החברים של ג'ורג'

השותפים הסמויים של אורית סטרוק

חברת הכנסת אורית סטרוק (הבית היהודי) מנסה לשנות כעת את הנהלים בגדה המערבית ולהחיל שם דווקא את חוק דרומי הבעייתי מאד. סטרוק, שהבדיחה הגרועה המכונה ויקיפדיה העברית הגדירה לאחרונה כפעילת זכויות אדם, רוצה לאפשר למתנחלים לפתוח באש באופן חוקי לגמרי גם כלפי פלסטינים שלטענתם מתנכלים לרכושם.

וואלה. מאחר וסטרוק היא, כידוע, פעילת זכויות אדם, היא ודאי התכוונה לאפשר לכל אדם שחי בשטחים להגיב בירי לעבר אנשים שמנסים לפגוע ברכושו, מבלי שהרשויות יחקרו. אם זו הכוונה של סטרוק, אני לגמרי בעד, ואני משוכנע שהיא תקבל בהבנה את העובדה שעשרות פוגרומצ'יקים מן הגבעות יתחילו לאכלס את בתי החולים כשהם מחוררים ככברה אחרי שניסו לבצע עוד שוד וגזל של אדמות אנשים אחרים.

מה, זה לא מה שהיא התכוונה אליו? היא התכוונה רק לירי של יהודים לעבר לא יהודים? אוי ואבוי, מישהו צריך לעדכן את ויקיפדיה העברית.

[]

ואחרי הקומדיה, הטרגדיה. לפני כשבוע הוציא ארגון "יש דין" (גילוי נאות: אני כותב עבורם בלוג בתשלום) דו"ח שנקרא "מסלול הנישול." אפשר למצוא קישורים לתקציר הדו"ח, כמו גם לדו"ח המלא, כאן. אני ממליץ לכל אזרח ישראלי לקרוא אותו, ולא להסתפק בתקציר. מדובר באחד המסמכים החשובים, המכאיבים והמכעיסים שנכתבו כאן בשנים האחרונות. הוא גרם לי לנדודי שינה. אני לא חושב שאי פעם ביקשתי את זה, אבל הפעם אני מבקש: קדמו את הפוסט הזה, ואת הדו”ח שעליו הוא מתבסס.

"מסלול הנישול" מתבסס על עבודת נמלים שנמשכה שנים, שבמסגרתה אספו אנשי "יש דין" – שכל הנאמר פה, למקרה שזה לא היה מובן עד כאן, לא מייצג אותם אלא אך ורק אותי, יוסי גורביץ הבלוגר ולא הפרילאנסר – פיסת מידע ועוד פיסת מידע, דפקו את ראשם בקיר הנחושת של הממסד הישראלי, והביאו לנו מיקרוקוסמוס שמעיד על המקרוקוסמוס.

"מסלול הנישול" מתמקד במאחז הבלתי חוקי עדי עד. עדי עד הוקם ב-1998 ומיד החל לגזול את אדמותיהם של ארבעה כפרים פלסטיניים: ג'אלוד, תורמוסעיא, אל מוע'ייר וקריות. ב-1998, גרו בעדי עד חמש משפחות, והמאחז תפס שטח של כ-15,554 מ"ר; ב-2010, בפעם האחרונה שנערכה בדיקה רצינית, גרו במקום 26 משפחות, והשטח של המאחז, כאותו גידול סרטני, תפח ל-465,321 מ"ר.

המאחז, כאמור, הוקם על אדמות של כפרים פלסטיניים, שאיבדו כתוצאה ממנו ומאחזים אחרים את יכולת הקיום שלהם כישובים חקלאיים. עם הגעת המתנחלים למקום, מיהרו חמושי צה"ל לספק להם אבטחה. מיד לאחר מכן התחילו להגיע גם התשתיות. ההגנה סופקה על ידי החמושים לעבריינים מובהקים; כנגד כל המבנים בעדי עד יש צווי הריסה, כולם עד אחד, ללא כל מחלוקת, הינם בלתי חוקיים. התשתיות סופקו על ידי החשודים הרגילים בממסד המתנחלים, תוך קריצה מצד החטיבה להתיישבות ומשרד הבטחון.

הנזק שגורם עדי עד לא מוגבל לגזילת הקרקע שעליה יושבים מבני המאחז. מעבר למעגל הראשון הזה, שכפי שראינו תפח מאד עם השנים, יש מעגל שני שהכניסה אליו אסורה לפלסטינים: פרמטר ההגנה של המאחז. מסביב לזה, יש מעגל שלישי: אליו הפלסטינים לא יכולים להכנס מאימת המתנחלים, והם חייבים לקבל את אישור הצבא כדי להכנס לשם. הצבא מגביל את הכניסה לשם לפעמיים בשנה, מה שאומר שחקלאות רצינית אי אפשר להוציא מהחלקות הללו.

לבג"צ היו כמה מילים חריפות לומר בנושא: "מדיניות המונעת מפני תושבים פלסטינים להגיע לאדמות השייכות להם, לשם השגת תכלית של הגנה עליהם מפני התקפות המכוונות נגדם, הינה כמדיניות המצווה על אדם שלא להכנס לביתו על מנת להגן עליו מפני שודד האורב לו שם על מנת לתוקפו.” ההדגשה שלי. בג"צ אוהב מילים חריפות; הן מסוות היטב את העובדה שמאחורי הברקים והרעמים הרטוריים עומד ריק גדול. המילים הללו נכתבו ב-2006, בבג"צ רשאד מוראר נגד המפקד הצבאי. מאז חלפו שבע שנים, ושום דבר לא השתנה. אף מפקד צבאי לא נכנס לכלא על בזיון בית המשפט בשל אי ציות לפסיקה.

מעבר לעובדה שהפלסטינים מנועים גישה לאדמותיהם במשך רוב השנה, המהלך הזה של צה"ל גורר עוד שתי בעיות, כשהראשונה מובילה לשניה. הראשונה היא העובדה שהמתנחלים מנצלים את העובדה שהחקלאים הפלסטינים מנועים בגישה לאדמתם בעוד הם עצמם לא מוגבלים כלל כדי לבזוז את החלקות הללו או לשרוף אותן. גם כאשר החקלאים הפלסטינים מקבלים אישור פעם בחצי שנה להגיע לחלקה שלהם שבמעגל השלישי, הם לעתים קרובות מוצאים פושטים בני העם הנבחר, שתוקפים אותם באלימות ללא חשש. תושבי אל מוע'אייר למדו שעליהם לצאת לשדה בקבוצות של 15 עד 20 איש, וגם זה לא תמיד מועיל. החמושים, כשהם במקום, לא עוצרים את המתנחלים ולא מגינים על הפלסטינים. כשדברים כאלה קרו ברוסיה הצארית, ספרי הלימוד שלנו קראו להם "פוגרום." התקשורת הישראלית מעדיפה את הביטוי הנייטרלי "עימותים." התקפות כאלה משמשות לצה"ל כתירוץ להרחיק את הפלסטינים מאדמותיהם גם בזמן שהוקצב להם.

