החברים של ג'ורג'

המחלקה לגיבוי שוטרים

התייחסתי לפני שלושה חודשים למקרה המטריד מאד של הפעלת טייזר מצד חמושי היס"מ כנגד מתנחל מיצהר, בועז אלברט, לעיני ילדיו. הסרטון שהופץ אז טען שהטייזר הופעל כנגדו מספר פעמים. היום, בהחלטה שעליה כמו הומצא הביטוי "התירוץ גרוע מהעבירה," הצדיקה מח"ש את השימוש המופקר ההוא בטייזר.

סביב הסיפור הזה יש כמה טענות סרק, ואת אחת מהן אני רוצה לפרק כדבר ראשון. הטענה היא שבועז אלברט הוא ברנש לא נחמד, מתנחל מרדני, שיש נגדו צווי הרחקה וצווים אחרים, ושהוא אדם אלים. כל זה יכול מאד להיות – יצוין שאלברט לא הורשע ויש לציין שצווי הרחקה הם עוד כלי שחושף את אוזלת ידן של הרשויות; אין להן ראיות אז הן משתמשות בצווים מנהליים – ולגמרי לא רלוונטי. זכותו של אדם להיות לא נחמד; זכותו לא לציית למשטרה; למשטרה אין זכות לענות אותו.

אז איך הצדיקה מח"ש את השימוש בטייזר? רשות הדיבור למטייחים (מתוך הקישור למעלה):

"אלברט לא נענה להוראות השוטרים, התנגד למעצר ואף נמלט אל עבר חדר הילדים בבית. במקביל, הזעיקו בני משפחתו 'תגבורת'. לאחר שהוצא מהבית, הגיעו למקום אנשים שהשליכו אבנים אל עבר הכוח. השוטרים השתמשו באקדח הטייזר כלפי אלברט בשתי הזדמנויות בלבד לאורך המעצר (מתוכן רק פעם אחת בתוך הבית – ולא כפי שעלה מהסרט הערוך שהוצג באמצעי התקשורת.) […] [השימוש בטייזר] נדרש לצורך השלמת מעצרו של אלברט, שנשכב על הרצפה. השוטרים נאלצו לבצע את המעצר במהירות ויעילות, והיו רשאים במסגרת סמכותם לעשות שימוש בכוח. בנסיבות המורכבות של העניין, דבקות בביצוע משימה מורכבת בשטח שעלול להפוך עוין הצדיקה שיגור זרם חשמלי מוגבל בדרך שבה נעשה הדבר, לפי נוהלי משטרת ישראל ובהתאם לתורת ההפעלה של אמצעי זה."

אני לא יודע אם הסרטון היה ערוך. אני חושד שמח"ש, כשהיא לא מספקת ראיות לכך וכשהיא חוזרת בעצם על ההודעה הראשונה של משטרת ש"י בנושא, עושה לעצמה חיים קלים. אני גם חושד שכמו בהמון חקירות אחרות של מח"ש, היא נתקלה בחומה הבצורה של שוטרים שמשקרים כדי לחפות זה על זה. יש לי היכרות מסוימת עם משטרת מחוז ש"י, שהיא בזיונית אפילו בקנה המידה הרגיל של משטרת ישראל, כך שאין לי יותר מדי צפיות ממנה. אבל גם זה לא חשוב.

הטקסט של מח"ש אומר לנו כל מה שאנחנו צריכים לדעת: שהשוטרים הפעילו את הטייזר כנגד אלברט פעמיים לפחות. פעמיים זו הגרסה המשטרתית הרשמית. הפעם הראשונה היתה בתוך הבית; אותה אפשר היה, בדוחק ניכר, להצדיק. גם אז, אין מחלוקת על כך שאלברט לא היווה סכנה כלשהי לשוטרים, אבל הוא לא היה אז בשליטתם. הפעם השניה שבה הופעל הטייזר היתה כבר מחוץ לביתו של אלברט, כלומר כשהוא כבר היה אזוק.

