החברים של ג'ורג'

אין דבר כזה, משתמטים; הטבעיות של "מוות לערבים" בצה"ל; וטמטום צבאי משעשע. שלוש הערות קצרות על צה"ל, מודל 2013

תאשים את צה"ל, חבוב: תא"ל יואב "אני מניח, כרמלה, שאת לא היית מצפה שהמח"ט היה פותח בירי לעבר יהודי שעמד ממולו, אני בטוח שלא לזה את מתכוונת" מרדכי, שסופר את הזמן עד לאזרחות ולג'וב הבא, מצא הבוקר (ב') לנכון להתגולל על בר רפאלי, מטרה מקובלת על אולטרה-לאומנים, וכתב בצדקנות למשרד החוץ שזה ממש לא נאה ולא יאה שרפאלי משתתפת בקמפיין hasbara של ישראל, שכן היא לא שירתה בצה"ל.

מרדכי כנראה לא קלט שיש משהו לא תקין בכך שקצין בצבא – כזה שאמור להיות תחת שליטה אזרחית – שולח מכתב נזיפה למשרד ממשלתי. משרד החוץ, כנראה בהשפעת העובדה שהוא כבר לא מנוהל על ידי אביגדור ליברמן, בעט בחזרה, כראוי.

אני לא מעוניין לצאת להגנת רפאלי, ולו משום העובדה שהיא עושה עבודה נהדרת בכוחות עצמה, אבל יש דבר שצריך להיאמר כאן: היחיד שאחראי לכך שרפאלי לא שירתה בצה"ל הוא צה"ל. הוא שחרר אותה משירות. יש רק דרך חוקית אחת להשתחרר מצה"ל – לשכנע את הצבא שהוא צריך לשחרר אותך – ואף אחד לא טוען שרפאלי עריקה. אם מרדכי רוצה לטעון שהיא הונתה את רשויות הצבא, אז שיעשה את זה בגלוי, שיתכונן למשפט דיבה – ושיתכונן להסביר למה הארגון שלו לא עשה כלום בנידון עד עכשיו.

מותר לחשוד שמרדכי, כאמור, חושב פחות על הג'וב שלו ויותר על הג'וב הבא, באיזו מפלגת מרכז קיצוני, וקבלות על כך שתקפת את אויבת האספסוף תמיד מועילות בקריירה השניה.

קיצוניות: ג'ון בראון, שהתחקה אחרי הבהמות שחגגו את מותם של הפלסטינים בתאונת הדרכים בירדן בסוף השבוע, התמקד באחד היותר בוטים שבהם, חן שפטיבן. הלז מתאר את עצמו כ"מי שגאה להיות חייל בצבא הגנה לישראל ואני גאה בהיותי יהודי!", ולדבריו הוא חייל בגדוד 51 של גולני. הוא גם משמיע קריאות למות ערבים (בין השאר, "אין יותר טוב מערבי שמת!"), והיה רוצה לראות כאן משטר נוסח אסד. בכך, כמובן, הוא חושף את ערוות הימין היהודיסטי ששולח אותנו לסוריה.

אבל לא זו הנקודה. הנקודה היא שגזען בוטה ומסוכן משרת – על פי עדותו, לפחות – ביחידה קרבית, שמגיעה דרך קבע למגע עם פלסטינים. פניתי לדובר צה"ל בשאלה, בהנחה ששפטיבן מייצג נכונה את עובדת שירותו בצה"ל (זה לא תמיד המצב), באילו צעדים הם מתכוונים לנקוט נגד שפטיבן, בהתחשב בכך שלחיילים אסור להביע דעות פוליטיות. הם אמורים לחזור אלי מחר, אבל היה רגע משונה בשיחה: שאלתי את החיילת שבצד השני האם הם מתכוונים להרחיק את שפטיבן משירות בשטחים. היא שאלה, בכל הרצינות, האם זה לא צעד קיצוני מדי. הסברתי לה שהוא קורא להריגת פלסטינים, שהוא חמוש, ושהגדה מאוכלסת, אפעס, בערבים. היא חזרה על עמדתה שמדובר במהלך קיצוני.

כנראה שקריאה להרג פלסטינים מצד חמוש צה"ל היא כבר מהלך שגרתי לגמרי.

עדכון: דובר צה”ל שלח את התגובה הבאה: “מדובר בהתנהגות פסולה של החייל אשר אינה מייצגת את צה"ל וערכיו.הנושא הועבר לידיעת מפקדיו עבור המשך בירור וטיפול והחייל זומן לשיחה עם מפקד הגדוד, בעקבותיה חזר בו ממעשיו והחליט מיוזמתו למחוק את אמירותיו מהרשת החברתית.”

