, ושמפגינים "הזדהות עם ערכי המורשת היהודית לדורותיה." בוא נראה. מי יכול "לייצג בחייו באופן מעשי את ערכי היהדות", תוך שהוא "מזדהה עם ערכי המורשת היהודית לדורותיה"? האם רב לסבית גאה ורפורמית עונה על הציפיות? המממ. כנראה שלא. בכלל, "ערכי המורשת היהודית לדורותיה" לא משאירים הרבה מקום לנשים, שדעתן קלה ושהן פסולות לעדות. גבר צעיר, ממוצא אתיופי, שחושב שהתחדשות יהודית צריכה לבוא מתוך התפיסה של "אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות"? פעילה צעירה של ארגון זכויות אדם, שמאמינה עמוקות בתיקון עולם ושחושבת שלשם כך צריך לסייע לגר, להאכיל אלמנות, לשפוט בריבם של יתומים? פעיל צדק חברתי שחושב שאולי הגיע הזמן לחזור למסורת שמיטת החובות של היובל, ולאיסור – שנעקף על ידי כותבי התלמוד – על הלוואה בריבית?

לא, לא, לא, לא! מה אתם עושים! המטרה של התכנית ברורה מאד. היא מיועדת "לתת מענה לשחיקה המתמשכת במעמדם של ערכי הזהות היהודית ולחוסר הידע בכל הקשור למורשת היהודית. שחיקה וחוסר ידע זה מביאים לבורות, למחלוקות, להיעדר שוויון בנטל, לאובדן הזהות הלאומית, לאי־הרגשת שייכות לעם היהודי ולניכור חברתי." אובדן זהות לאומית… בורות…. מחלוקות… אי הרגשת שייכות לעם היהודי… אני חושב שאני מזהה את שמות הקוד.

כפי ששם הקוד "מייצג בחייו באופן מעשי את ערכי היהדות" אומר "גבר אורתודוקסי," כך כל שמות הקוד של "זהות לאומית" "אי הרגשת שייכות" וכו' אומרים "הטפה אורתודוקסית." אבל, כאמור, זה קצת בעייתי. תהיה התנגדות. אנשים לא אוהבים שהממשלה שלהם אומרת להם שהם לא יהודים טובים מספיק. זה מריח מהתנשאות. אתם יודעים, כזו שנודפת מאנשים שהתרגלו לחשוב ש-16 חודשי שירות שלהם טובים יותר מ-36 חודשי שירות של סתם אדם.

אז יש פתרון. המטיף לא יגיע מבחוץ. המסקנה של הפרויקט היא ש"בולט הצורך במינויו של אדם מתוך הקהילה, שיחולל את התהליך מבפנים באופן שיתקבל על דעת חברי הקהילה, ולא ייתפס כדבר שבא מבחוץ. דרושה רגישות והיכרות עם חברי הקהילה, וכן נוכחות קבועה בה. דרושה יכולת לזהות הזדמנויות בחיי היומיום ולנצל אותן, דרושה מעורבות יומיומית בהתרחשויות אקראיות בעלות משמעות." כלומר, הממשלה תשתול, בעדינות, סוכני שינוי מונחי אידיאולוגיה בתוך קהילות, שנבחרו משום שהן "אינן מגדירות עצמן דתיות," תממן – באמצעות גוף חיצוני ופרטי, שהרי הפרטה היא אחד מעיקרי האמונה האורתודוקסיים המודרניים – את הפעילות שלהם, ותחזיק אצבעות שאף אחד לא ישים לב שבאמצעות כספי ציבור, משנה הממשלה את התודעה של הציבור.

לכיוון אחד, כמובן. תמיד רק לכיוון אחד. במקביל, ממשיכה הממשלה לחסל את מה שנשאר מהחינוך לאזרחות בישראל. שהרי אזרחות היא התפיסה שיש משהו שמעל לקבוצה האתנית, והמטרה שלנו היא נתינים נבערים, שמשוכנעים שהם בנים לעם גדול במיוחד אבל לא סגורים איך בדיוק. יהודי הוא נשמה – ערבי הוא בן זונה.