טייזר אמור לשמש את השוטרים כדי לנטרל סכנה. אליבא דכולי עלמא, אפילו לגרסת המשטרה עצמה, לשוטרים לא נשקפה כל סכנה מאלברט, לא בתחילת האירוע וודאי לא אחר כך. נשקפה להם, לטענתם – ובהתחשב בכך שמדובר ביצהר זו טענה סבירה מאד – סכנה מצד מתנחלים אחרים. אם הם אלו שהיוו סכנה, כלפיהם צריך היה להפעיל את האמצעים הראויים לרמת הסכנה. אבל לא: השוטרים הפעילו את הטייזר, פעם שניה, כנגד מי שלא יכול היה לסכן אותם. רק לעכב אותם.

טייזר הוא אקדח חשמלי, ששימוש בו אהוב מאד על כוחות משטרה ברחבי העולם, בין השאר משום שהוא כלי עינויים שכמעט שלא משאיר סימנים. השימוש הזה הפך לכל כך נפוץ, שחברת טייזר החלה לפני מספר שנים לשווק אותו עם מצלמת וידאו שמופעלת עם הנשק ומתעדת את התקרית; כמה כוחות משטרה כבר הצמידו לנשק מונה, שסופר כל שימוש בו, כשהשוטר צריך להסביר כל שימוש ושימוש. לפני כשבוע ראינו שימוש בטייזר מצד שוטרים כלפי אשה חסרת ישע, שמסרבת לקום מהרצפה – כשלשימוש בו קודם איום. זה נכנס יפה מאד להגדרה של עינויים: הפעלת כאב כדי לגרום לאדם לציית. שימוש בטייזר עשוי לגרום להתקפי לב. כלומר, בשום פנים לא מדובר בצעצוע: זהו נשק אל-הרג, אבל לגמרי נשק.

אלא שהמשטרה לא מתייחסת אליו ככזה. עורכת הדין אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח בישראל אמרה לי בשיחת טלפון שהנהלים המשטרתיים כפי שהיו לפני ההתקפה על אלברט ראו בטייזר כלי שמיועד לשימוש לא במקרי סכנה בלבד, אלא ככלי עזר לשוטר, שנתפס כמשהו שנע בין שוקר לגז מדמיע. הנהלים של משטרת ישראל מאפשרים, לדברי עו"ד סוצ'יו, שימוש רחב מאד בטייזר. היא ציינה עוד שבעבר, כבר הועמד לדין שוטר משום שנהג להתעלל בעצירים באמצעות טייזר; אני מניח שהוא הגזים.

האלימות האגבית, השיטתית והממוסדת של משטרת ישראל כלפי אזרחיה – ואם אתם חושבים שהיא מוגזמת כלפי אזרחים יהודים, עוד לא ראיתם אותה מול פלסטינים, אזרחים ונתינים כאחד – היא זו שמאפשרת ללובשי המדים שלה לחשוב שהפעלת טייזר כלפי חסרי ישע (ואדם כבול, או אדם שכבר נמצא על הרצפה, הוא חסר ישע) היא התנהגות סבירה. בשום כוח משטרה מערבי החלטה כמו זו שפרסמה מח"ש הערב לא היתה מתקבלת בשתיקה. לכל דבר ועניין, ההחלטה הזו היא אור ירוק לשוטרים להשתמש בטייזרים ככלי "שכנוע," או במילים ברורות יותר ככלי עינויים. בישראל היא עוברת כאילו כלום, ורק הארגונים הרגילים מוחים.

המקרה של אלברט, כמו המקרה של האלמונית חסרת הישע, צריכים להזכיר לנו את מה שאנחנו נזכרים בו בדרך כלל רק כאשר האלימות מופנית כלפי חסרי הישע שבחסרי הישע, בעלי חיים: שאנחנו מאפשרים לקלגסים שלנו שימוש חופשי באלימות שצריך להפחיד את כולנו. ושאנחנו צריכים לדרוש תשובות מהמשטרה אחרי כל אירוע כזה. ולא, אל תחשבו שזה יעצור באלברט או בעושי צרות מקצועיים מצידו; כבר ראינו שזה לא המצב. אתם בהחלט יכולים להיות האנשים הבאים שיופעל נגדם טייזר, גם מבלי שתהוו כל סכנה, כשהשוטר יודע ששום דבר לא יקרה לו. יש לו, אחרי הכל, שלוש שכבות הגנה: עמיתיו השוטרים, שישקרו עבורו; הציבור השאנן, שמבחינת חלקו הגדול כל אלימות משטרתית נתפסת אוטומטית כמוצדקת או לכל היותר כהגזמה מצערת אך הכרחית; ומח"ש, שתטייח עבורו את החקירה.