שמור: לפני כשבועיים שלחתי מכתב למשרד התחבורה, במחאה על תכנית קווי האפרטהייד שהוא הפעיל לכמה עשרות שעות, עד שהבלגאן בתקשורת הזרה הוריד אותו מהעץ. בסוף השבוע הבחנתי במכתב שהגיע אלי מהמנהל האזרחי, מה שקצת הפתיע והדאיג אותי. כבר כמעט 22 שנים לא קיבלתי דואר מהמנהל האזרחי, ואלה היו השנים היפות בחיי. ובכן, קמ"ט תחבורה במנהל האזרחי בגדה המערבית החליט לענות לי על המכתב ששלחתי למשרד התחבורה. אריאלה זריהן, ראש ענף תחבורה ציבורית, כתבה לי – תחת הכותרת "הנדון: קווי אפרטהייד בישראל", ואם גרמתי למישהו בצה"ל לכתוב את הביטוי הזה, אני כבר רואה בכך הצלחה – את מכתב ה-hasbara הרגיל, זה שהם הוציאו גם לתקשורת.

לא ברור מה פתאום המנהל האזרחי, שעיסוקו בתושבי הגדה, טורח לכתוב לאזרח ישראלי. אין לו שום סמכויות כלפי ואני לא יכול לפנות אליו בתלונות. אני פניתי בתלונה למשרד התחבורה הישראלי, והייתי מצפה שהוא ולא איזה קצין יענה לי.

אבל מעבר לכך, היתה חלמאות נוספת. המכתב שנשלח אלי, שהכיל תוכן בלתי מסווג לחלוטין, נושא את הסיווג הצבאי "שמור." מאחר ואין לי אפשרות, בהתאם לכך, לפרסם את התוכן שלו, ומאחר וכמה שיחות טלפון למנהל האזרחי לא זכו לתשובה, אני מפרסם כאן את מה שמותר לפי לפרסם, במסגרת מדיניות "חלם תחילה" של צה"ל. למותר לציין שאין לי מושג מה לעשות עם המכתב, כי אין לי מגרסה או מבערה, ולזרוק אותו לזבל זה פשוט להזמין כתבה על כך שצה”ל לא שומר על המסמכים שלו כמו שצריך. במחשבה שניה, רגע.

manaz

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות לתורם ולאחל לו מינימום מגעים עם גורמים צבאיים.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

20 תגובות על ”אין דבר כזה, משתמטים; הטבעיות של "מוות לערבים" בצה"ל; וטמטום צבאי משעשע. שלוש הערות קצרות על צה"ל, מודל 2013“

 1. זליג הגיב:

  כל מילה.

 2. קרל הגיב:

  תודה על הכתיבה. משמח לדעת שדובר צה"ל מקדיש את עיקר מרצו להתעמק במעלותיה ומורדותיה של הדוגמנית בר רפאלי. הרבה יותר מענג מאשר התעמקות בקווי אפרטהייד.

 3. השירות בצה"ל הוא כפוי, והשירות בשטחים הוא מהמשימות הקשות, המעיקות והתובעניות ביותר של חייליו, ויותר מכך – חייל שלא יכול לשרת בשטחים, אין כמעט איך לשבץ אותו שיבוץ קבוע ביחידה קרבית, בגלל הסבבים שהיחידות עושות בין קווים.

  אם הוא "יודח" משירות בשטחים, נתת פטור משירות קרבי למי שמביע בפומבי דעות רצחניות.
  אני חושב שגם אם הפטור הזה היה מגיע בליווי של עונש נוסף, הרבה מאוד חיילים היו קופצים על האופציה הזאת.

  בקיצור, כל זמן שהדחה משירות בשטחים היא פרס, קשה להדיח חייל משירות כזה.

  זה לא סותר את הבעייתיות שבלתת לאדם כזה לשרת בשטחים, כמובן. זה רק מסביר את הכף השנייה במאזניים. הכף הראשונה היא עדיין הבעיה שבלהציב אדם כזה בשטחים.

  • אמיר מלנקי הגיב:

   זה לא לגמרי נכון. מי שבא לצו ראשון עם חולצת כהנא צדק לרוב לא יגויס בכלל (קרה כמה פעמים במשפחה של אשתי – קשור לעוד דברים מעבר לחולצה כמובן ועדיין), אם אנשים עם דעות כאלו שמודיעים עליהן מראש לא מגויסים או לכל הפחות לא נשלחים לשירות קרבי, לא צריכה להיות בעיה להבין שלא זיהו את זה לגבי החייל המהולל הזה בזמן ולהוציאו משירות קרבי.
   סביר להניח שהעונש הכי כבד מבחינתו יהיה מעבר לצנחנים.

 4. אלכס הגיב:

  בהתחשב בכל האנשים שצעקו "מוות לערבים" כשהם חמושים ולא עשו עם זה כלום, ובהתחשב בכך שהחייל הזה לא עשה עם זה כלום עד עכשיו, אין בעיה שאדם כזה ימשיך לשרת בשטחים.

  • נטליה הגיב:

   מה זה "עם זה"? ומאיפה לך לדעת שהוא לא עשה שום דבר עם זה, בלי זה, לפני זה או אחרי זה? אתה חושב שאה תדע על כל פליק שלו, על כל השפלה שלו, על כל עוול שהוא גורם לו בהינף יד או רובה? איפה אתה חושב שאתה חי, בממלכת השקיפות?

