החברים של ג'ורג'

איפה הילד?

הידיעה ההזויה של היומיים האחרונים היא פרסום דו"ח ועדת הבדיקה בנושא הדיווח של רשת הטלוויזיה הצרפתית פראנס 2 על פרשת מוחמד א-דורה, תוצאותיו והשלכותיו. את הדו"ח – ש-17 המילים האחרונות של המשפט הקודם הן השם שלו – אפשר לקרוא כאן (זהירות, מסמך.) הוא נכתב בהוראתו של קיסרנו, בנימין הראשון, שהסמיך את השר דאז לנושאים אסטרטגיים, בוגי "משה" יעלון, להקים ועדת בדיקה בנושא בספטמבר 2012. ועדת הבדיקה כללה, לדברי הדו"ח (הערת שוליים מס' 2) נציגים של משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, המשרד לעניינים אסטרטגיים, משרד ההסברה והתפוצות, יחידת דובר צה"ל ומשטרת ישראל, כמו גם מומחים חיצוניים. מי היו הנציגים הללו, הדו"ח לא טורח להסביר.

כפי שאפשר לראות, הגופים המעורבים – להוציא משטרת ישראל, שאפילו ממשלת ישראל נואשה מיכולתה להסביר את התנהלותה – הם כולם גופי Hasbara במידה זו או אחרת. מאחר ובישראל יש אמונה מאגית ביכולתה של ה-Hasbara – מאגית במובן שאם זה נכשל, אז משתמשים בתירוץ קבוע ומנסים שוב – הוצאנו כספי ציבור על דו"ח משונה במיוחד.

אחת מן השניים: או שמישהו בממשלת ישראל האמין ברצינות שדו"ח שהיוזם שלו הוא בוגי "צורב התודעה" יעלון, ללא נוכחות של גורם בינלאומי כלשהו, יתקבל בעולם במשהו שאיננו סיבוב מהיר של האצבע ליד הרקה, ואז מצבנו גרוע כשחשבנו; או שכל הדו"ח הזה, כמו כל מיצגי ה-Hasbara כולם, מיועד רק לעשות לישראלים וליהודים המתמעטים שעדיין תומכים בספארטה שעל הירקון נעים בגב ולחזק את אמונתם (המאגית, כמובן) בצדקת דרכם.

מה אומר לנו הדו"ח? הוא טוען שמהצילומים של רשת 2 הצרפתית עולה שמוחמד א-דורה לא נורה, ודאי לא על ידי ישראלים, ודאי לא למוות. המסקנה שלו היתה שאם היו יריות, ובכלל לא בטוח שהיו יריות, הן על כל פנים לא היו יריות ישראליות ובשום מקרה הן לא פגעו בא-דורה או באביו.

האמת היא שקשה לברר מה באמת קרה שם, מה גם שצה"ל מיהר להרוס את המבנים באזור – לטענתו מסיבות בטחוניות, אבל בהחלט אפשר להאמין שהוא עשה זאת כדי שאי אפשר יהיה לשחזר את הזירה – אבל בהחלט יתכן שהירי היה דווקא פלסטיני, וצלמים פלסטיניים הם מקור מפוקפק כמעט כמו דובר צה"ל. אבל הוועדה הולכת שני צעדים הלאה: קודם כל, היא טוענת שמוחמד א-דורה לא מת, ושנית – שמכאן עולה שישראל לא הורגת ילדים.

נתחיל מהטענה הראשונה. מאד קשה להוכיח שלילה, למעשה זה נחשב לבלתי אפשרי, אבל במקרה שלפנינו זה דווקא היה אמור להיות קל יחסית. מוחמד א-דורה קבור בבית הקברות של בורייג', אחד ממחנות הפליטים הפחות סימפטיים ברצועת עזה (הייתי שם, יותר מדי זמן.) אם ישראל היתה רצינית בכוונותיה, היא היתה מקימת ועדת חקירה בינלאומית, ודורשת את הוצאת גופתו של א-דורה מקברו כדי להעביר אותה נתיחה שלאחר המוות. בעצם, אפילו אם היא לא רצתה ועדת חקירה בינלאומית, היא יכלה לעשות את זה: ישראל שלטה ברצועת עזה עד אוגוסט 2005, ומי שזוכר את המראות של חמושי צה"ל זוחלים בחולות של ציר פילדלפי כשהם סורקים אחר חלקי גופות של חיילים יודע שסוג כזה של פעולה היה סביר לגמרי מבחינתה. עכשיו, שניה, אם אני זוכר נכון, אחד בשם בוגי יעלון היה רמטכ"ל אז. הוא היה להוט במיוחד בנושאי Hasbara, אבל הוא לא הורה על הוצאת הגופה מקברה. למה? צריך לשאול אותו. אביו של א-דורה, אגב, אמר שהוא דווקא מסכים להוצאת הגופה מקברה. אבל הוועדה לא התקרבה אפילו לטריטוריה הזו.