הבעיה השניה נוגעת למדיניות הקרקעות של ישראל. עם כיבוש הגדה, במהלך שהיה צריך לעורר חשד כבר אז, הקפיאה ישראל את הרישום בטאבו שהתחילו הבריטים והמשיכו הירדנים. המשמעות היא שרק כ-30% מקרקעות הגדה רשומות, ואחרות מוחזקות מכוח חזקה. כשקרקע הופכת לנטושה לאורך זמן, מכוח רעיון "אדמות מוואת" העות'מני שהתפרסם כל כך אחרי הסרט "שלטון החוק," המדינה יכולה להחרים אותה. רשמית, אדמה במצב כזה נקראת "אדמה ציבורית" (ולא, כמונח המקובל, "אדמות מדינה"); בפועל היא מועברת תוך זמן לא רב למתנחלים. כלומר, הטרור שמשליטים המתנחלים במעגל השלישי והרביעי (עליו מיד) של המאחז – והתופעה הזו לחלוטין לא מוגבלת לעדי עד – מוביל בסופו של דבר להפקעת הקרקעות מידי בעליהן.

המעגל הרביעי הוא האדמות שעדיין נותרו בידי הפלסטינים סביב המאחז. גם האדמות הללו לא בטוחות: פעם אחר פעם, הם מותקפים על אדמתם על ידי הפורעים. החמושים, כרגיל, לא עושים כלום – וזה במקרה הטוב. פעם אחר פעם מתקבלים דיווחים – כמו במקרה הזה – על חמושי צה"ל שמונעים מפלסטינים באיומי נשק מלהגן על עצמם או על רכושם.

לקרוב משפחה של אורית סטרוק, בנה צבי, אירע אירוע מצער: דווקא אותו תפסו בעת תקיפה של פלסטיני, ספציפית רועה בן 15. לרוע מזלו של סטרוק, התקיפה היתה חמורה במיוחד וכללה חטיפה ואיום ברצח של הנער. זו גם היתה התקרית השניה: בראשונה תקף סטרוק את הנער והרג בבעיטה גדי שזה עתה נולד. בסופו של דבר נידון סטרוק לשלוש שנות מאסר (המקסימום האפשרי הוא עשרים.) המקרה של צ. סטרוק חריג מאד מבחינה אחת: המשטרה אשכרה עשתה את עבודתה. בדרך כלל זה לא המצב. באחד התיקים שסגרה המשטרה בתואנת "עבריין לא נודע" ושנבדק על ידי "יש דין," התברר שתיק החקירה הכיל רק מסמך אחד: התלונה המקורית של הקורבן.

המקרה של צ. סטרוק, עם זאת, שגרתי לחלוטין מבחינה אחרת: כאשר סטרוק, תושב המאחז הידוע לשמצה אש קודש, תקף את הנער, הוא אמר לו שוב ושוב שהנער נמצא על אדמתו. ועכשיו חשבו מה יקרה כאשר יקרה כאשר יתקבל התיקון של אמו של הפוגרומצ'יק, ומתנחל שימצא רועה פלסטיני על מה שהמתנחל טוען שהוא אדמתו ובפועל הוא אדמה חקלאית גזולה יוכל לירות בנער כזה בלי לעמוד כלל לדין.

"יש דין" מנה 96 עבירות פליליות שבוצעו סביב עדי עד, מתוכן 21 עבירות אלימות. אלה רק קמצוץ מספר קטן מכלל העבירות, רק אלה שעליהן דווח לארגון, שבעצמו הוקם רק ב-2005, והיכולת שלו לחקור אירועים שהתרחשו קודם לכן מוגבלת מאד. במדינה נורמלית, הצטברות כזו של עבירות היתה גוררת את סגירת עדי בגדר תיל והגדרתו כמושבת עבריינים. אבל ישראל איננה מדינה נורמלית, והעבריינות היא ברשות וסמכות.

[]

ואף על פי כן, הבעיה היא לא סטרוק, לא האם ולא הבן. הבעיה, אם כבר, היא ברוח הקודש השורה הן על המפקד הצבאי והן על הממשלה.

צה"ל לא רוצה לאכוף את החוק על המתנחלים. זה כאב ראש מבחינתו. הוא גם לא רוצה להסתבך עם הלובי החזק ביותר, שלא בוחל במידת הצורך בהפעלת אלימות כלפי צה"ל עצמו. אף אחד לא רוצה לחזור ל-2005, כשרוח הרפאים של מרד צבאי ביעתה את כולם. ואף על פי כן, בלי צה"ל, בלי הידיעה שהוא ינקום שבעתיים, לא סטרוק האם ולא סטרוק הבן היו שורדים ולו לילה. מעשי הגזל, האלימות והנישול שלהם לא היו אפשריים אלמלא חמושים גסי רוח היו עומדים נכונים להגן עליהם מפני קורבנותיהם. קצין משטרה אמר ל"יש דין" ש"הדרג [הצבאי] הזוטר, מחייל ועד מ"פ, תופסים את עצמם כמגיני המתנחלים." בהתאם, הם לא מזהים התפרעויות של מתנחלים כאירוע פלילי ואין להם כל מוטיבציה להפסיק אותן.

ומעל לכל עומדת הדחיפה הממשלתית. שר החוץ שרון אמר בנובמבר 1998, אחרי הסכם וואי, ש"שכל אחד יזוז שם, שירוץ, שיתפוס עוד גבעות, ירחיב את השטח. כל מה שייתפס – יהיה בידינו. כל מה שלא ייתפס על ידינו – יהיה בידם. כך זה יהיה." בסתיו אותה השנה, החלה ההתנחלות בעדי עד. עדי עד הוא מאחז אחד מתוך כמאה מאחזים. טליה ששון חשפה את הקנוניה בין המתנחלים, הצבא וחלק מזרועות הממשלה לפני כעשור. עדי מינץ, לשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע, אמר ב-2004 ל"הארץ" ש"המאחזים אינם נוער גבעות. מדובר בתכנון מדוקדק. בתפיסה של מקומות אסטרטגיים. המאחזים תואמו עם ראש הממשלה [אז שרון – יצ"ג]. ישב מי שישב עם שרון ואמר לו 'הנקודה הזאת אסטרטגית וחשובה'. ראש הממשלה חזר אליו אחרי כמה ימים ואמר לו: 'אתה צודק, זאת נקודה חשובה. צריך לתפוס אותה'. המאחזים כולם עלו בתיאום עם הדרג המדיני. הדרג המדיני ידע עליהם. זה היה התהליך. אפילו בן אליעזר, כשר ביטחון אצל שרון, קלט את "רוח המפקד", התיישר, אישר, והנחה את המערכת לשתף פעולה. לכן הליך האישור והרישוי של מרבית המאחזים יצא לדרך."

המאחזים אינם מקרה ואינם צירוף מקרים. זו שיטה. מטרת השיטה היא נישול הפלסטינים מאדמותיהם – עוד דונם ועוד עז, אם תרצו. השיטה עובדת: שלושה מתוך ארבעת הכפרים שאדמתם נגזלה על ידי עדי עד מדווחים על נטישה של חלק ניכר מהתושבים שלהם. כפרים פלסטינים רבים שסמוכים למאחזים מדווחים על תופעות דומות. לא מקרה: שיטה.

נכון, הציבור הישראלי מעדיף לא לדעת עליה, התקשורת מעדיפה לא לדווח עליה, ובג"צ מעדיף לכסות את עיניו בסחבה (אולי מחשש שאם לא יעצום את עיניו, תועבר הסחבה אל פיו), אבל זו שיטה. הטרור של המתנחלים איננו רנדומלי ואיננו מקרי. יש לו רוח מפקד, יש צבא שמגן על הפורעים, יש משטרה שמקפידה לא לחקור את אירועי הטרור, ויש בתי משפט שמדברים בקול צווחני כדי להסתיר את העובדה שהנבוט שבידיהם איננו אלא מקלון סלרי. ישראל מבצעת בגדה המערבית טיהור אתני שקט, כשהיא מפריטה את תפקיד הנישול ומעבירה אותו לגורמים לא רשמיים, שכלפיהם אפשר לנקוט במדיניות של הכחשה סבירה (plausible deniability) בעוד שהרווח, בדמות אדמות גזולות, מועבר אליהם.