ומבין השלוש, השניה היא הבעייתית מכולן. היא זו שמאפשרת את שתי האחרות, והיא זו שאנחנו צריכים להשיל במהירות.

ועוד דבר אחד: חברת הכנסת רות קלדרון (יש לפיד) נתקלה לחרדתה אמש (ב') בבני ישיבות שישבו ביציע הכנסת וצפו בדיון. במקום לשבח אותם על הרוח הדמוקרטית שהם מגלים, היא החליטה להעליב אותם. קלדרון אמרה ש"אני רוצה לנצל את 28 השניות שיש לי. חילול השם היום יומי הזה של אנשים שלבושים כתלמידי חכמים ויושבים פה במליאה למעלה בבטלנות, בלי ספר, שעה אחרי שעה. זה מוציא אותי מדעתי. זה מבייש את הלבוש של תלמיד חכם, זה מבייש את הערך של ביטול תורה. ואני מבקשת מכם או להביא ספרים או ללכת לבית-מדרש וללמוד. זה בושה וחרפה. זו בושה לתורה, שיוריד את הבגדים האלה." וואלה. הערך של ביטול תורה?

יש ביטוי תלמודי שהולם היטב את האירוע הזה. לא, לא "איסטרא בלגינא קיש קיש קריא," שמתאר היטב את קלדרון עצמה, אלא "כל המלבין פני חברו ברבים, אין לו חלק לעולם הבא." אני לא מאמין בו; קלדרון מעמידה פנים שכן.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

15 תגובות על ”המחלקה לגיבוי שוטרים“

 1. ליברטריאן הגיב:

  זמן לחוק חדש: מצלמה מקליטה על כל דש בגד של כל שוטר, כולל GPS, וידאו ואודיו, ליד שמו המלא.

  מציע לך לקרוא את:
  Rise of the Warrior Cop: The Militarization of America's Police Forces
  אם לא קראת עדיין (שלח לי מייל ואשאיל לך עותק אלקטרוני). זו אותה מגמה שאנחנו רואים גם בישראל.

 2. Assaf הגיב:

  I know the saying as

  כל המלבין פני חבירו ברבים כאילו שופך דמים

  We can all believe in that, can't we?

  Thanks Yossi for catching Calderon in her 1000th display of crass hypocrisy.

 3. FN הגיב:

  בנוגע לתלמידי הישיבות, יפה שיש להם כוח לסבול את הזבל הזה שעה אחר שעה, אבל מה קורה עם "קול באשה ערווה"?

 4. עכבר הכפר הגיב:

  שימוש בכוח מעיד בדרך כלל על כך שהמשטרה מגיעה עם פחות מדי אנשים עבור המשימה. הפגנת עצמה מרגיעה את השטח. אם כך, צריך לשאול מי אחראי על השוטרים הללו ומדוע הוא שלח פחות מדי כוחות. אם כל שימוש בכוח, שיוצדק על ידי מח"ש, יביא לביקורת על המפקדים, יש סיכוי שיחול שינוי.

 5. יפתח הגיב:

  קודם כל, קלדרונה צודקת שכל מי שמקשיב לה מבזבז את זמנו. דבר שני, מעניין אם גם האמרגן שלה תומך בהפיכת הכנסת לבית כנסת, מקום אליו באים כדי לשבת ביציע ולקרוא בתורה. איזה מטומטמת, אלוהים ישמור.

 6. יפתח הגיב:

  קודם כל, קלדרונה צודקת שכל מי שמקשיב לה מבזבז את זמנו. דבר שני, מעניין אם גם האמרגן שלה תומך בהפיכת הכנסת לבית כנסת, מקום אליו באים כדי לשבת ביציע ולקרוא בתורה. איזה מטומטמת, אלוהים ישמור.