אם מוחמד א-דורה לא מת, אז צריך להניח שאלא אם הרגנו אותו בשלל הפעולות הפרועות שלנו בעזה, הוא כנראה חי. ישראל שלטה ברצועת עזה, כאמור, במשך כמעט חמש שנים אחרי תקרית הירי הזו, כשהיא מפעילה שם שלל אמצעי מודיעין, בכלל זה רשת מסועפת מאד של מודיעים. החברה הפלסטינית, איך לומר, היא לא בדיוק זו של פושעים קשוחים מסיציליה והרעיון של אומרטה לא ממש תפס אצלם. היעילות של השב"כ בדיכוי טרור פלסטיני נובעת בדיוק מכך, ועד 2005 לשב"כ היו המון מנופים להפעלת לחץ על תושבי הרצועה. אם מוחמד א-דורה התגורר ברצועת עזה אחרי מותו המפוברק, הסיכוי שהמודיעין הישראלי לא היה שומע על כך הוא נמוך.

אין להוציא מכלל אפשרות ששירות מודיעין פלסטיני כלשהו רצח את א-דורה אחרי התקרית שבה הוא כלל לא נפגע: ארגונים במאבק שחרור לאומי יכולים להיות חסרי מעצורים עד מאד. ההגנה פוצצה את ספינת הגירוש הבריטית "פאטריה", והטביעה יותר מ-200 מעפילים, ואף אחד לא שילם על כך מחיר. מאוחר יותר, הישוב היהודי יתעלל לצרכי יח"צ במעפילי אקסודוס, ששלושה מהם שילמו בחייהם על ה"טרור המדיני" הזה, שהביא לתנועה הציונית דיווידנדים ניכרים בהצבעת הכ"ט בנובמבר. אז, כן, אני יכול לקנות את הרעיון שארגון פלסטיני כלשהו הרג את א-דורה לצרכי יח"צ. אבל, מה לעשות, לפני שאני משלם עבור החבילה הזו, אני רוצה לראות ראיות כלשהן לכך. והוועדה של בוגי – ועדה של צה"ל, למען צה"ל, על ידי צה"ל – אומרת לי שמוחמד א-דורה כלל לא מת. ואולי כלל לא היה, אלא משל היה.

יכולה, כמובן, להיות האפשרות שהמודיעין הפלסטיני, שידוע בפעולות החשאיות המוצלחות שלו ברחבי העולם, העלים את א-דורה לקריביים מבלי שהישראלים או המצרים יבחינו בכך, והוא יושב עכשיו באנטיגואה, שותה משהו אלכוהולי וקר על החוף, עליו הוא משלם בחלק מהכסף שקיבל עבור תרומתו למאבק הפלסטיני. שוב, אם למישהו יש ראיה לתיאוריה הזו, אשמח לראות אותה. ואם מישהו חושב ברצינות שאפשר, במאה ה-21, להרים מבצע כזה, יש לי גשר בלונדון למכור לו.

נותרת הטענה השניה: שישראל לא הורגת ילדים. פה הדם עולה לי לראש, ואין לי אלא לבקש מבוגי ללכת בנימוס לבצע בעצמו מעשה מגונה עם קקטוס. ישראל הרגה מאות ילדים; אני אתמקד במקרה אחד. בשנת 2004, הבחינו חמושי צה"ל במוצב ברפיח בילדה שמתקרבת למוצב שלהם. הילדה, איימאן אל המס בת ה-13 ועשרה חודשים, לא היתה חמושה. החמושים פתחו בירי לעברה, ובתגובה היא הסתובבה, פנתה לאחור, השליכה את התיק שלה הרחק ממנה, וניסתה לנוס. היא תפסה מחסה מאחורי קפל קרקע, ואחד החמושים דיווח עליה בקשר כעל "ילדה קטנה, מתה מפחד." החמושים המשיכו לירות לעברה, מישהו מהם כנראה פגע בה ופצע אותו אנושות, ומאוחר יותר הסתער עליה מפקד המוצב, סרן ר', מלווה במספר חמושים אחרים. כפי שקבע בית המשפט, סרן ר' רצח את איימאן אל המס (בלשונו האורווליאנית, "ביצע בה וידוא ניטרול") בירי של שני כדורים מטווח קצר. זמן קצר לאחר הירי, עלה ר' לרשת הפלוגתית, אמר שהוא ביצע וידוא הריגה, והורה "לירות בכל מי שנכנס למרחב, גם אם זה ילד בן שלוש."