כשתתעוררו במדינה דו לאומית, אל תשכחו לשלוח את הפרחים לצה"ל. כמי שמופקד על השטח הוא, ולא המתנחלים, אחראי למצב.

הערה מנהלתית א': בימים האחרונים התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

הערה מנהלתית ב' (ארוך ביחס): אוקיי, דיברתי לפני יותר משנה על ערב מפגש עם קוראי הבלוג. זה התמסמס משלל סיבות. הנה נסיון להרים את זה שוב.

הבלוג "החברים של ג'ורג'" יחגוג יום הולדת שביעי ב-26 במאי, 2013. זה יוצא יום ראשון, ואני אשמח להפגש עם חברי הבלוג ולציין את האירוע, רצוי במקום שיש בו טבק ואלכוהול. לשם כך אני צריך לדעת כמה אנשים ירצו להגיע לאירוע כזה, ומאחר וכנראה שיהיה צורך לשכור מקום, כמה הם מוכנים לשלם עבור השכירה – 20 שקלים? 50 שקלים? רכישת שתיה? רכישת ארוחה?

מי שמעוניין להשתתף, מתבקש לשלוח לי מייל לכתובת ygurvitz בשירות הדואר של ג'ימייל את הפרטים הבאים (מי שכבר שלח מייל, בעקבות הפרסום בעמוד הפייסבוק של הבלוג, מתבקש שלא לשלוח שוב):

1. שם וכתובת מייל, כדי שאפשר יהיה לעדכן אותו

2. העדפה: שיחה פתוחה עם הקהל, או הרצאה?

3. כמה אתה מוכן לשלם: 20 שקלים, 50 שקלים, רכישת משקה אלכוהולי, רכישת ארוחה.

4. האם הוא מוכן שאשמור את הפרטים כדי לפנות אליו גם בנושאים אחרים עתידיים, שקשורים לבלוג – כן או לא.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

66 תגובות על ”השותפים הסמויים של אורית סטרוק“

 1. יוסי הגיב:

  נשמע שהשיטה עובדת – המדינה שולחת מתנחלים, באישור מלא או אדישות של העם, המנתחלים משתלטים על אדמות בסיוע צה"ל והפלסטינים עוזבים "מרצונם החופשי".

  ואפילו לא צריך לזרוק עליהם שמיכות שישנו בהם חולי אבעבעות שחורות.

  מה שצריך לתחקר זה מה הבעיה בכפר אחד הזה שתושביו לא עוזבים…

  נשמע שהדבר היחידי שלא עובד בשיטה זה אתה… אבל לא נורא, אתה גם לא מפריע יותר מדי.

 2. ליברטריאן הגיב:

  "כשתתעוררו במדינה דו לאומית"
  you make it sounds like that's a bad thing

  • רונן הגיב:

   מדינה דו לאומית היא כפירה בדת הציונות

   • ליברטריאן הגיב:

    לא ידעתי שיש דת כזו. מי הכוהן הנוכחי?

    • רונן הגיב:

     הרצל עדיין הכהן הגדול למרות שהוא מת. בגדול הייתי משווה אותו למשה או אברהם. כיום הדת מפולגת לזרמים שונים עם פרשנים שונים למשנתו של הרצל

     • An Cat Dubh הגיב:

      לאלא, בהתחשב בראיות שלפנינו אני חושב שכדאי להפנות את האצבע המאשימה כלפי פינסקר.

     • ליברטריאן הגיב:

      ומה הרצל היה אומר על מדינה דו (רב) לאומית?

     • נועם א"ס הגיב:

      מכובדותי ומכובדי, חככתי בדעתי (דקה) ולהלן תשובתי לסוגיה המשעשעת: נפוליאון בונפארטה. נימוקי: גם היה הקטליזאטור מס' 1 לאביב העמים של 1848 ולהיווצרותן של מדינות הלאום האירופיות, שהיוו הן את בית הגידול של הלאומיות הציונית והן את המודל שלה, וגם השיק מסע צלב מודרני כושל לכיבוש האוריינט שהתבסס על יחס מיסטי לאדמות המזרח הקרוב העתיק ככור מחצבתם של אירופה והמערב.

      הצלע היחידה בשילוש הציוני הקדוש החסרה אצל נפוליאון בונפארטה היא הדבקות האידיאולוגית בצבירה של קפיטל כעיקרון מכונן. לשם הצלע הזאת ניתן לציין את בן זמנו של נפוליאון, אדריכל בנקאות החוב המודרנית מאיר אמשל רוטשילד (סבא של אדמונד), שטבע את הקרדו "תנו לי להדפיס ולשלוט בייצור הכסף של אומה ולא אכפת לי מי כותב את חוקיה".

      נפוליאון הכהן הגדול, אז כנראה שרוטשילד הוא הנביא.

      • רונן הגיב:

       עם כמה שהרצל היה "הומניסט", הוא גזען ככל הציונים ומן הסתם היה מבטל רעיון של רב לאומיות (אגב, למה רב לאומיות? אפשר גם לאום אחד- ישראלי. כמו בכל מדינה מתוקנת)

       העניין הוא שכמו בכל דת, את האצבע אין להפנות לכהנים ולרבנים אלא לכבשים העיוורות שהולכות אחריהם בלי לשאול שאלות. המשחק הרצל אמר היא בסך הכל קלישאה מצחיקה… האמנם?

 3. יפתח הגיב:

  מדינת אפרטהייד דו לאומית כמו שקיימת עכשיו זה רע. מדינה אחת דמוקרטית ורב תרבותית זה נהדר (ראה ארה"ב, קנדה, כל מדינות דר' אמריקה וכו'), יש מלא דוגמאות בכל העולם, אין אף מדינה שחיה בה רק קבוצה אתנית אחת.

 4. אדם הגיב:

  אם כך, זה בדיוק כמו שקרה בתוך תחומי הקו הירוק.
  However, Israeli society is not merely a society of immigrants; it is one of settlers. This society, including its working class, was shaped through a process of colonization. This process, which has been going on for 80 years, was not carried out in a vacuum but in a country populated by another people. The permanent conflict between the settlers’ society and the indigenous, displaced Palestinian Arabs has never stopped and it has shaped the very structure of Israeli sociology, politics, and economics.

  http://www.marxists.org/history/etol/document/mideast/toi/chap2-05.html

 5. עדה רבון הגיב:

  מאמר נפלא,מלומד,עשיר בעובדות,תובנות וחשיפה יוצאת מן הכלל.

 6. Humble Luke הגיב:

  הצבא נפל ימינה אחרי ההתנקות. אנשי ימין רבים הבינו שהם חייבים להתגייס ולתפוס עמדות מפתח בצבא כדי למנוע עוד פינוים וגם כדי לפצות על אחיהם המשתמטים. מתי השמאל ישכיל לעשות את זה?

