החברים של ג'ורג'

מי צריך פרוטקציה כשיש חברים?

כשמינה ג'ון פ. קנדי את אחיו חמום המוח רוברט ("בובי", בפי העיתונאים; ספק אם היה נשיא שזכה לאהדה כה רבה וכה בלתי מוצדקת מצד העיתונות) לתפקיד שר המשפטים, עורר הדבר רינונים על נפוטיזם. הנשיא הנרגז הפטיר "אם אני לא יכול למנות את אחי לשר, למה נבחרתי לנשיא?"

יאיר לפיד אולי לא ג'ון קנדי – לקנדי היו מגרעות רבות, אבל גם עצבי ברזל, והם שאיפשרו לעולם לשרוד את משבר הטילים הקובני שקנדי הביא על עצמו – אבל גם הוא דואג יפה לחברים. לפני שלושה חדשים הזכרתי כאן את התעקשותו של שר האוצר למנות מקורב ומשקיע במפלגה שלו, הלל קוברינסקי, לתפקיד "יועץ" שלו. אפילו בכירי האוצר הביעו אז אי נוחות מהשתתפותו של קוברינסקי בישיבות. זמן קצר לאחר מכן, הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין – הכניסו כאן את הפתגם על השעון המקולקל שמדייק פעמיים ביום – לאסור על קוברינסקי להשתתף בישיבות האוצר. הידיעה על כך התפרסמה בראשון במאי.

בדיוק באותו היום, החליט משרד האוצר להחזיר כסף למבשלות בירה ישראליות קטנות, וזאת כדי לפצות אותן על העלאת המס על אלכוהול שיזם לפיד. יודגש מראש שאני לגמרי בעד: אני חושב שהגיע הזמן שתהיה סצינת מבשלות בירות ישראלית ושהאוצר יפסיק להתעלל באנשים שרוצים בסך הכל לגמור את יום העבודה שלהם עם בירה, שבכל מדינה אחרת כמעט היא משקה זול ועממי. מה שמפריע לי הוא הדרך שבה הגיע האוצר למהלך הזה.

כפי שחשף "גלובס" אתמול (ב' *), אחת המבשלות שנהנתה במיוחד מהחלטת האוצר היתה מבשלת אלכסנדר. לקוברינסקי יש חמישה אחוזים ממנה; גם הפרסומאי יורם באומן, עוד מקורב של לפיד, מחזיק בחמישה אחוזים מהמבשלה. לפיד לא רק שלא פסל את עצמו מדיון בנושא; "גלובס" גילו כי קודם להחלטה נפגש שותף של קוברינסקי ונאמן, אורי שגיא, עם סגן שר האוצר מיקי לוי, גם הוא איש "יש עתיד." זקני ועדת הכספים לא זוכרים העברת כספים משונה כזו. ב"יש עתיד" טענו בתגובה שחברי הוועדה לא היו מודעים לאחזקות של קוברינסקי וכי בכל מקרה מדובר בסכום קטן. החלק השני של התגובה הוא מגוחך; גם הסכום שגנב אריה דרעי היה קטן. זה לא מפריע ללפיד לשוב ולהזכיר את הנושא בכל הזדמנות. החלק הראשון שלה הוא מדהים: הסיעה מודה שהיא הצביעה על פי אינטרסים של מקורב לראש הסיעה שהיא לא היתה מודעת להם. וכמו כן, חשוב להזכיר שזה רק המקרה הראשון שבו לפיד הרקיד את אוצר המדינה על פי חליל המקורב שלו שעליו אנחנו יודעים. מותר להניח, וצריך להניח, שהיו עוד. כי מה נפשך: אם קוברינסקי מסתכן ומתערב בנושא שלטענת "יש עתיד" הרווח ממנו הוא זניח, מה הוא יעשה עבור רווח ניכר יותר?

שניה, רק התחלנו. בתגובה לכל הבלגאן, הודיעה הדוברת של לפיד, נילי רייכמן, כי קוברינסקי ובאומן מתכוונים לתבוע את "גלובס" תביעת דיבה. נחמד מצידם. מה שלא ברור הוא למה דוברת שר האוצר מדבררת שני אנשי עסקים פרטיים. לא קוברינסקי ולא באומן מועסקים על ידי משרד האוצר. רייכמן דווקא כן. אז למה היא מספקת להם שירותי דברור? משתי סיבות: אחת, נפוטיזם נקי וחוסר היכולת של לפיד ואנשיו להבחין בין התפקיד שלהם ובין עסקי חבריהם; והשניה, הרצון להרתיע את התקשורת מלהמשיך ולעסוק בפרשה, או בשאר האינטרסים של קוברינסקי ובאומן. בינתיים, זה לא כל כך עובד.