 5. מני זהבי הגיב:

  נו, נראה שנמצאה הדרך הקלה לכל אידיוט לזכור ב-15 דקות התהילה שלו.
  כתוב סטטוס מקומם בפייסבוק, והפרסום מובטח. עוד מעט נראה נטבוטים מפיקים סטטוסים כאלה…

 6. עדו הגיב:

  אה.. אתה ברצינות רוצה להוציא מגולני את כל החיילים הגזענים וצמאי הדם?? את רוצה להילחם את המלחמה הבאה עם הפקידה הפלוגתית וקצינת הת"ש?

 7. עדו הגיב:

  ואוסיף רק שצה"ל החליט לשחרר את בר רפאלי משורותיו. היא התחתנה בשביל זה ולפי החוק לצבא אסור לגייס אותה ללא שום שיקול דעת בעניין.

  • עדו הגיב:

   "לא" החליט לשחרר כמובן.

  • דניאל ר הגיב:

   החוק הישראלי והחוק הצבאי הם כל מה שצהל יכול לעשות, וכל מה שהוא חייב לעשות. החוקים האלה חוקקו על ידי הכנסת ועל ידי קציני הצבא מרצון, לא מאונס, אז הדבר ההגיוני ביותר הוא שצהל רוצה לקיים את החוקים האלה, אם לא הוא לא היה כותב אותם.

 8. חנן הגיב:

  בתור מי שהאמת חשובה לו, אני דווקא הייתי מציע ללהק את תת אלוף יואב "אני מציע, כרמלה" מרדכי לסרטוני ההסברה הבאים שיפיק משרד החוץ.
  מגניב.

 9. איציק הגיב:

  צה"ל לא יכל בכלל לגייס את בר רפאלי כי היא התחתנה בחתונה פיקטיבית.
  כך שלפי החוק היא לא התשמטה ועשתה מה שהרבה בנות עושות.

 10. שאול סלע הגיב:

  אין דבר כזה משתמטים אין דבר כזה שויון בנטל

  במלחמת אוקטובר 73 ספרו בין 2600 ל 3000 חללים, אני לא זוכר את המספר המדוייק.לפי הויקיפדיה 600 חללים נהרגו במלחמת לבנון הראשונה ו 600 חללים נוספים נהרגו עד היציאה מלבנון ב 2000.

  בשתי המלחמות האלה הדרג המדיני קרי גולדה,דיין,גלילי,בגין ושרון אחראים להרבה מאוד חללים שמותם היה לשווא.

  אין שויון בנטל בין חייל שנהרג לחייל שנפצע. אין שויון בנטל בין חייל שנפצע לחייל שחזר הביתה בשלום.

  למילה "נטל" יש משמעות רק אם הוא נפגע בפעילות מבצעית,אני השתתפתי במלחמת אוקטובר וחזרתי בשלום וזה לא נקרא נטל.

  משום שחלק גדול מהחללים והנפגעים אם לא כולם נפגעו בגלל כשלים של הדרג המדיני ,אין לי טענות למי שבחר להיות ג'ובניק.משום שרק בנות שמתנדבות מגיעות לתפקידי לחימה,הטענה על השתמטות של בר רפאלי היא מגוחכת.

  אין זה מקרי שאין בויקיפדיה פרטים שנוגעים לשרותו הצבאי של בן דרור ימיני בסדיר ובמילואים.הוא היה אמור ליטול חלק במלחמת אוקטובר כחייל סדיר ובמלחמת לבנון הראשונה כחייל מילואים,אין לכך שום איזכור.

  התוספת שקשורה לבן דרור ימיני נכתבת בגלל טענותיו לדפני ליף על שרןתה הצבאי.

  • שימי הגיב:

   הלוואי והיו הרבה יותר "משתמטים",
   צה"ל והממשלה המפפעילה אותו או להיפך
   הוא מזמן לא צבא הגנה לישראל,
   הוא הפך לזרוע המבצעת המגוננת והמתקיפה
   של המתנחלים, תוך הפקרת בטחון תושבי ישראל.
   המשתמט האמיתי פה הוא "צה"ל" הבוגד בתפקיד המוצהר בשמו כבר עשרות שנים,
   לא סרבני השירות בין אם בריש גלי ובין אם בצנעה.

 11. קובי הגיב:

  רגע, אז אין יותר קווי אפרטהייד, פלסטינים עולים כרגיל ל-286?

 12. פרצופליחה בתולת הים הגיב:

  שניה, אני חשבתי שחיילים -אמורים- לרצות להרוג ערבים. נו, אתה יודע, עם כל הקטע הזה, שהצבא מתעסק הרבה מאוד בלהרוג ערבים?

טראקבקים/פינגבקים

 1. telavivtimes: כל החדשות במקום אחד