לירות בכל מי שנכנס למרחב, גם אם זה ילד בן שלוש: זו הפקודה שנתן קצין בצה"ל. זה אומר כל מה שצריך לומר על הטענה שישראל לא הורגת ילדים. המקרה של איימאן אל המס התפרסם משום שהתירוצים של החמושים היו כה כושלים עד שאפילו בוגי נאלץ להדיח את האוגדונר, תא"ל שמואל זכאי, בעקבותיהם. קשה להאמין ששר הבטחון, שזוכר היטב כל עלבון וכל נחש שניסה לחדור את נעליו הגבוהות, לא זוכר את המקרה הזה. איימאן אל המס היא מרטיר פלסטיני מובהק הרבה יותר מא-דורה, שנקלע לאש; אלא שבמקרה שלה לא היו מצלמות וידאו באזור.

ואחרי כל זה, הדו"ח – אם ראוי לקרוא לו כך – מייבב על אי עמידה בסטנדרטים עיתונאיים. וואלה. לא הבנתי מה למשרד לעניינים אסטרטגיים ולדרשה על אתיקה עיתונאית, ואני משוכנע שאפילו בוגי מכיר את הפתגם "קשוט עצמך לפני שתקשוט אחרים." דו"צ ודומיו דיווחו לנו על כך שהחמאס מוביל קסאמים באמבולנסים, רק כדי שיתברר שמדובר באלונקה; הם טענו שפיגוע יצא מרצועת עזה כשהוא יצא מסיני, והם נמנעו מלהודות רשמית בטעות. בוגי עצמו אמר לנו שוב ושוב שהאינתיפאדה השניה מוכוונת מלמעלה ומתוכננת מראש – אבל הדו"ח שלו קובע (עמ' 10) שהדיווח על מותו של א-דורה "היווה השראה למחבלים רבים," והדו"ח אפילו מביא שלוש דוגמאות רלוונטיות (ושורה של דוגמאות לא רלוונטיות. לא, בוגי, מוחמד א-דורה לא הניע את בן לאדן לתקוף את מגדלי התאומים.)

וואלה. יכול להיות שהיו פיגועים שלא הונעו ישירות על ידי ההנהגה הפלסטינית? שהחברה הפלסטינית איננה hive mind ממושמע, צייתן כמו חייל יפני? מי היה מאמין. כמה חבל שבוגי לא היה מודע לכך לפני עשור, כשזה היה עשוי להועיל לו ולנו. או זה, או שבוגי ממשיך להאמין שלא משנה מה הוא אומר, הישראלים יקנו את זה כי פעם הוא היה רמטכ"ל גרוע.

למרבה הצער, הוא כנראה צודק.

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

49 תגובות על ”איפה הילד?“

 1. מני ל הגיב:

  אחרי רצח ג'וואהר אבו-רחמה, מפקד אוגדת יו"ש אם אינני טועה, כינס בדחיפות בלוגרים שהוכיחו בעבר נאמנות ל־Hasbara, לקראת מה שהוא צפה בצדק כנזק תעמולתי גדול. הם דנו מייד בשמועות שכל אחד מהם שמע על המקרה, לא רק על כך שהיא מתה מסרטן, אלא גם שזה היה רצח "על כבוד המשפחה", כי אחד הבלוגרים קרא שמועה (נראה לי ברוטר) שהיא הגיעה לבית החולים עם פצעי דקירה.

  בכל מקרה, מבלי שהיו להם איזשהן עובדות ביד, התחילה מלאכת הספינים, והם התחילו לכתוב על זה בלוגים וכמובן להפיץ את זה בתקשורת הישראלית. דיברו על השעה שנרשמה בה היא הגיעה לבית החולים, האם היא קיבלה תרופות כלשהן לפני האירוע, ומה לא. הכל על מנת להסיט את הדיון ממדיניות החמושים הישראלים בשטחים להרוג מפגינים לא חמושים.

  לוחמה פסיכולוגית קלאסית נגד אזרחי המדינה. עד היום כמובן לא פורסם שום "תחקיר" שהצבא הבטיח על המקרה.

  http://972mag.com/idf-on-bilin-spins-half-truths-lies/

 2. חנן הגיב:

  אחלה פוסט. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.

 3. יגאל הגיב:

  אתה מטורף

  נ.ב.
  בן דרור ימיני תותח על

 4. שי הגיב:

  אז בעצם מה שאתה אומר זה שכל הפוסט הזה זה אד-הומינם אחד גדול? מה לגבי התייחסות לתוכן הדברים?