 7. ישראל הגיב:

  "ולהחיל שם דווקא את חוק דרומי הבעייתי מאד"

  היא רוצה להחיל שם את החוקים של מדינת ישראל??? הפלא ופלא..הראית פעם מדינה שלא רוצה להחיל את חוקיה על תושביה??? באמת לא יפה לתת את אותם חוקים לתושבי תל אביב ולתושבי יהודה ושומרון..

  תמיד אני קורא את מאמרי השמאל, מתעצבן, ואז אומר לעצמי, שחבל להתעצבן, יעברו עוד כמה שנים וכמו שבן גוריון אמר "הרחם היהודייה היא שתנצח", אז כמו שהסטיגמה אומרת, אתם אלה עם ילד וכלב, ואנחנו אלה המשפחות מרובות הילדים, וניפגש עוד כמה שנים, שתושבי הקו הירוק יגדלו מ900 אלף כיום למליוני תושבים, או "פוגרומצ'יקים" כדברי כותב המאמר..ונשב על כוס קפה ונדון בנושא.
  עד אז, שיהיו לכם חלומות רדופי מתיישבים, אוהבי המדינה. ולתפארת מדינת ישראל. לילה טוב

  • גילעד הגיב:

   רק בעיה קטנה אחת, אדון ישראל… השטחים הם שטחים כבושים, ועל פי החוק הבינלאומי בנוגע לשטחים כבושים, לכובש אסור להחיל את חוק המדינה שלו באותם שטחים, אלא, אפעס, להשאיר שם את החוק של השליט הקודם.

   אבל מה אני מטעים דברי בלע כאלו, אין כיבוש.

  • עכבר הכפר הגיב:

   מחנות הריכוז שאתה בבירור מפנטז עליהם יהיו רק בשביל הערבים או גם בשבילנו?

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   להיות ימני זה גנטי?

   • oz הגיב:

    אכן זו סטייה גנטית חשוכת מרפא.
    לגבי מדינה דו-לאומית: באיזו שנה ייבחר ראש ממשלה ערבי-פלסתינאי של ישראל הגדולה?

    • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

     אה?

     התכוונתי לזה שהמגיב ישראל חושב שבגלל שהוא ימני אז בהכרח הילדים שלו גם יצאו ימניים.

     אבל סבבה. ד"ש בבית.

  • יוב הגיב:

   תקרא שוב את הפוסט לפני שאתה מגיב תגובות אינפנטיליות:

   "וואלה. מאחר וסטרוק היא, כידוע, פעילת זכויות אדם, היא ודאי התכוונה לאפשר לכל אדם שחי בשטחים להגיב בירי לעבר אנשים שמנסים לפגוע ברכושו, מבלי שהרשויות יחקרו. אם זו הכוונה של סטרוק, אני לגמרי בעד, ואני משוכנע שהיא תקבל בהבנה את העובדה שעשרות פוגרומצ'יקים מן הגבעות יתחילו לאכלס את בתי החולים כשהם מחוררים ככברה אחרי שניסו לבצע עוד שוד וגזל של אדמות אנשים אחרים.
   מה, זה לא מה שהיא התכוונה אליו? היא התכוונה רק לירי של יהודים לעבר לא יהודים? אוי ואבוי, מישהו צריך לעדכן את ויקיפדיה העברית."

  • חיליק הגיב:

   "הרחם היהודייה", ככה בן גוריון אמר? כי השאר לא ראוי להתייחסות.

  • עדו הגיב:

   אז זהו שדווקא לא מחילים את חוקי מדינת ישראל בשטחים. אם היו עושים את זה הכיבוש לא היה מחזיק מעמד שבוע. חייל צה"ל היה צריך צו חיפוש כדי להיכנס לבית של פלשתינאי , סליחה, הוא בכלל לא היה יכול להיות בשטחים והמשטרה הייתה צריכה לשלוט שם.

 8. נתן הגיב:

  בן גוריון לא אמר את המשפט הזה.
  אולי בכל זאת לימודי ליבה יעזרו…

  • מני זהבי הגיב:

   אמר, לא אמר, תושבים או לא תושבים — אתם מתעסקים בשטויות.
   היהודים בישראל מתנהגים כמו פאקינג שבט פרימיטיבי: מנסים להשתלט על כמה שיותר משאבים, ולמנוע את המשאבים האלה משבטים אחרים.
   וזה אינו מתרחש רק בשטחים. הנה פוסט מופתי של יהודה בלו שמצביע על אותו דבר ביחסי ישראל-ירדן (http://benhateva.wordpress.com/2013/04/26/76360/).
   מילא שהתנהגות כזאת אינה מוסרית בעולם המודרני, היא גם דופקת אותנו ברמה הפרקטית. אבל כל עוד אפשר לחגוג על עוד משאבים, למי אכפת?

   • נועם א"ס הגיב:

    לא דופקת ברמה הפרקטית. אולי רק את מי שלא מוכנה להשתתף באופן ישיר (כמוך?, כמוני?) בפרקטיקה של ההתעשרות הקולוניאלית על בסיס הנוסחה כיבוש – דיכוי – נישול – גזל. אולי גדול. יש להניח שגם אתה ואני מרוויחים יותר ממה שנראה לנו, או הרבה יותר. לשלטון האפרטהייד המעמדי-גזעי הציוני ולצבירת הקפיטל שאותה הוא מאפשר כדרכה של ההיסטוריה מאות שנים, יש עוד אורך-חיים של עשורים. אין סיבה נראית לעין לחשוב שאנחנו, אתה ואני, צפויים להפסיד משהו מזה ברמה הפרקטית.

   • עמית הגיב:

    היהודים בישראל מתנהגים כמו כל אדם סביר באזור אסון; הם אוגרים בביתם מים ומשאבים ומסתגרים בתוכו.

    ובנוגע למאמר ה"מופתי" – תרשה לי לפקפק ב"מופתיות" שלו – הבן אדם מציע שצה"ל יפלוש לשטח סוריה ויקים שם אזור חיץ לפליטים. בזמן שאפילו מדינות כמו הולנד צרפת וארה"ב שוקלות האם התערבות צבאית שלהן בנעשה בסוריה תהיה חכמה או לא, הוא מציע שלא פחות מאשר ישראל תהיה זו שתתערב. גאוני. בדיוק מה שהאזור והמדינה צריכים עכשיו.

    ולגבי יחסי ישראל-ירדן, למעשה ישראל כבר היום מספקת לירדן מים בכמות גדולה יותר מאשר לה היא מחויבת על פי הסכם השלום. אם ירדן תבקש מישראל סיוע מוגדל במים כדי לספק את צריכהם של הפליטים הסורים בהחלט צריך להיענות לה בחיוב, אך בינתיים ככל הידוע לא הייתה בקשה שכזו (או שאולי כן הייתה והיא נענתה בחיוב, או שהייתה והיא סורבה – אין לנו באמת מושג).
    http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3679728,00.html

    • מני זהבי הגיב:

     אבל המים והמשאבים אינם נוצרים (בדרך כלל) יש מאין. אם אנחנו אוגרים אותם, פירוש הדבר שלמישהו אחר יהיה פחות. ובשלב מסוים, צריך לעצור ולשאול את עצמנו האם אנחנו באמת צריכים את כל זה, האם לא יהיה הוגן יותר להשאיר משהו לאחרים, והאם עלות הצבירה וההגנה על המשאבים מצדיקה את עצמה (לא רק בהיבט הכלכלי).
     הסכמי מים זה דבר נחמד. הבעיה היא שהם נחתמו בשנות ה-90 ונוקבים בערכים מוחלטים של כמויות המים המועברות ממקום למקום. לא צריך להיות גאון כדי להבין שבזמן שחלף, חל גידול של עשרות אחוזים בקרב כל המדינות באזור. באופן אירוני משהו, מה שהופך למקור העיקרי של מים נוספים באזורנו הוא הים (באמצעות מתקני התפלה). נכון שישראל מפתחת מתקנים כאלה, אבל בו בזמן היא צריכה לעשות שלושה דברים:

     א) להפחית את צריכת המים מאקוויפר ההר המרכזי (מים אלה צריכים לשמש את תושבי אזור ההר עצמו: הפלסטינים, המתנחלים ותושבי ירושלים, עד להשגת הסדר קבע מדיני);

     ב) לבחון אפשרויות של סיוע בהקמת מתקן התפלת מים בעקבה (המוצא היחיד של ממלכת ירדן אל הים), ובמקרה של הסכם שלום עם הפלסטינים, גם ברצועת עזה;

     ג) להעביר חלק מהמים המותפלים בישראל לירדן ולרצועת עזה, תוך בחינת אפשרויות שונות להסדרי כיסוי העלויות.

     לתת לשכנינו לסבול ממחסור במים זה גם לא אנושי, וגם מזיק לנו מבחינה מדינית לטווח הארוך.

     • עמית הגיב:

      "הסכמי מים זה דבר נחמד. הבעיה היא שהם נחתמו בשנות ה-90 ונוקבים בערכים מוחלטים של כמויות המים המועברות ממקום למקום. לא צריך להיות גאון כדי להבין שבזמן שחלף, חל גידול של עשרות אחוזים בקרב כל המדינות באזור."

      מה הקשר? הסכמי המים נעשו לגבי מאגרי מים מסוימים שהם משותפים לישראל וירדן. ישראל התחייבה לשאוב עבור ירדן ולספק לה את חלקה ההוגן ממאגרי המים המשותפים. מאגרי המים המשותפים לא רק שלא גדלו בעשרות אחוזים אלא הם הצטמטמו בעשרות אחוזים. אי אפשר לסמוך עליהם כדי להשביע את כל צרכיה של ירדן. לכן הירדנים (והישראלים) צריכים למצוא פתרונות אחרים לבעית המים שלהם ואם הם רוצים לשתף פעולה עם ישראל בפתרונות האלה – מה טוב. רק השבוע פורסם שיש שיחות לקראת שיתוף פעולה שכזה.

      • מני זהבי הגיב:

       "הסכמי המים נעשו לגבי מאגרי מים מסוימים שהם משותפים לישראל וירדן"

       תלוי למה אתה קורא מאגרים משותפים.
       נחל הירמוך, כידוע, חוצץ בין ממלכת ירדן לרמת הגולן (שבסיפוחה לישראל ירדן אינה מכירה). הסכמת הירדנים להסדרי מים הנוגעים לחלק הזה של הנחל אינה מובנת מאליה מבחינה משפטית, אם כי הגיונית לגמרי הן מבחינת יחסי שכנות תקינה והן מבחינה אקולוגית.

       "מאגרי המים המשותפים לא רק שלא גדלו בעשרות אחוזים אלא הם הצטמטמו בעשרות אחוזים"

       זהו, שלא. הודות לטכניקות של התפלת המים, נוסף מאגר מים חדש: הים התיכון (הים האדום — נכון יותר, מפרץ אילת/עקבה — יכול תאורטית לשמש גם הוא כמקור מים להתפלה, אבל לא ברור עד כמה ניצול מי המפרץ, שבו שוכנים שני נמלי ים מסחריים/צבאיים, אפשרי מבחינה פרקטית).
       לישראל יש גישה למקור המים הזה. לירדן ולפלסטינים בגדה המערבית — אין. לכן, רצוי מאוד לבחון מחדש את הסדרי המים באזור. חלק מהדברים ישראל יכולה לעשות בעצמה — למשל, להפחית את תלותם של היישובים הישראליים במישור החוף ובנגב מהמים הנשאבים ממאגרי ההר המרכזי. חלק מהדברים תלויים בשיתוף פעולה בינלאומי. במצב נורמלי, היינו שומעים על שיתוף פעולה כזה הרבה יותר מאשר על השאלה האם חיל האוויר הישראלי קיבל או לא קיבל רשות להשתמש במרחב האווירי של ירדן לכל מיני צרכים.
       ועוד לא אמרתי מילה על ההבדל השערורייתי במכסות המים להתנחלויות לעומת יישובים פלסטיניים בגדה המערבית.

 9. עמית הגיב:

  שופכים את התינוק עם המים. במקום להתמקד בתלונות על מעשים לא חוקיים מנסים באופן מופרך למדי להראות שיש תמיכה ממשלתית במעשים האלה, בעוד שהראיות מצביעות ההפך.

  1. גם רוב המתנחלים יסכימו שבנייה על שטח פלסטיני פרטי היא לא חוקית ולא רצויה. הגם שזו אדמה פרטית לא מוסדרת והגם שהשלטון העות'מאני חילק את אדמותיו באופן שרירותי למדי כך שמדינה המודרנית לא יכולה להתבסס על כך באופן מוחלט. המאחז עדי עד ברובו המוחלט לא נמצא על שטח פרטי אלא רק חלק ממנו (20 אחוז על פי יש דין). לפי המפות בדו"ח המאחז הראשוני היה במלואו על אדמות מדינה ולאחר מכך התרחב גם על שטחים פרטיים לא מוסדרים. אם כך בהחלט נדרש להרוס את ההרחבות ולראות מה עושים עם שאר המאחז.

  2. מה שלא מוזכר לאורך כל הדו"ח זה שעומדים ותלויים תיקים בבג"צ לגבי המאחז "עדי עד". תיק אחד שהוא עתירה של עמותת רגבים למען הכשרת הישוב ועתירה שניה כנגד צווי הריסה ספיציפים. לצערי לא הצלחתי למצוא פירוט לגבי העתירה הראשונה והטענות שלה, אך למצוא שיש אחת זה כבר יותר מאשר כל אותם "מתנדבים של יש דין" הצליחו לעשות. לגבי העתירה השניה – בג"צ פסק נכון להיום לעכב את יישום צווי ההריסה לגבי מבנים מסוימים במאחז ובהחלטתו שלו הצווים לא יצאו לפועל. הריסה אחת אף נעצרה באמצע בהוראת בג"צ. בדו"ח של "יש דין" העובדה שצווי הריסה מסוימים לא יושמו עקב החלטת בג"צ לא מוזכרת, ומציגים את אי אכיפת צווי ההריסה כרוח גבית של ממשלת ישראל לבנייה הלא חוקית. מה שמוסיף לחוסר האמינות של יש דין זה שהם אחד מה"משיבים" בתיק של צווי ההריסה, כך שלא יתכן שהם לא ידעו עליו, ואי איזכורו בדו"ח כנראה נובע מאחד מהשניים: רשלנות או מגמתיות.