ואם התרגיל הסיינטולוגי הזה – של הכנסת דבר אחד תוך שימוש בשם אחר כדי להסתיר את הזהות המבאישה של בעל התרגיל – נראה לכם מוכר, הרי זה משום שהתרגיל הזה משמש את הימין היהודי כבר כמה וכמה שנים. זוכרים איך התחזתה התנועה הפאשיסטית "אם תרצו" לתנועת מרכז, ואיימה לתבוע את מי שיאמר שהיא תנועת ימין? לקח הרבה מאד זמן עד שהצלחנו לגלות שהיא מקבלת מימון מאנשי ימין, ששבעת המייסדים שלה היו מתנחלים בהווה או בעבר, שהמנהיג שלה הוא פנאט דתי שמפנטז על בית המקדש השלישי כ"לב הפועם של עם ישראל מבחינה רוחנית," ושיש חשד סביר שכסף זרם אליה מלשכת ראש האופוזיציה נתניהו. זוכרים את "ישראל שלי", הארגון שהקפיץ את איילת שקד לתודעה הציבורית? אז הסתבר שזו היתה הזרוע למבצעים מלוכלכים של מועצת יש"ע. רגע, זוכרים את מועצת יש"ע? אז צריך לזכור גם את התרגיל שהיא ביצעה כדי לקבל כסף לתקציבים לקמפיינים עלומים באמצעות כספי משלם המסים.

הימין הדתי יודע שהוא שרוף, שמזהים את התרגילים שלו מרחוק, אז הוא צריך להסוות את עצמו כמשהו אחר. החדשות המשמחות הן שהוא כבר למד שלא רק את הקשר להתנחלויות צריך להסוות ולטשטש, אלא גם את הקשר לדת עצמה – הוא חושף יותר מדי על כוונותיו של אדם שצריך להאמין ש"כל ישראל ערבים זה לזה", כלומר שכל העדה תספוג את זעמו של החבר הדמיוני בשל עברותיו של אחד ממנה. אתה צריך לבוא מבפנים, להיראות כמי ששייך לקהילה שבהגדרה היא לא דתית, כדי שתוכל לערער את יסודותיה מבפנים. כמובן, ההסוואה של המהלך, כביכול איננו מהלך שמיועד להטפה דתית של זרם ספציפי מאד, מיועדת גם להתמודדות עם ערעורים מצד כל מיני רשויות מציקות כמו בתי המשפט, שעשויים לתהות האם המהלך שוויוני.

עוד משהו. התקציב הראשוני המיועד של הפרויקט הוא ארבעה מיליוני שקלים, והתקציב יגיע הן מהמנהלת והן מהמשרד לענייני דת. בהתחשב בכך שהתקציב של מנהלת הזהות היהודית היה חמישה מיליוני שקלים, זה הרבה מאד כסף. אה, כן – באוקטובר האחרון, הגניבו האחים היהודים סעיף העברה תקציבית שמעביר למנהלת של רונצקי 14 מיליוני שקלים נוספים. כלומר, הגדילו את התקציב שלה, אחרי חוק התקציב, בעוד פי שלוש.

אז אם חשבתם שתקציב המיסיונריות של המנהלת קטן ביחס, הסירו דאגה מלבכם. אם זה יעבוד, יאיר לפיד יעביר לזה עוד כסף.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

16 תגובות על ”בנט יצרוב לך את התודעה, אחי“

 1. עדו הגיב:

  אני חושש שהם עלולים להיות יותר מתוחכמים וכן להכניס רפורמית אחת, אתיופי ואולי רב קונסרבטיבי לרשימה כעלי תאנה. זה לא מה שמטריד אותי.
  לי לא ברור כיצד בדיוק יתקצבו את העבודה הזאת. כלומר, אם אני יהודי דתי ומקבל מהם משכורת. איך יודעים שאני אשכרה עושה את העבודה שלי? במה זה נמדד? בינינו? אם יש משהו שאני מעריץ אצל הדתיים זה שהם נרתמים למשימה שלהם תוך קורבנות שאנחנו החילונים המפונקים לא מעוניינים להקריב. בצבא למשל יודעים שאין בעיה להשיג רב להרצאה בחינם אבל אמן או איש רוח? הרבה יותר קשה.
  אז עכשיו יהיה מישהו שיקבל כסף בשביל.. מה בעצם? הרי אם הוא אכן איש כלבבם הוא אמור כבר לעשות את העבודה הזאת בהתנדבות ואולי גם עושה.
  תמיד טענתי שיש משהו פסול בכך שנותנים כסף לאדם כדי ללמוד תורה – משהו שהוא אמור לעשות מרצונו בלי שכר – עכשיו נותנים לו כסף בשביל סתם להיות מה שהוא.

  • דניאל הגיב:

   מצד שני, זה גם מעלה את החשש שיהיו אנשים שבאמת אכפת להם באופן אותנטי מערכי יהדות וכל זה, אבל יואשמו בכך שהם מועסקים על ידי המנהלה. זה הפרדוקס של הסוכן המסובסד, שהוא גורם באופן עקיף לדיסקרדיטציה של האידיאולוגיה שלו.

  • אלכס ז. הגיב:

   מצד שני, אין בעיה להשיג אמנית או אשת רוח להפגנה בשטחים, בעוד שרבנים משום מה לא אוהבים לבוא לאירועים אלו.