  • לנה הגיב:

   אתה חושב ש"הטענה שאתם לא הורגים ילדים לא נכונה כי הנה, הרגתם ילדה לפני תשע שנים" היא אד הומינם? יש לך מושג מה המונח "אד הומינם" אומר בכלל?

   • אבי ג'י הגיב:

    צודקת, לטענה כזו קוראים "איש קש" ולא "אד-הומינם" (למרות שתכלית הדחליל הספציפי הזה הינו לתקוף את בוגי דרך המקרים שארעו בקנדציות שלו)

 5. עמית הגיב:

  תזהר יא גורביץ, בפעם האחרונה שמישהו תיאר את פרשת איימן אל המס באופן שאתה תיארת הוא נדרש על ידי בית המשפט העליון לשלם 100,000 ש״ח.
  http://he.m.wikipedia.org/wiki/פרשת_סרן_ר'

  • חנן הגיב:

   עמית, אתה יכול להרגיע את הטון המאיים. אין שום דבר מהותי שאינו מדויק בתיאור השתלשלות האירועים של יוסי. את מאה אלף הש"ח אולצה טלעד לשלם בגלל הקדימון ששידרה. שום דבר אחר לא (וגם על כך ידונו מחדש). לאילנה דיין עמדה טענת "אמת דיברתי".
   ובל נשכח שהשופט בערכאה הדנה בעובדות הוא מתנחבל מוצהר – צדק אין מה לחפש אצלו.

  • ygurvitz הגיב:

   ר' האמיץ מוזמן לתבוע אותי. מה שכתבתי נשען על הכרעת הדין של סולברג, שבתורה נשענת על עדותו של ר' עצמו.

   • עמית הגיב:

    "נשען" זו חתיכת הגדרה גמישה.
    פסק הדין של סולברג קובע שסרן ר' ידע שמדובר בילדה רק לאחר מעשה, בעוד שאתה ממחזר כאן את התחקיר של "עובדה" שניסה להציג אותו כמי שידע שמדובר בילדה.

    במקרה של "עובדה" הם עוד ניסו לטעון "אמת דיברתי" על בסיס זה שהם פרסמו מה שהיה ידוע להם באותו זמן, והעובדות שהפריכו את זה (סרן ר' לא הקשיב לקשר, למשל) התפרסמו רק לאחר פרסום התחקיר. אתה כבר לא תוכל להשתמש בטיעון הזה.

 6. סוסו הגיב:

  העלאת האפשרות שפלסטינים הרגו ילד פלסטיני לצרכים תדמיתיים היא מגוחכת. ארגוני שחרור לאומי אמנם יכולים להיות אכזריים, אבל זה תמיד יהיה במסגרת חלוקה מוסרית ברורה של רעים וטובים, ולרצוח ילד "טוב" זה דריסה גסה של הקו הזה.
  אתה מסוגל להראות דוגמה אחת למקרה כזה?
  והדוגמה של הפאטרייה לא רלבנטית, כי מטרת הפעולה הייתה לנטרל את הספינה כך שייאלצו להחזיר את המעפילים. לא הייתה כוונה להטביע מעפילים.

  • ygurvitz הגיב:

   הסיפור של הפאטריה הרבה יותר מסובך ממה שנהוג להציג אותו, ודאי בוויקיפדיה העברית. קרא את יגאל עילם על הנושא.

   • סוסו הגיב:

    אוקי, נגיד שזה סופר מסובך. אני בטוח שאתה מסכים איתי שכנראה שלא הייתה כוונה להרוג מעפילים.
    אבל זה לא קריטי. הנקודה שלי שאין מצב שפלסטינים רצחו את א-דורה, כי זו לא התנהלות של ארגוני שחרור לאומי. אז יש לך דוגמה אחרת פחות מעורפלת מהפאטרייה?

 7. אלדד הגיב:

  מסכים עם כל מילה שכתבת זולת הדוגמה המוזרה מהספינה "פטריה". אתה לא בוגר החוג להסטוריה במקרה? גוגל קצר היה מונע את הפדיחה.

 8. יואב הגיב:

  טוב עכשיו השתכנענו. סתרת אחת לאחת את כל הטענות של יוסי, והבאת ראיות ברורות לשאלות שהעלה.
  אה, לא?
  אבל אמרת ראיות…עובדות…הצחקתי אותך?

 9. גלעד ב. הגיב:

  תגיד יוסי, אנחנו קראנו את אותו הדו"ח?