  3. לפי נתוני "יש דין", אחוז התיקים שבהם מוגש כתב אישום כנגד מתנחלים הוא 6 אחוז, לעומת 9 אחוז בממוצע הארצי. ביש דין מנסים לתרץ את ההבדל הלא גדול במיוחד – בטח אם לוקחים בחשבון את הקשיים האוביקטיבים שיש לחקירות של משטרת ש"י, אותם הם הזכירו בהמשך הדו"ח – על ידי כך שהעבירות של המתנחלים הן עבירות אידיאולוגיות ולכן היה צריך להיות בהם אחוז הגשת כתבי אישום גבוה יותר מאשר הממוצע הארצי. מצד שני, מה שיש דין לא מזכירים זה שגם הדיווח על ה"עבירות" האלה הוא על רקע אידיאולוגי קשיח, מצד פלסטינים כנגד מי שהם רואים כאויב הגדול ביותר שלהם. זה דיי מובן מאליו במצב הזה שיהיו מספר עצום של תביעות סרק וזה נכון גם לגבי התלונות של תושבי הכפרים הקרובים ל"עדי עד".
  מעבר לזה, בסוף הדו"ח טורחים להראות לנו את התגובה של משטרת מחוז ש"י ובה מופיע שבשליש מתיקי החקירה של הפרות סדר של מתנחלים דווקא כן הוגשו כתבי אישום. "יש דין" מנסים להצדיק את הנתונים שלהם על ידי עיוות אמירתו של נציג משטרת ש"י אך זה לא ממש עובד להם.

  4. יש עוד כל מיני אי דיוקים, "מסקנות מהירות" והשמטות בדו"ח לגבי המאחז ולגבי התלונות של התושבים הפלסטינים. בפרט לגבי נושא ההרשאה של החטיבה להתיישבות להקצות את השטח – מבקר המדינה קבע שלממונה על אדמות הציבור במנהל האזרחי אין מידע מדויק לגבי הקצאות האדמה שהוא עשה, אך משום מה הם מעדיפים את העמדה שלו לעומת העמדה של החטיבה להתיישבות.
  דבר אחר שצורם לאורך כל הדו"ח זה שלא מצוין ניסיון ולו קלוש לקבל את תגובתם של אותם יצורים דמונים שנקראים תושבי "עדי עד" לדברים שמוזכרים בדו"ח. משום מה כנראה שיהיו להם זכרונות קצת שונים לגבי האירועים שבהם נטען שהפלסטינים הלכו באופן תמים לעסוק בחקלאות והותקפו על ידם. הדו"ח גם יוצא מנקודת הנחה שלא יתכן שהפלסטינים באזור עשו כל עוולה ותרמו במשהו לחיכוך עם יושבי המאחז, שברובם יושבים על אדמה ציבורית.
  בנוסף, לא מפרטים לנו למה נדחו העררים של "יש דין" לגבי התלונות הפלסטיניות אלא רק מציינים שהטענות שיש דין מציגה בפני הקוראים נדחו על ידי המחלקה בפרקליטות שעוסקת בערעורים. גם זה מפוקפק-משהו ומדגים את ההימנעות במהלך כל הדו"ח להציג עובדות שסותרות את המגמה שלו.

  • נטליה הגיב:

   מה שמעניין אותי זה מי התינוק ומי המים במשפט הראשון שלך.

  • עדו הגיב:

   "nנסים באופן מופרך למדי להראות שיש תמיכה ממשלתית במעשים האלה, בעוד שהראיות מצביעות ההפך."
   מנסים ודי מצליחים ולא באופן מופרך וכל הראיות מצביעות שיש תמיכה חזקה מאד במעשים הלא חוקיים החל מימי סבסטיה ועד היום.
   מזמן מזמן ביקש הרב לווינגר לעשות ליל סדר בחברון, קיבל אישור ומאז לא יצא משם. הממשלה כבר גירשה זקנות פלסטיניות לירדן כשזה התאים לה, אטמה בארות והכריזה על שטחי אש של ערבים כשהיה לה נוח אבל את לווינגר לא מצליחים להוציא עד היום. אבל זה מעשה 'לא חוקי של בודד' וכמובן שאין כאן שום תמיכה ממשלתית.

  • אופיר בלוז הגיב:

   החזקתי מעמד עד המשפט הראשון ב1 הפעם.

   • עמית הגיב:

    מה כל כך מפתיע במשפט ההוא? שהמתנחלים הם אולי לא הדמון המרושע יציר דמיונם של בלוגים מעין זה? הזרם המרכזי של המתנחלים מתנגדים במפורש לבנייה על קרקע פרטית פלסטינית ואפשר לראות את זה הן בהצהרותיהם הפומביות והן בדיונים פנימיים ביניהם.

    http://www.inn.co.il/Forum/Forum.aspx/t437586
    http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/429/909.html

    • אופיר בלוז הגיב:

     חלילה, הדבר האחרון שאפשר לכתוב על עצם התגובה למעלה היא שהיא מפתיעה מישהו.

     בכל אופן, כמו שקורה הרבה בארץ הפקה פקה ההצהרתי לא תואם את התכל'ס. ואתה תצטרך הרבה יותר מהצהרות והיאחזויות בקש כדי שמישהו ייקח ברצינות טיעונים מופרכים כאלה.

    • עדו הגיב:

     אם לא הבנת, השאלה היא לא האם המתנחלים הם מרושעים במיוחד אלא האם הקמתם מאחזים 'לא חוקיים' מקבלת עידוד מהשלטונות.
     לגבי רשעותם של המתנחלים- לי הם מזכירים את סיפורי מארק טווין. הוא כתב על דרום ארה"ב של פעם ותיאר את המתיישבים הלבנים כאנשים ישרים, דתיים מאד, אנשי עקרונות ומוסר שבתפישת העולם שלהם הזכות להחזיק עבדים שחורים הייתה בסיסית לגמרי על כל מה שזה אמר באותה תקופה.
     לגבי הצבא, כפי שהסברתי כשהצבא שלנו רוצה הוא יודע לפעול (סיסמה ימנית ידועה , אני יודע) עובדה שהוא פינה את גוש קטיף כשהתקבלה הפקודה. כך שקשה לי להאמין שבאמת חבורה של הזויים שאפילו המחנה שלהם עצמם מוקיע מצליחה לשטות ככה בצה"ל שבשלומיאליות מדהימה לא מצליח לעמוד בדרכם.
     הגיע הזמן שהמדינה תגיד דברים ברורים: רוצים לספח את השטחים – תגידו. רוצים שלערבי יהיו פחות זכויות מיהודי – תכתבו את זה שחור (מאד שחור) על גבי לבן בספר החוקים של מדינת ישראל בלי התנצלויות ובלי גמגומים.
     כן, אני מאמין שרוב המתנחלים נגד הבניה על קרקעות פרטיות, אני גם מאמין שרוב תושבי המדינה נגד ההתנחלויות, אבל איכשהו המיעוט הקיצוני הזה מצליח לצפצף על כולם דווקא במקום שבו מי ששולט הוא הצבא שההגבלות החוקיות עליו מאד מינימליות. מוזר לא?

     • עמית הגיב:

      הצבא והממשלה באופן כללי לא יודעים איך להתמודד עם בנייה בלתי חוקית בהיקף נרחב – ושיעור האכיפה בתוך הקוו הירוק כנראה נמוך יותר מאשר מחוצה לו.

      יש הבדל משמעותי בין אכיפה בשיעור נמוך לבין "תמיכה". הממשלה מוציאה צווי הריסה נגד מבנים במאחזים, מכניסה את עצמה למאבקים משפטיים מסובכים כדי להוציא אותם לפועל, ולעיתים קרובות אף מוציאה אותם לפועל תוך הפנייה של כוחות ומשאבים רבים לצורך כך ועל אף שזה כרוך ביצירת אלימות ותסיסה. אין שום דרך להסביר את כל זה ולהמשיך לטעון שהממשלה "תומכת" בבנייה הבלתי חוקית של המאחזים.