במקביל, ממשיך לפיד להתעקש על מינויו של מקורבו אורי שני לתפקיד "יועץ מיוחד" לתחום הדיור, ובעתיד גם ליו"ר החברה לתחום הדיור. אי אפשר לטעון שלשני אין נסיון בתחום: הוא כיכב בדו"ח מבקרת המדינה של 1992, לאחר שכיו"ר עמידר הוא דאג לשכן את שר השיכון דרך קבע במשרדי החברה, כמו גם ארגן ג'וב לעורך דין חיצוני ללא אישורים. שני חמק מישיבה בכלא על ההתנהלות המרשימה הזו, אבל הורשע בעבירה של הפרת אמונים, השופטים כתבו שלעבירות שלו יש גוון מובהק של שחיתות, והוא שילם קנס של 10,000 ₪.

לפיד אומר לנו ששני מוכן להסתפק בעבודה ללא שכר. אין לי ספק. אני משוכנע שאם אף היינו דורשים משני לשלם סכום צנוע עבור התפקיד הוא היה משלם אותו מבלי לחשוב פעמיים. היכולת של אדם כזה להרוויח מעצם קיומו כיועץ של שר האוצר, שלא לדבר על מה שיקרה אם הוא יועמד בפעם השניה בתפקיד מקביל לתפקיד שבו מעל לפני 20 שנה, היא עצומה. כאן המקום להזכיר שוב את המינוי המפוקפק של יעקב פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל על ידי לפיד ונתניהו – למרות שפרנקל שלח את ידו בכספי ציבור כאשר החזיק בתפקיד בפעם הקודמת. אירונית, נראה שמה שישבש את מינויו של פרנקל היא תקרית גניבה מחנות – עליה הוא מסר כבר שתי גרסאות סותרות לפחות. כנראה שככה לפיד אוהב אותם: נוכלים.

לפיד קורא לזה "פוליטיקה חדשה." אני מציע שם אחר, מיושן יותר: הון-שלטון.

* אני רוצה להבהיר מראש שאין כאן כל כוונה לפגוע בכבודה של האות ב', שכידוע פותחת את התנ"ך.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

27 תגובות על ”מי צריך פרוטקציה כשיש חברים?“

 1. אמיר הגיב:

  פוסט מעולה וחשוב. מה משמעות ההערה בסוף?

 2. יעקב הגיב:

  הטענה השנייה מגוחכת

  הפרשה הזו מנגחת (בצדק) את לפיד, מותר לדוברת שמועסקת לדוברר את לפיד, להביא את התגובה של הצדדים האחרים לסיפור, בשביל להועיל ללפיד, בלי שיש פה "דברור של אנשים פרטיים"

  • עדו הגיב:

   הגיוני. ואם בשביל למנוע פירסום מביך שיכול להזיק לשר האוצר הייתה הדוברת מעבירה סכום מסוים לעיתונאי חטטן כדי שישתוק הרי שזה בסדר נכון? כי המטרה הסופית היא להועיל לתדמית שר האוצר וזה בהחלט בתחום עיסוקו של הדובר.

  • רועי הגיב:

   שתי שאלות ליעקב:
   1. היא דוברת לפיד או דוברת משרד האוצר?
   2. היא דוברת או יחצ"נית?

   • יעקב הגיב:

    עדו:
    נו באמת, מדובר על פרסום תגובות, כלומר עסוקם של דוברים…

    רועי:
    1. זו טענה יותר סבירה, אבל היא לא היתה הטענה של יוסי. ואם תבדוק תגלה שגם שאר דוברי משרדים מתעסקים בטענות שקשורות לשר. היא גם לא קשורה במיוחד לפרשה הזו – בה מדובר על ביקורת על מהלך של משרד האוצר
    2. מה ההבדל בדיוק? (סלח לי על בורותי)

 3. עדיגי הגיב:

  אם אדם ממולח כמו אורי שני מוכן לעבוד "בחינם", הרי זה אמור להדליק 20 אלף נורות אדומות מהבהבות.

 4. nachum הגיב:

  אז מדוע נילי רייכמן סירבה להגיב לכתב אביב הורביץ? כי אין צורך שדוברות שר האוצר תגיב לנסיון כה לא מוצלח לעקוץ את לפיד,and thanks to google

 5. תקווה הגיב:

  ולזה קוראיפ פוליטיקה חדשה………בשפת העם היינו בסרט הזה.

 6. יאיר הגיב:

  באמריקה בזמנים הטובים נהגו למשוח אותם בזפת לגלגל בנוצות ולהריץ אותם ברחובות העיר החוצה, אח"כ באיטליה ירו להם בברכיים, מעניין לאן זה יתפתח.