  עכשיו, אני מודה שלא קראתי כל מילה ופסיק, הנושא לא מספיק מעניין אותי, אבל בהחלט קראתי את מה שנוגע לטענות של המחברים, ופשוט אין שם טענה שא-דורה חי כיום.

  הטענה היחידה שם היא שהא-דורה לא מת *בסוף התקרית*. מה קרה מאז? אללה יודע.

  ככה שכל הקטע על "אז בואו תוציאו את הגופה" הוא סתם חוסר הגינות אינטלקטואלית.

  אגב, גם הטענה בדו"ח שישראל לא הרגה ילדים מעולם במהלך הסיכסוך הישראלי-פלסטיני נעלמה מעיני, אבל שוב, לא קראתי כל מילה. אשמח להפניה לעמוד הרלוונטי.

  לגופו של עניין, כמו שאני רואה את זה, בסך הכל מדובר במשת"פ של ישראל, שסבל מאד בגלל שיתוף הפעולה שלו, ושקנה את עולמו מחדש בזכות הנכונות שלו למנף את מות בנו.

  • אבי ג'י הגיב:

   יוסי, אני נאלץ להצטרף לבקשתו של גלעד – על פניו אף אחת משתי הטענות שהצגת לא באמת מופיעה בדו"ח (ובמיוחד זו השנייה). אשמח לדעת מאיפה המסקנות שלך מגיעות כי גם אם אני יכול להסכים עם כל מילה מהביקורת שלך על שיטות ההסברה הישראליות זה עדיין לא הופך את הפוסט הזה להרבה יותר מאד-הומינם על דחליל אחד גדול…

  • דוד הגיב:

   מסכים.

   יוסי התעלם כליל מטיעוניי הדו"ח והציג במקומם איש קש ("תראו לי את הילד").
   כדי לטעון שסרטון מסויים 'מבושל', אין צורך להוכיח מה קרה באמת (כלל זה תקף כמובן לכל ראיה).

   יוסי לא התייחס גם לסודיות החשודה בה פרנס2 התנהלה עם הקלטת המלאה.
   הוא אפילו לא קישר לערך בוויקיפדיה:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad_al-Durrah_incident

   תחת ערך זה מסופר (לפי עדויות 3 עיתונאים שכן אושר להם לצפות בחומר המלא) שב-23 דקות הראשונות (מתוך 27), מוצגים פלסטינים שמשחקים ב'מלחמה' ומעמידים פני נפגעים/מתים. הגירסה הזו מקבל חיזוק מוידאו בן 3 דקות (יותר ממה ששודר בטלוויזיה) שמציג מה שאפשר לראות בו כאימונים (אני לא מבין בדיוק מה הלך שם).

   בנוסף יש קישור לוידאו ביוטיוב שמראה קטע בן 10 שניות (שלא שודר) בו רואים בבירור שהילד מתנועע.

   נותרה רק שאלת הרס הקיר. הסברה כאילו מדובר בהעלמת ראיות, אינה מתיישבת (בצורה פשוטה לפחות) עם העובדה שישראל מיהרה להודות בהרג. כמו כן, אין די בהרס הקיר כדי להצביע על כוונות בעניין א-דורה, הרי הרס מבנים בידי דחפורי צה"ל לא היה משהו נדיר.
   נ.ב האם מישהו יכול לגלות *מתי* נהרסו המבנים?

   ——–
   אני לא אוהב לכתוב את זה, אבל כקורא נאמן של הבלוג, התרשלות כזו בחתירה לאמת מאוד חורה לי. בטח ובטח כאשר בפוסט ליד הכותב מלגלג על חוסר אמינותו של בד"י.

   • גלעד ב. הגיב:

    גם לי חבל. יותר מזה, בברור יוסי כבר עבר על התגובות, וזה לא שיש כאן יותר מכדי שאפשר לקרוא, אבל הוא בחר להגיב לאחרות ולא לנו.

    הפוסט הזה מעביר ביקורת נכונה על בסיס לא נכון, מה שהופך אותו ללא הרבה מעבר לתרגיל רטורי.

    • שמואל ד. הגיב:

     יוסי, אני מאוכזב שאתה לא עונה לטענות כאן. אני קורא את הבלוג שלך באופן קבוע, והאמנתי תמיד שהדברים שלך מבוססים על עובדות. לכן ממש קשה לי לראות שאתה לא עונה לטענות של גלעד. מעבר לכתיבה שלך, כוחו של הבלוג הוא בדיון שהוא יוצר על הנושאים שאתה מעלה.

     • דוד הגיב:

      זה חמוד שיש אנשים שעדיין מצפים מיוסי ליושרה אינטלקטואלית שנדרשת כדאי לענות לתגובות כאלה, או אפילו, מי ישמע, להודות באיזה טעות קטנטנה.
      באמת באמת חמוד.