      "הגיע הזמן שהמדינה תגיד דברים ברורים: רוצים לספח את השטחים – תגידו. רוצים שלערבי יהיו פחות זכויות מיהודי – תכתבו את זה שחור (מאד שחור) על גבי לבן בספר החוקים של מדינת ישראל בלי התנצלויות ובלי גמגומים."

      אבל המדינה וממשלת ישראל לדורותיה כן אומרת דברים ברורים. אתה פשוט משקר לעצמך שהיא בעצם לא מתכוונת למה שהיא אומרת והיא מסתירה את הכוונות האמיתיות המרושעות שלה. העמדות של המדינה הן בעד סיפוח של גושי ההתיישבויות וירושלים. המדינה אוסרת אפליית ערבים ואף הממשלה הנוכחית, מהימניות בתולדות המדינה, הגדירה ישובים ערבים רבים כבעלי עדיפות לאומית, הקימה וועדה לשילוב מוגבר של ערבים בשירות הציבורי, וכו' .

      • נועם א"ס הגיב:

       ידידי היקר עמית ובן עמי, אני מבקש: מספיק.
       אפילו אתה כבר לא מאמין במה שאתה אומר.

       • עמית הגיב:

        אני מצטער שאני מערער על המיתוסים הפוליטים המכוננים של חלקכם. אך לא, אין "רוח גבית" ממשלתית לבנייה בלתי חוקית של מתנחלים או לפעולות אלימות מצידם. הממשלה מגדירה את הישובים כלא חוקיים על אף שיכלה בקלות להכשיר אותם, הממשלה הימנית בתולדות המדינה הגדירה כ"ארגון טרור" מתנחלים אלימים, יש הריסות של מבנים לא חוקיים ברחבי יו"ש על בסיס שבועי כמעט – על אף שכלפי בנייה בלתי חוקית באזורים אחרים בארץ אין אכיפה כלל, המשטרה פועלת כנגד מקרי אלימות מצד מתנחלים ובשליש מתיקי החקירה כנגד הוצא כתבי אישום, וכך הלאה.
        לא לשווא רוב המתנחלים הקיצוניים רואים בממשלת ישראל כאויב הגדול ביותר שלהם.
        http://www.news1.co.il/Archive/001-D-284503-00.html

        • נועם א"ס הגיב:

         המדינה שלך היא טרזינשטאט, והממשלה שלך היא תזמורת הגטו של טרזנישטאט, שמנגנת למשקיפים אובייקטיבים כמוך אטיודים על יצירתו המפורסמת של פ"א חרטצ'ובסקי "מפצח האגוזים של שלטון החוק", ובגטו כולנו רוקדים בכוריאוגרפיה "אגם הברבורים של הגניוס היהודי".
         בן-עמי עמית: במצב של כוח פעולה מלא, רק דבר אחד מצביע על הכוונות – התוצאות. יש מבין?

         • עמית הגיב:

          צחוקים.
          לגבי המשפט האחרון בתגובה שלך – לאף אחד אין כוח פעולה מלא. המדינה הייתה יכולה תיאורטית להחליט על מבצע לפנות את כלל המאחזים – למרות שעקב האופי הספוראדי שלהם הם היו מוקמים ישר מחדש – אך זה היה דורש הקצאת כוחות ומשאבים מסיבים והיה יוצר אלימות ותסיסה. מכיוון שפינוי המאחזים לא נמצא בראש סדר העדיפויות שלה היא לא מחליטה על איזה מבצע גורף שכזה אלא אוכפת את חוקי הבנייה כפי שהיא עושה בשאר הארץ – כלומר, באופן איטי וממושך. מוציאים צווי הריסה, לעיתים מתנהל הליך משפטי על צווי ההריסה האלה כמו במאחז עדי עד, ובקצב איטי יחסית יש פינוי של מבנים ומאחזים. בין זה לבין לטעון שהיא תומכת במאחזים הלא חוקיים, המרחק רב.

          • חנן הגיב:

           צחוקים. עמית, שקרן קטן.

           נתחיל בזה שהמונח "אדמות מדינה" הוא פיקציה.

           ונמשיך בשאלה רטורית – באמת? אין רוח גבית ממשלתית לבניה בלתי חוקית? להשתלטות על קרקעות? לנישול? לגזל? אין צה"ל שמגן על המתנחלים הלא חוקיים? אין דרכים שמיד נסללות לכל מאחז מטורלל יותר או פחות?

           אתה לא מערער על שום "מיתוס פוליטי מכונן" ( -מה זה?). ה"נימוקים" וה"טענות" שלך הם שקרים על גבי שקרים. האמת מבחינתך לא רלוונטית (ושלא לדבר על "צדק"), כך שבאמת אין ממש משמעות לניהול דיון איתך.

           לפחות מבחינתי אתה נע בציר שבין אתנחתה קומית לבין זמזום מעצבן של זבובון.

          • עמית הגיב:

           אתה מתבלבל טיפה; אין כזה דבר "מתנחלים לא חוקיים", חולה טורט שכמוך. יש התנחלויות לא חוקיות. כפועל יוצא מזה, כן, גם אם מתנחלים עושים צעד לא חוקי כשהם בונים על שטח ציבורי ללא אישור ועל אחת כמה וכמה במקרים שבהם הם בונים על קרקע פלסטינית, עדיין לא צריך להשאיר אותם חשופים לפגיעה ואלימות וההגנה של צה"ל עליהם היא מובנת מאליה.
           אין "דרכים שמייד נסללות לכל מאחז מטורלל", רוב הכבישים נסללים באופן פיראטי על ידי המתנחלים עצמם. שכמו במקרה של המאחז "עדי עד" מחברים את עצמם לתשתיות של ההתנחלויות שמסביבם.

          • חנן הגיב:

           צחוקים. בטח "נסללים באופן פיראטי על ידי המתנחלים עצמם." גם השוטרים הם "המתנחלים עצמם". גם הממונים על הבטחון (ה"רבשצי"ם") הם המתנחלים עצמם. (שלא לדבר על כספי המיסים שמממנים גם את הוילות הפרטיות שלהם…)
           אבל אתה לא מסוגל לכתוב אפילו קטע קצרצר (במושגים שלך) בלי שקרים. אני יכול לתת לך באופן מיידי רשימה של מאחזים מטורללים לחלוטין שקיבלו באופן מיידי דרך אליהם והגנה של חיילים. (אני הייתי אז ה"חיילים", אנחנו מדברים על שנות השמונים, ומאז הכל רק נהיה יותר גרוע. הרבה יותר גרוע.)

           ולגבי החוקי לא חוקי – "התנחלויות חוקיות" זה פיקציה בדיוק כמו "אדמות מדינה". אין כזה דבר.
           "התנחלויות לא חוקיות" זה בעצם אותו הדבר, רק הרבה יותר גרוע.

