החברים של ג'ורג'

שקרנים, שקרנים ארורים ומתנחלים (קצר)

זוכרים את ההתכתשות הגדולה בין המתנחלים ובין המשטרה בעמונה, בפברואר 2006? זו שבה נפצעו כ-200 מתנחלים וכמה עשרות שוטרים? זו שהחלה, כמקובל, בהתפרעות של נוער הגבעות על מנהיגיו הרשמיים (ביניהם משיח הפח אפי איתם) ונגמרה ב-Police riot? אז הגיע לידי מסמך מאלף בנושא.

הקטטה, כזכור, היתה סביב תשעה מבני קבע שבנו המתנחלים באזור, על קרקע פלסטינית פרטית, ושעתירה של "שלום עכשיו" לבג"צ הצליחה להסיר. המתנחלים נאספו כדי למנוע "גירוש יהודים." כלי התקשורת התייחסו שוב ושוב לאירוע כ"פינוי."

אבל לא היה פינוי ובטח לא היה גירוש. כפי שאפשר לראות מהמסמך הזה (ההדגשה בו היא שלי), שנכתב על ידי המנהל האזרחי פחות מחודש לפני הפינוי – כלומר, עמוק לתוך ההליך המשפטי – מבני הקבע לא היו מאוישים. כל המתנחלים שהגיעו למקום כדי לריב עם שוטרים ולחטוף מכות הגיעו מחוץ לאזור. כפי שעשו אלפים מהם בפינויים קודמים – זה של גוש קטיף וזה של ההתנחלויות בסיני (כן, הם התנגדו באלימות גם לפינוי ההוא.)

amona

אז כשתשמעו בקרוב את מתנחלי עמונה מעלים טענות שווא, בעיקר על רכישת קרקע, זכרו: לאנשים האלה אין שום ערך לאמת. מבחינתם, לא רק שמותר לשקר עבור ארץ ישראל, זה גם רצוי. כשתראו אנשים מעמידים פנים שהם נושאים את מנורת בית המקדש, או שמים על עצמם טלאי כתום (כתום, כתום – מה פתאום צהוב, איך אתה משווה?), זכרו שזה הכל הצגה בשביל התקשורת. טראומה מפוברקת ובמקרים רבים שקרית לגמרי.

האלימות, מצד שני – האלימות שראינו בג'אלוד אחרי הסרה של איזה מאחז לפני כמה ימים – אמיתית לגמרי. באלימות ובשקרים הם טובים.

הערה מנהלתית: בימים האחרונים התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

23 תגובות על ”שקרנים, שקרנים ארורים ומתנחלים (קצר)“

 1. An Cat Dubh הגיב:

  מקומם, ומצד שני יש מי שאומרים שהבעלות הפרטית על אדמות בשטחים מפוברקת.

 2. בנימין מור הגיב:

  יוסי, אי-אפשר לקרוא את המיסמך. אולי תציג גירסה ברורה יותר, או שתעתיק את תוכנו?
  תודה

  • יותם הגיב:

   מדובר במסמך המסכם סיור במאחזים לתאריך 9/1/2006.
   החלק הרלוונטי מדבר על עמונה:
   "גבעת עמונה – אין ממצאים חדשים. כמו כן 9 בתי הקבע לא נראו מאוכלסים."

 3. אסףר הגיב:

  אבל, ממתי אתה מאמין לדיווחים צבאיים על הנעשה בשטחים (או איפשהו?)

 4. אורי הגיב:

  בקישור שנתת ל"גירוש יהודים", המילה "גירוש" מופיעה רק כתיאור של מה שכונה "ההתנתקות", לא של עמונה.

  העובדה שבבתים בעמונה לא גרו אנשים הייתה ידועה ומפורסמת בזמן שבדברים התרחשו, ואיש לא טען אחרת, לא אז ולא מאז. בתמונות בכתבות שקישרת אליהן אפשר לראות שדלתות המבנים אטומות (נדמה לי שהן נאטמו כחלק מפשרה זמנית שהושגה בסיבוב קודם).
  הבתים היו לקראת איכלוס ע"י אנשים שגרו בקרוואנים, והשקיעו ממיטב כספם וכוחם בבניית מה שקיוו שיהיו בתי הקבע שלהם. הם לא זכו לעבור אליהם.

  לקראת ביצוע הריסת המבנים, הגיעו למקום אנשים שביקשו למחות על ההריסה ואף למנוע אותה. את האנשים האלה המשטרה פינתה בכוח, ומכאן השימוש (הנכון) במילה "פינוי". אף אחד לא ניסה לטעון אף פעם שהאנשים שהיו מעורבים באירוע התגוררו בבתים, וכל מי שזוכר את הדיווחים מאז יודע שלא זה היה המצב.

  בקיצור, התגלגל לידייך מסמך ישן וניסית לעשות ממנו כותרת כאילו יש בו עובדות חדשות. או שזיכרונך בגד בך, או שסמכת על זיכרונם הקצר של קוראיך.