      • אסףר הגיב:

       זה נחמד שאנשים בורים לא יודעים שיוסי כתב על הספקות בעניין א-דורה והסיקור העיתונאי כבר ביולי 2008. אבל קל לדבר על יושרה אינטלקטואלית כשלא אתה זה שנדרש אליה.

       • גלעד ב. הגיב:

        א. לא לדעת מה יוסי כתב ב2008 זו לא ממש ההגדרה של בורות בספר שלי.

        ב.כל מה שהוא כתב על הדו"ח הזה חדש לגמרי, והדו"ח חדש גם הוא.

        • אסףר הגיב:

         זה לא בורות בד"כ. כן, אבל לצאת בהאשמות בקלילות בלי לבדוק קודם שאתה לא יוצא אידיוט זה, ובכן, אידיוטי. בטח כשיש פה האשמות בצביעות. בטח כשמאשימים ב"יוסי לא התייחס גם לסודיות החשודה בה פרנס2 התנהלה עם הקלטת המלאה", כשזה כבר נדון במאמרים אחרים. בקיצור, יאללה יאללה.

   • דוד הגיב:

    תיקון:
    נא להתעלם מההערה על הוידאו של ה-3 דקות אחרונות. מיהרתי וצפיתי בוידאו בלי אוזניות וביקשתי לראות מה שרציתי.

    עם הקוראים סליחה.

 10. נתן. הגיב:

  "הישוב היהודי התעלל לצרכי יח"צ במעפילי אקסודוס".
  אני מניח שאתה מתכוון למאבק שניהלו המעפילים בבריטים שעלו לספינה לגרשם,מאבק בו נהרגו שלושה מהם.

  מזכיר לי הודעות בעבר של דובר צה"ל על ארועים שבהם נהרגו ילדים פלשתינאים בסגנון :" הפלשתינאים מקריבים את ילדיהם לצרכים של יחסי ציבור"

  בקיצור- גם אנטי-ציוני כמו גורביץ וגם ציוני כמו דובר צה"ל הם שניהם תועמלנים שמלהטטים במילים בשביל לטשטש את המציאות, בבחינת "הגמל אינו רואה את הדבשת של עצמו".

  • ygurvitz הגיב:

   אני מניח שאתה מתכוון למאבק שניהלו המעפילים בבריטים שעלו לספינה לגרשם,מאבק בו נהרגו שלושה מהם.

   אתה טועה.

 11. nachum הגיב:

  הוועדה של בוגי – ועדה של צה"ל, למען צה"ל, על ידי צה"לthis comitee is not of the idf and not by the idf. it is for the idf

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אז איך בדיוק הישוב היהודי התעלל במעפילי אקסודוס?

  • עדו הגיב:

   לא יודע לגבי 'אקסודוס' ספציפית. אבל החל מתקופה מסויימת היה כבר ברור שהבריטים יתפסו כמעט כל אונית מעפילים שתגיע והכדאיות של ההעפלה במובנים של תוספת עולים לישוב היהודי היא אפסית. למרות זה המשיך בן גוריון להורות על שליחת עוד ועוד ספינות כי המטרה האמיתית לא הייתה להביא את העולים לארץ אלא להכביד על הבריטים הסברתית ולוגיסטית (מחנות המעצר בקפריסין) ולהטות את דעת הקהל נגדם.
   באופן אישי אני חושב שזה היה מעשה ציני ואכזרי וכל הכבוד לבן גוריון שידע ללכלך את הידיים כשצריך.

   • נתן. הגיב:

    עידו.

    מכיון שבמקרה אני בן להורים שיצאו ממחנות ריכוז ועלו לארץ באוניית מעפילים("כ"ג יורדי הסירה") ונתפסו על ידי הבריטים ונשלחו לקפריסין , אני עדיין יכול לדעת את האמת ממקור ראשון ולא נזקק לפברוקים האנטי-ציונים שמציפים אותנו חדשות לבקרים.

    איש לא הכריח אותם לעלות לאונית מעפילים, איש גם לא רצה לקלוט אותם באף מקום אחר, איש לא הכריח אותם להאבק בבריטים ובכל זאת אלו היו הרגעים המאושרים והמכוננים בחייהם.

    לצערי הדור הזה הולך ונעלם ובעתיד נאלץ כנראה להישאר רק עם ספורי המעשיות ,ההבל הבוקי הסרוקי הקש והגבבה על "פשעי הציונות".