 7. אזרח הגיב:

  אני לא בטוח שאתה צודק במקרה הזה. אמנם, שוטרים תועדו כמה פעמים מפעילים טייזר בנסיבות שנראות על פניהן מאוד לא מוצדקות.

  אבל במקרה הזה, אני נוטה לראות את אלברט ושאר חבריו מיצהר כגוף אחד. הרי ככל הנראה הוא או משפחתו הזעיקו אותם, ואכן הם החלו להוות איום פיזי ממשי על השוטרים, שבסופו של דבר אנחנו משלמים להם כדי שיפעילו כוח פיזי על אנשים. לשוטרים מותר להפעיל כוח פיזי כדי לעצור בן אדם, גם אם זה לא נעים ואפילו כואב לו, כל עוד זה נדרש למעצר. אלברט מתנגד למעצר, בעוד חבריו תוקפים את השוטרים, מתוך כוונה לחמוק ממעצר חוקי. האם הפעלת הכוח לא נדרשת? הוא לא מסכן את השוטרים בעצמו? ומה אם הוא היה נשכב על הרצפה, ליד גלגלי הניידת, ומונע מהשוטרים להמלט מההמון? האם גם אז לא היה מוצדק להשתמש בטייזר כדי להקים אותו? יש פה שטח אפור שצריך לחשוב עליו.

  יש לא מעט תיעוד של שימוש לרעה בטייזר. גם אם יש פה חריגה מהנוהל היבש, זה בלשון המעטה לא המקרה הכי חריג שראיתי.

  • אמת מארץ הגיב:

   אתה מבלבל כמה נושאים
   לגבי מעצר: מותר להפעיל כח הכרחי לבצע מעצר, וגם אז עד גבול מסויים, כמובן.
   במקרה שלפנינו ניתן לבצע כמובן מעצר של אדם המתיישב על הכביש בלי לחשמלו שוב ושוב. יתר על כן, מדובר בעיוני של ממש ואם הם לא יכולים לעצרו שיביאו תגבורת. הטטיזר אמור להיות תחליף לא קטלני לנשק חם להגנה עצמית, לא אמצעי "שכנוע"

 8. שי ל הגיב:

  תודה על הפוסט.
  רק לציין שהקישור תחת "הצדיקה מח"ש" הוא אותו קישור שיש במילים "למקרה המטריד מאד".
  לא בטוחה לאיזו כתבה התכוונת לקשר, אבל הנה לינק אחד:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/525/293.html

 9. אלכס הגיב:

  תודה על הפוסט, ועל כל הפוסטים המאלפים שלך בנושא המשטרה בזמן האחרון.

 10. יחי הקיסר חמינאי הגיב:

  הקיסר חמינאי מתיר שימוש בטייזרים.

 11. יוסי הגיב:

  מתוך נהלי המשטרה – סעיף 5א

  "ניתן לעשות שימוש במש"ח (מכשיר שליטה חשמלי = טייזר) במקרים הבאים:

  1) שימוש במש"ח לצורך הגנה עצמית…

  2) שימוש במש"ח להפעלת הסמכות החוקית של השוטר…"

  (סוף ציטוט)

  http://www.meida.org.il/wp-content/uploads/2010/03/Tasers2.pdf

  סעיף 2 מורה לשוטרים להשתמש בטייזר – שהוא כלי עינויים – לא רק לשם הגנה עצמית (שזה יכול להיות סביר במקום שימוש בנשק חם), אלא גם לצורך הפעלת סמכות השוטר.

  כלומר שנהלי המשטרה מורים לשוטרים להפעיל את סמכותם על האזרחים באמצעות כלי עינוי, אף כשלא נשקפת כל סכנה לשוטר.

  ואכן שוטרים מענים אזרחים לא אלימים באמצעות הטייזר, כשהכלי הזה פוגע באזרחים מכל צדדי הקשת, באנשי ימין, באנשי שמאל וגם באנשים שאינם מעורבים פוליטית.

  לכן יש לדרוש מהשלטונות לקחת מהשוטרים את כלי העינוי הזה, ולהפסיק את השימוש בו.