          • נועם א"ס הגיב:

           אתה מניח בטעות שאני מתווכח איתך, שוב, המגיב המתקרא עמית. אני לא מתווכח עם בוגדים אשכנזו-ציונים בעמי-ישראל בן מאות ואלפי השנים, שהזנו אותו, מגדילים ומוסיפים להזנות אותו, ומכרו אותו ומוכרים אותו בעבור סיר הבשר הנציונאל-קפיטליסטי בעודם מתפלפלים כמעשה חכמים על כמה מלאכים ( – מאחזים מפונים) יכולים לרקוד על ראש סיכה (- מהלכי ממשלת ישראל לריכוז הפלסטינים בגטאות הערים). טרטור המנוע התדיר של אפולוגטיקה אשכנזו-ציונית שבוקע מהקיבה שלך הוא רעש רקע חסר משמעות המלווה את הפשעים הברורים והגלויים לכל של הקולוניאליזם הנציואל-קפיטליסטי ממזרח אירופה במזרח התיכון. עדו חושב שאתה מאמין במה שאתה אומר. אני חושב שעדו טועה: אמונה זה מצב נפשי מאוד ספציפי. אתה לא מאמין, אתה מתפלפל (גם סוג של מצב נפשי, אבל שונה).

           משתתפות ומשתתפי פורום יקרות ויקרים: עד שלא תשחררו את עצמכן מקללת הציונות, לבוגדים כמו המגיב המתקרא עמית יישאר מרחב פוליטי פרוץ לפלפולי תורת הגזע האשכנזו-ציונית. אין ולא יכול להיות שמאל ציוני, אשר בעצם קיומו הנומינאלי מונע את קיומה של פוליטיקה קוהרנטית. ציונות קוהרנטית, כלומר קולוניאליזם מבוסס תורת גזע נציונאל-קפיטליסטית ממזרח אירופה, ושמאל קוהרנטי. שמאל ציוני מאפשר את קיומם של אשכנזו-ציונים המתקראים עמית, האפולוגטים של משטר הנציונאל-קפיטליזם הציוני, הארגון השולח את מתנחלי עדי עד לעשות מעשה אחאב בנבות.

           וַתָּבֹא אֵלָיו, אִיזֶבֶל אִשְׁתּוֹ; וַתְּדַבֵּר אֵלָיו, מַה-זֶּה רוּחֲךָ סָרָה, וְאֵינְךָ, אֹכֵל לָחֶם. וַיְדַבֵּר אֵלֶיהָ, כִּי-אֲדַבֵּר אֶל-נָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי וָאֹמַר לוֹ תְּנָה-לִּי אֶת-כַּרְמְךָ בְּכֶסֶף, אוֹ אִם-חָפֵץ אַתָּה, אֶתְּנָה-לְךָ כֶרֶם תַּחְתָּיו; וַיֹּאמֶר, לֹא-אֶתֵּן לְךָ אֶת-כַּרְמִי. וַתֹּאמֶר אֵלָיו, אִיזֶבֶל אִשְׁתּוֹ, אַתָּה, עַתָּה תַּעֲשֶׂה מְלוּכָה עַל-יִשְׂרָאֵל; קוּם אֱכָל-לֶחֶם, וְיִטַב לִבֶּךָ–אֲנִי אֶתֵּן לְךָ, אֶת-כֶּרֶם נָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי. וַתִּכְתֹּב סְפָרִים בְּשֵׁם אַחְאָב, וַתַּחְתֹּם בְּחֹתָמוֹ; וַתִּשְׁלַח הספרים (סְפָרִים), אֶל-הַזְּקֵנִים וְאֶל-הַחֹרִים אֲשֶׁר בְּעִירוֹ, הַיֹּשְׁבִים, אֶת-נָבוֹת. וַתִּכְתֹּב בַּסְּפָרִים, לֵאמֹר: קִרְאוּ-צוֹם, וְהֹשִׁיבוּ אֶת-נָבוֹת בְּרֹאשׁ הָעָם. וְהוֹשִׁיבוּ שְׁנַיִם אֲנָשִׁים בְּנֵי-בְלִיַּעַל, נֶגְדּוֹ, וִיעִדֻהוּ לֵאמֹר, בֵּרַכְתָּ אֱלֹהִים וָמֶלֶךְ; וְהוֹצִיאֻהוּ וְסִקְלֻהוּ, וְיָמֹת. וַיַּעֲשׂוּ אַנְשֵׁי עִירוֹ הַזְּקֵנִים וְהַחֹרִים, אֲשֶׁר הַיֹּשְׁבִים בְּעִירוֹ, כַּאֲשֶׁר שָׁלְחָה אֲלֵיהֶם, אִיזָבֶל–כַּאֲשֶׁר כָּתוּב בַּסְּפָרִים, אֲשֶׁר שָׁלְחָה אֲלֵיהֶם.

           המגיב המתקרא עמית חושב ששכחתי שהוא בכלל לא אשכנזי. הוא טועה, שוב: המגיב המתקרא עמית הוא בוגד אשכנזו-ציוני ככל תומכי תורת הגזע הנציונאל-קפיטליסטית הציונית. אמר המגיב יאיר (העוקץ, 24/04/13, "מה יהיה אתכם, מרצ"): "שמאל מזרחי וערבי הוא כמעט השמאל האמיתי היחיד שיש פה." ועם סופו של הפלפול הציוני יבוא סופו של המשטר הציוני.

           יום ד', 1 במאי, 18:30, מכיכר בית העירייה תל אביב-יפו לגן מאיר.
           https://www.facebook.com/photo.php?fbid=486247494764361&set=a.297845043604608.73308.224993517556428&type=1&theater

       • עדו הגיב:

        הוא כן מאמין, זאת בדיוק הבעיה.

      • גיל ב' הגיב:

       אז איך זה שברגע שפלסטינים מקימים מאחז הוא מפונה תוך שתי דקות? פתאום הצבא והממשלה כן יודעים איך להתמודד עם בנייה לא חוקית?

      • Gig_op הגיב:

       "הצבא והממשלה באופן כללי לא יודעים איך להתמודד עם בנייה בלתי חוקית בהיקף נרחב ". אוי.
       שידמיינו שמדובר בפלסטינים- זה כבר יביא להם כמה רעיונות.

  • נתן הגיב:

   כתבת שיש עתירה של עמותת "רגבים" לען הכשרת הישוב.
   האם ניתן להבין מכך שכרגע הישוב אינו חוקי? אז למה הוא קיים?

 10. דורון צברי הגיב:

  לא מצליח לשלוח לך מייל בנוגע לכוונתך לקיים מפגש של קוראי הבלוג. אז ככה:

  1. זה המייל שלי (דורון צברי)
  2 נראה לי נכון לפתוח בהרצאה (חצי שעה) ואז לפתוח לדיון ושיחה
  3. אני בעד אלכוהול (אברקסס?) 50 שקללים נראה לי סביר
  4. כן.

  יישר כוח. דורון

 11. ygurvitz הגיב:

  גם אם מתנחלים עושים צעד לא חוקי כשהם בונים על שטח ציבורי ללא אישור ועל אחת כמה וכמה במקרים שבהם הם בונים על קרקע פלסטינית, עדיין לא צריך להשאיר אותם חשופים לפגיעה ואלימות וההגנה של צה"ל עליהם היא מובנת מאליה.

  אה, למה? למה ההגנה עליהם היא ה"מובנת מאליה" ולא הפינוי שלהם? למה הקצאה ציבורית להגנה על פורעי חוק היא ה"מובן מאליו"?

 12. קובי הגיב:

  יוסי, עבודה נפלאה, אבל מה יזיז פה משהו? האמריקאים יצילו את הפלסטינים מהמאחזים ומהפורעים? האירופאים? השמאלנים? מי?

טראקבקים/פינגבקים

 1. ראיתיכם שוב בקוצר ידיכם: בסוף יום דמים ועשן | החברים של ג'ורג'