    • עדו הגיב:

     מה ההורים שלך יודעים? הם ידעו מה הסיכוי שיתפסו על ידי הבריטים? הם ידעו מה היו השיקולים של אלו שהחליטו להוציא את האוניה שלהם לדרך?
     לגבי ה'אנטי ציונות' – זאת הפרשנות שלך, אני דווקא טוען שזה לזכותו של בן גוריון שידע להיות ציני ואכזר כשהיה צריך את זה (וגם למשל בחתימה על הסכם השילומים ובעוד הזדמנויות) אם כי לא פעם גם כשלא היה צריך…

  • ygurvitz הגיב:

   כל המסע שבא אחריו. קרא על זה.

 13. שחר כ. הגיב:

  "וידוא ניטרול".
  ועוד פעם: "וידוא ניטרול".
  זה מה שעשה הקצין לילדה בת השלוש עשרה.

  למראית הדז'ה-וו, אני קורא רק עכשיו את הספר "בתוככי הרייך השלישי" של שפאר.

 14. אלון הגיב:

  זה הלינק לפסק הדין של סולדברג
  http://www.court.gov.il/BookReader/getbook.asp?path=%5C%5C172.25.40.101%5Cidc_repository%5C962%5C737%5CFFF8526310BC43B2A81CC4B1913D7D02&OlvDataProto=file&Language=Hebrew&Hebrew=1&ReaderStyle=ILCourts&h=DD7A17B8FD49DD2CC7AF176312C6D4C6&OnePageMode=1

  לצערי אתה חוטא לעובדות:
  1. לא הייתה שום סיבה שהילדה תטעה ותגיע באותה עת לאזור המוצב.
  2. התעלמת מכך שחיילים שיקרו לגבי הוידוא הריגה שלכאורה עשה ר'.
  3. התעלמת מהשימוש שעושים ארגוני טרור בילדים, שלכך אגב יש עדויות מצולמות וגם ספציפית לאירוע הנ"ל.

  עכשיו, כל מוות הוא טראגי, אבל ההתעלמות הגזענית שלך מהפלשתינים כישות עם אינטרסים שמקדשים מאבק ובעל אינטרסים, זועק מכתבייך. הסכסוך הזה הוא לא במעמד צד אחד, וכן גם השימוש בילדים וטרור כדי לממש אידיאולוגיות של אותם פלשתינים.

  אתה יכול לא לקבל את מדינת ישראל ומעשיה, אך באותה מידה של הגינות אינך יכול להתעלם מעובדות ומעשים של ארגונים פלשתינים. מאבק יכול להיות לגיטימי, אבל ההרג השיטתי, האלימות והדיכוי שהפלשתינים עושים בעצמם לאזרחיהם וכמובן למאבק בישראלים, הוא לא לגיטימי באותה מידה.

  • ygurvitz הגיב:

   אלון, יהיה נחמד אם תציין את העובדה שאתה עובד במכון ההסברה ראות, כפי שעולה מהשרת שממנו הגיעה ההודעה שלך.

   • nachum הגיב:

    the founder of reut inst. g.g.Founder & President of Reut Institute, Israel’s leading strategy & action group. Gidi’s first book Flexigidity: the Secret of Jewish Adaptability will be published soon. He is proud of his leadership on the framing and realizing of the ISRAEL 15 Vision, which calls for Israel to become one of the fifteen leading nations; on the 21st Century Tikkun Olam vision, calling for Israel and the Jewish world to improve the lives of a quarter of a billion of the world’s poorest people within a decade; on fighting the de-legitimization of Israel; on Birthright Israel; and on electoral and government reform. Gidi served as Secretary of the Israeli Delegation for the Camp David negotiations in 2000. He is a graduate of Tel-Aviv University schools of law and economics and of the Harvard Kennedy School of Government as a Wexner Israel Fellow. He ran Marathons in Boston, New York, Los Angeles, Tveria and Tel-Aviv. Gidi is married with five children.

  • עדו הגיב:

   אלון אתה במקום הלא נכון. לא מספיק לזרוק פה כמה דברים שלא קשורים ולחשוב שסתמת לצד השני את הפה.
   הדיעה שלי בנושא: היה רופא ישראלי שהוציא מאות אלפי שקלים מכיסו במאבק משפטי בצרפת בגלל הסיפור הזה. רק אחרי שהוא ניצח בתביעה החליט פתאום מי שהחליט לפצות אותו על זה – כל עוד התביעה התבררה אף אחד לא הסתכל לכיוון שלו.
   אז עכשיו, אחרי שהצרפתים כבר אישרו שמדובר בעלילה פתאום מתכנסת וועדת שרים ומגיעה למסקנות ובעיתוי מאד קרוב להכרזה על הגזירות הכלכליות. מעניין לא?