   אולי הבעיה היא לא הפינוק המדומיין של החילונים אלא שמוסדות המדינה, כולל צה"ל, הפכו לאידאולוגיים ובעלי זהות פוליטית ברורה?

   • איציק הגיב:

    פחות או יותר נכון. אולי יוסי יציע לתת הרצאות חינם בצה"ל; נראה אם מישהו יקבל את ההצעה.

 2. אריק1 הגיב:

  עידו- מתוך הכתבה:

  לרכזים יוגדרו יעדים, חלקם כמותיים, כמו עריכת "לפחות שבעה מפגשים עם לפחות עשרה משתתפים קבועים בגילים 12–30", "פיתוח קבוצת מנהיגות מקומית", או קיום מפגשי דתיים וחילוניים "שבכל אחד מהם משתתפים לפחות 20 אנשים". בסך הכל אמורים לקחת חלק בפעילויות השונות של התוכנית 10,000 אנשים.

 3. AP הגיב:

  "שחיקה וחוסר ידע זה מביאים לבורות, למחלוקות, להיעדר שוויון בנטל, לאובדן הזהות הלאומית, לאי־הרגשת שייכות לעם היהודי ולניכור חברתי".

  מי שכתב את זה הוא גוי גמור. אין דבר יותר יהודי ממחלוקת.

 4. ליברטריאן הגיב:

  מכל הדברים שהממשלה היהודית מבזבזת עליהם כסף, זה אחד הדברים הפחות מזיקים והיותר מצחיקים שקראתי לאחרונה.

 5. אלעד דקר הגיב:

  לגבי "להיעדר שוויון בנטל", הרי זה בדיוק הפוך!:
  מספר החילונים שהחילוניות שלהם גורמת להם להתרחק מהמיליטריזם הוא בטל בשישים לעומת מספר החילונים שהחילוניות שלהם גורמת לחפש תחליף רוחני בדמות הערצה של צה"ל.
  היום הפגינו בירושלים כמה מאות אלפים של אנשים שהזהות היהודית שלהם היא בדיוק מה שגורם להם להתנגד לשירות (לפחות לשירות שלהם עצמם) בצבא.

 6. חופש הגיב:

  יש לי רק שאלה קטנה, לאיזו קטגוריה נכנס הציבור החרדי?
  אני לא חושב שיש מי שיטען שהם לא מכירים את ערכי הזהות היהודית. למרות זאת, עושה רושם שרב הציבור החרדי לא ממש מתחבר לרעיונות כמו ציונות, לאומנות ושיווין בנטל.
  אני תוהה אם גם אצלם ישתלו סוכנים סמויים שיעבירו את המסרים שהממשל חפץ בהפצתם…

 7. גלעד ב. הגיב:

  מסתבר שיש עוד שתי תוכניות שהם עוד מאותו דבר, כל אחת ב1.9 מיליון ש"ח:
  http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2259749

  תגידו, זה בגיץ הדבר הזה? על בסיס איזשהוא משהו חצי קשור? בבקשה?

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  כדאי מאוד לנבור קצת בפלאי האתר הימני שמעסיק את ארז תדמור-‏ "מידה"‏.

  מידה,‏ ממנו ארז תדמור מושך משכורת,‏ הוא אתר ששייך לעמותה ימנית בשם "אל הפרט"‏.‏ העמותה הזו,‏ הוקמה על ידי רן ברץ ואיפרגן-‏ שני הימנמנים שכתבו את מסמך התעמולה המקורי נגד הקרן החדשה.‏ ברץ הוא גם הבחור שניסה להפעיל את מכונת התעמולה של "אם תרצו" כשהוא הפסיד בקבלת קביעות באוניברסיטה העברית לחוקר שאשכרה עשה פוסט בהרווארד ופרסם מאמרים אמיתיים.

  ‏"אל הפרט" היא גם הוצאה לאור.‏ היא הוציאה לאחרונה איזה ספר ימני של מישהו שמכנה את עצמו בהמון צניעות "שפנגלר"‏.‏ מתרגם הספר הוא אורי רדלר,‏ והעורך שלו הוא רותם סלע-‏ שני הליצנים-בתשלום שכותבים את הקפיטליסט היומי.

  רותם סלע,‏ חוץ מלסדר לעצמו פטור רפואי מפוקפק משירות קרבי,‏ הוא גם "מייסדו" של יום הזיכרון לספרות העברית,‏ מם מחאה עלוב נגד חוק הספרים.‏ כנראה בגלל שאף אחד לא הולך לשלם מחיר מלא על ה"ספר העברי" של החקיין-שפנגלר שסלע הוציא.

  בטוח שאפשר לחפור עוד קצת,‏ ולגלות עוד דמויות ימין מוכרות שמקוששות כסף זר מהעמותה הזו שבטח עוד תצוץ פה ושם כבובת כפפה.