  • אלכס ז. הגיב:

   אני זוכר בבירור איך מספר פעמים נציגי הימין בתקשורת אמור שבעמונה "גורשו יהודים מביתם". אפשר לטעון שלא צריך לקחת את הביטוי באופן מילולי, אבל גם אז מדובר בניסיון הטעיה, אם לא בשקר גמור.

   • אורי הגיב:

    אני מאמין לך ששמעת אנשים משתמשים בביטוי הזה. אבל ממי שכותב פוסט שלם שהפואנטה שלו היא ש"המתנחלים" גרועים מ"שקרנים ארורים", הייתי מצפה להביא לפחות בדל אישוש לכך שמישהו מסוים (בעל השפעה או תפקיד) אכן שיקר (כלומר טען, או אפילו רמז, שבבתים הללו התגוררו אנשים).

  • אמיר הגיב:

   בסרט של "הסיפור האמיתי של עומנה" מוצג בפירוש ישוב "פורח" ועובד https://www.facebook.com/amona.official.page

   • אורי הגיב:

    הישוב עמונה הוא ישוב פורח ועובד, של קרוואנים.
    מבני הקבע שנהרסו ב-2006 היו אמורים להחליף חלק מהקרוואנים, אך הם מעולם לא אוכלסו.
    שים לב שגם במסמך שיוסי מביא מדובר בפירוש על בתי הקבע. שאר הישוב היה (ועודנו), מאוכלס.

 5. אלכס ז. הגיב:

  מתנחלים הם לא אלו שאוהבים להזכיר שהקוראן מתיר למוסלמים לשקר לכופרים?

 6. ליברטריאן הגיב:

  > לא רק שמותר לשקר עבור ארץ ישראל, זה גם רצוי

  כל אחד חושב שמותר לשקר עבור מישהו או משהו, לא?

  • זליג הגיב:

   בהחלט לא.
   (כלומר, אני כן. אבל ישנם אנשים שחושבים שלא. אני לא מהם).

  • אלכס ז. הגיב:

   לכל דבר יש דרגות:
   לשקר במשהו קטן לחבר כדי לא לפגוע ברגשות שלו/ה? בסדר, אבל גם אז אני אחשוב אם אני לא מזיק יותר מאשר מועיל לו/ה.
   לשקר בקנה מידה ארצי כדי לקנות כמה נקודות בדעת הקהל *אחרי* שהתוכנית שאתה מתנגד לה יצאה לפועל ודעת הקהל לא תשנה דבר? ועוד כשאתה יודע שזה מסוג השקרים שתמיד נחשפים כי עיתונאים אוהבים לחפור בהם? ולעשות את זה פעם אחר פעם אחר פעם? אם זה מה שהאידאולוגיה שלי הייתה דורשת ממני הייתי מוצא לעצמי אידאולוגיה אחרת.

 7. זליג הגיב:

  לית מאן דפליג שאותם מתנחלים (בעיקר בני הנוער שביניהם) שגרו בגוש קטיף ופונו מבתיהם אכן סבלו והזדעזעו וחוו טראומה קשה. העניין הוא שהנהגת המתנחלים רואים לנכון לשים את צאן מרעיתם במצבים בהם הם סובלים וחוטפים מכות ונרצחים.

  • An Cat Dubh הגיב:

   חה, "נרצחים"…

  • גיל ב' הגיב:

   למה בן נוער מגוש קטיף אמור היה לחוות טראומה קשה יותר מבן גילו מרמת גן שהוריו עברו דירה לחיפה? אני מבין את הטראומה למבוגרים, אבל לילדים זה אמור להיות בדיוק כמו מעבר דירה. ההבדל היחיד הוא בצורה שבה הוריהם הכינו אותם. בעוד שהורים נורמלים מנסים לרכך את הפגיעה בילדיהם, מתיישבי גוש קטיף הקצינו את הפיעה בילדים לצרכים פוליטיים.

 8. סתם אחד הגיב:

  לפי אותו היגיון, גם באל-ערקיב לא גורש אף אחד מביתו. אין בעלות על הקרקע (קבעו 3 ערכאות) ולאנשים שבצריפים היו גם בתים אחרים, בטח לפני 2001-2002: לפני זה היה שם רק שטח חקלאי.

  • חנן הגיב:

   מה ענין "אותו" הגיון לכאן? המתנחלים הם פושעים לפי החוק הבינלאומי נקודה. כל השאר פתפותי ביצים.

 9. שלמה הגיב:

  זה כל כך מכעיס
  כל כך מבזה

  איך אתה יכול לפעמים לבטל לחלוטין עדויות צבאיות ולפעמים לקבל אותן ללא עוררין לפי נוחות?

  מה קרה ליושרה מקצועית? זו התנהגות המתאימה לשטיפת מוח חרדית.

  נא הפסק דו פרצופיות זו.