 15. אלון הגיב:

  דבר נוסף, במשפט הבינלאומי יש תקנות ברורות לשימוש בכוח תחת דיני כיבוש והן תחת הדין ההומניטרי.

  גם אם נקבל את ההנחה שלך לגבי הכיבוש והשלכותיו, למדינה יש זכות להגן על חייליה כנגד התנגדות של הנכבש.

  יחד עם זאת, צה"ל כמו כל גוף צבאי בעולם אינו חף מטעויות. אין דבר כזה. אך יש כוונה ויש טעות. מדינת ישראל אינה מדרבנת חייליה להרוג במכוון ילדים ולהפך צה"ל מנסה למנוע ככל שניתן פגיעה בחפים מפשע. יחד עם זאת, הארגונים הפלשתינים מאז תחילת ההתנגדות ב-1959 עם ייסוד הפת"ח, לא פסלו בלהרוג ילדים במכוון. זה ההבדל הגדול. עצם העובדה שילדים פלשתינים נהרגים במלחמה, זה קרה בכל מלחמה ארורה מאז שחר ימי האנושות. אך, בהינתן הקונטקסט של הסכסוך שלנו, יש כאן כומת אבדות קטנה הרבה יותר מכל סכסוך מתועד עלי אדמות.

 16. אלון הגיב:

  ותגובה אחרונה אתה מוזמן לקרוא יותר על הפרשה שאתה מנסה להפריך.

  http://www.a-dura.com/a37134-a-dura-%D7%9E%D7%95%D7%97%D7%9E%D7%93-%D7%90-%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%97%D7%99-%D7%90%D7%95-%D7%9E%D7%AA-%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%90-%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%9E%D7%AA%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9B%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%94%D7%93%D7%9D-%D7%94%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%9C%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%91%D7%94%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94

  הניסיון שלך להתעלם שוב ושוב מעובדות הוא מצער. גם הניסיון האנכרוסניסטי שלך להתעלם מהתנהלות הישוב הערבי בקום מדינת ישראל. הסיבות להחלטה כ"ט בנובמבר היו מורכבות ולא נסובו רק ססביב הפגיעה של ההגנה בפאטריה. טעויות היו ויהיו, אבל ההיצמדות שלך לנתונים ללא הקשר יכולה להפוך את היטלר לגואל ואת סטלין לאמא תרזה.

  באותה תקופה הבריטים היו שבעים ממלחמות, בטח אחרי התלאות שעברו במלחמות העולם השנייה וההתמודדות עם הערבים והיהודים ולכן החליטו לעזוב, בהמשך להחלטת אונסקו"פ.

  כל ניסיון שלך להיצמד לנתון, ללא הקשר הוא פשוט לא נכון. אתה נותן לדעתך הרבה יותר משקל, מאשר ניתוח ערכי של החומרים.

  שיהיה לך בהצלחה ואני מזמין אותך לקרוא את הראיון שצירפתי לך למעלה תגלה נתונים שמפריכים את הטענות שלך. בהצלחה.

 17. שמעון עברון הגיב:

  אתה מתמקד באירוע אחד שכבר הוכח בו שצהל לא ירה מתוך כוונה לרצוח ילדות, אלא בגלל מצב מבצעי קשה שנוצר במרחב בו ישנה פעילות אלימה נגד חיילים, כולל שליחת ילדים עם תיקים כפצצות מתפוצצות. זה מצב בלתי אפשרי מבחינת צה"ל, ומי שמשחק באש מתוך כוונה תחילה אלה הם הפלסטינים.
  יד עם זאת אתה משום מה לא מתייחס לעשרות המקרים בהם נפגעו ילדים, אבל לא מצה"ל. אלה שנהרגו מ"אש כוחותינו", עלומר, הכוחות הפלסטינים של הפלגים השונים, או אלה שנהרגו בתאונה או מתו ממחלה, נרשמו כאחר כבוד כמי שנפלו במלחמה למען אללה ונגד האוייב הציוני. אני מציע שתחקור את הסוגיה ותפיק ממנה לקחים.

  אין דבר רע ב-HASBARA והיינו צריכים להתחיל בה לפני 40 שנים, ואולי לא היינו מגיעים למצב אבסורדי בו הטרור האסלאמי מצליח לבנות היסטוריה חדשה רק בארץ ישראל, בשעה שבכל העולם המוסלמים כושלים שוב ושוב. צריכים לומר תודה ל-HASBARA שצריכה להילחם גם נגד עשרות סוכנים כפולים בישראל שפועלים במצח משוייפת ודבקות דתית הטהור שרץ הטרור המוסלמי.