 7. זה שתקוע בפיפטיז הגיב:

  נראה לי קצת לא הוגן (ואם אני מבין נכון – אז זה על בסיס נסיבתי בלבד) לקבוע שהדרך בה האוצר הגיע למהלך הזה.
  תסתכל על הפרוטוקול של ועדת הכספים מה-24 באפריל כשדנו בנושא (משום מה אי אפשר להעתיק לינק ישיר: http://www.knesset.gov.il/protocols/heb/protocol_search.aspx).
  הרבה סיעות – לרבות הליכוד, העבודה, ויהדות התורה – עשו רעש סביב הצורך להסדרה של הפגיעה במבשלות קטנות בעקבות הרפורמה במס על האלכוהול; והלינו על זה שלוקח לאוצר יותר מדי זמן לעשות את זה.

 8. מור הגיב:

  ציפיתי לראות כאן במקום ההתנגחות הרגילה בלפיד (וכפי שכבר אמרו מעלי – על מהלך שעשה לאחר בקשות מכל סיעות הבית, כולל האופוזיציה) אולי איזה פוסט קטן להכות על חטא ולהתנצל בפניו ובפני לבני לאחר שבמשך שמשך שבועות וחודשים טענת שהם יושבים בממשלה ללא כל כוונה למו"מ עם הפלסטינים. אז ציפיתי.

  • עדו הגיב:

   ציפית גם למי שכתב את המאמר 'אחי העבדים' לדאוג לשכבות החלשות או לפחות למעמד הביניים? כי אם כן אז אכלת אותה.
   לי אין שום ריגושים ופרפרים מפתיחה נוספת של מו"מ עם הפלסטינאים (ולא, שמאלנים לא מקבלים אורגזמה כשרוצח ערבי משתחרר מהכלא, לפחות לא רובנו)
   אבל אם פתאום תהיה פריצת דרך ואשכרה נראה את צה"ל נסוג מהשטחים ומשאיר את המתנחלים שם לנפשם אני בהחלט אצא בריקודים, עד אז אני מפהק.

  • ygurvitz הגיב:

   לא זוכר שאי פעם כתבתי משהו כזה. אני לא מצפה מנתניהו לכלום. יתר על כן, אני גם לא מצפה מהמו"מ לכלום. אני חושב שאתה מתבלבל ביני ובין איש קש כלשהו שבנית לעצמך.

 9. רני הגיב:

  אז נשאר בעניין הזה. לפיד? האם ייתכן שישבו כמה אנשים שמהם אנחנו כבר מכירים את קוברינסקי ושני והחליטו שמריצים את לפיד לרה"מ. האם ייתכן שבהתחלה הוא אפילו לא ידע. זה היה מזמן אולי כשנתיים לפני הבחירות. האם כך הוקמה חבורה, קבוצה, כנופיה – מפלגה זה לא לפי כל מילון. למפלגה שמנהיגה את צפון קוריאה יש יותר מנגנוני ביקורת מאשר לחבורת לפיד, אמנם בעיקר על הנייר בלבד, אבל יש. השוו מפלגת העבודה או הליכוד, חלק גדול מהזבל והמוגלה יוצא בתהליכים הפנימיים. מלפיד עוד נכונו לנו סיפורים. לפי חז"ל לא הגנב גנב החור גנב וכאן יש את מפלגת החור הכי גדולה שהייתה אי פעם בישראל. ועדת ביקורת? מבקר? בחירות דימקרטיות? סיעות פנימיות? מישהו פותח פה חוץ מהפייס בוק של המנהיג ירום הודו? הצחתוני.היבן חבורת לפיד והיכן ש"ס? מערכת ההלשנות הפנימיות והתחרות על ההנהגה ולא המשטרע הכניסו את בניזרי ודרעי לכלא. מי יצעק את כל זה בראש חוצות? אין איש. או כן גם וולוט מתעבת את לפיד, ווללא גורביץ וולווט שילוב כוחות מפיל חומות אפשר לחשוב.

 10. גיא הגיב:

  אויויוי… נראה לי שכותרת הפוסט התבזבזה על המקרה הלא נכון השבוע.

  "החגיגה של דני, שרי וציון. כך חילק בנק הפועלים אשראי למקורבים":

  http://www.haaretz.co.il/magazine/1.2080967

  אין מילים.

 11. דני אורבך הגיב:

  כרגיל, יוסי, אתה לא מדייק בעובדות. התביעה לסייע למבשלות הבירה הקטנות הגיעה מסיעות רבות ושונות המיוצגות בוועדת הכספים, ורק אח"כ התקבלה במשרד האוצר. ז"ת, לפיד לא יזם את הסיוע כדי לעזור לחברים.

  • ygurvitz הגיב:

   וכרגיל, אתה מאמץ את עמדת לפיד. מקור?

   • דני אורבך הגיב:

    פרוטוקול ועדת הכספים שצוטט לעיל בתגובה הקודמת של "זה שתקוע בפיפטיז". רק למען הפרוטוקול, אין לי שום קשר ליש עתיד, לא הצבעתי ליאיר לפיד, לא אצביע בשבילו ובבחירות הבאות יתכן מאד שאני ואתה נצביע לאותה מפלגה. אז אנא לא לקטלג אותי כחבר בדוברות של יש עתיד, תודה.