החברים של ג'ורג'

עדכון: תלונה כנגד “אם תרצו”

(בעקבות הודאתו הפומבית של יו"ר "אם תרצו," רונן שובל, כי שלח חוקרים פרטיים למשרדו של עו"ד מיכאל ספרד, ובעקבות שורה של תקריות אחרות מצד התנועה, פנה עו"ד יהונתן קלינגר לרשם העמותות בדרישה לחקור האם העמותה משמשת ככלי לעבור על החוק. המכתב שלו מופיע כאן בהסכמתו. – יוסי גורביץ)

לכבוד:

רשם העמותות,

מחלקת פיקוח ואכיפה.

באמצעות דואר אלקטרוני: [email protected]

הנדון: עמותת אם תרצו- ציונות להיות או לחדול (ע"ר) מס' 580471662.

א.ג.נ,

הריני לפנות אליכם בנוגע לעמותה בסימוכין לאור מספר פריטי מידע שפורסמו לאחרונה המעלים חשש כי העמותה פועלת בניגוד לחוק ובניגוד לתקנונה. על פי תקנון העמותה, מטרות העמותה הינן "קידום הרוח הציונית בחברה הישראלית"1; אולם, לאור פרסום בעיתון 'הארץ' לאחרונה2 מסתמן כי העמותה פעלה לא לקידום הרוח הציונית, אלא לביצוע פעולות חקירה אשר הינן, לפחות לכאורה, בניגוד לחוק.

כפי שעולה מהכתבה, בפרוטוקול הדיון בתביעת דיבה אשר העמותה מעורבת בה (ת"א 42868-05-10 אם תרצו נ' ילין ואח'3) עולה כי העמותה פגעה בחסיון עו"ד לקוח כאשר שלחה חוקרים פרטיים למשרדו של בא-כח הנתבעים לצורך נטילת מסמכים ממנו. בפרטיכל החקירה (עמ' 24, ש25 ואילך) נשאל מר רונן שובל, יו"ר העמותה, לגבי מידע שהושג ממשרדו של בא-כח הנתבעים וענה כי השיג מידע ממשרדו כיוון ש"אנו רואים בך אדם המתעסק באופן שיטתי בפגיעה בחוסנה של מדינת ישראל". למותר לציין כי תשלום לאותם חוקרים פרטיים לא דווח בדוחותיה השנתיים של העמותה4.

אי פירוט הדרך בה השיג שובל את המידע מעלה חשש כבר כי המידע הושג בדרכים לא כשרות, וכי אותו מידע הושג בפעולה שאינה חוקית בצורה מובהקת.

כידוע לכם, לתאגיד אין יכולת אלא לפעול בהתאם לחוק (ת"צ 38194-07-10 ספיר נ' פלאפון תקשורת בע"מ, ת"צ 1847-09 קסטנבאום נ' פלאפון תקשורת בע"מ). בעניין קסטנבאום פסק בית המשפט כי "רשיון משמעו זכיון או היתר לבצע עיסקה, וכשזה לא ניתן לאישיות משפטית נתונה, – כי אז אין לה כח (במובן של טבלת הופלד) לבצע את הפעולה".

כך גם בעניינו: רשם העמותות נתן לעמותה זכיון לפעול לקידום הרוח הציונית בחברה הישראלית, וכל פעולה הנמצאת מחוץ לתחומי זכיון זה יכולים להוות עילה לסגירתה של העמותה. בעניין בג"צ 1398/04 איתי בן-חורין ואח' נ' רשמת העמותות ואח' פסק בית המשפט העליון כי "רק התנהלות בלתי-חוקית מתמשכת, המהווה חלק דומיננטי מפעילותה של העמותה, יש בה כדי להצדיק נקיטה בסמכות הנקובה בסעיף 50 לחוק העמותות".

דומה כי פעילותה של העמותה, כפי שעולה מדיווחים בתקשורת, נוגדת לא אחת את מטרותיה המוצהרות: כך לדוגמא, עולה כי חברי תנועת אם-תרצו השתתפו בהפגנה תוך שימוש פסול במדי חיילי צה"ל5 בחודש אפריל 2010, וכן גם עולה כי התנועה היוותה בסיס לפעילויות אחרות שאינן חוקיות כמו הפרת זכויות יוצרים (תא 9916-10-10 אורן זיו נ' עמיר בניון ואח').

יתר על כן, בהפגנה שאורגנה על ידי העמותה, בחודש נובמבר 2012, לתמיכה בתושבי הדרום, לוותה שירת התקווה בקריאות "מוות לערבים"6, המהוות לא רק הסתה לאלימות וגזענות אלא חריגה מחופש הביטוי המותר במדינתנו.

אכן, להפעלת הסמכות לפי סעיף 49 לחוק העמותות ישנן דרישות קיצוניות, אולם, עולה כי התנהלותה של התנועה בניגוד לתקנונה אינה פעילות אקראית: השליחה של חוקרים פרטיים, כעניין שבשגרה, לצורך עשיית דין עצמי ונטילת מסמכים מארגונים אחרים, של שימוש במדי צה"ל לצורך קידום מטרות העמותה ועוד, כולן מהוות חשש של ממש כי העמותה מהווה כסות לפעילות שאינה חוקית.

אודה לך על תשובתך המהירה,

בברכה,

עו"ד יהונתן י. קלינגר

1http://www.guidestar.org.il/organization/580471662

2http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1909705

3http://www.court.gov.il/BookReader/getbook.asp?path=\\IDCNFSV01\idc_repository2\796\185\0464b2e044764f4a0300000094b92aa3&OlvDataProto=file&Language=Hebrew&Hebrew=1&ReaderStyle=ILCourts&h=8B3D06EF7152C89A08B6F9426D8E6248&OnePageMode=1

4http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=2701

5http://www.blacklabor.org/?p=18555

6https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MNfHmlKI6-Q

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

12 תגובות על ”עדכון: תלונה כנגד “אם תרצו”“

 1. בטטה הגיב:

  חוששני שמהתלונה לא יצא שום דבר.
  הרשם הוא מינוי פוליטי של שלטון הימין ממש כמו הקונסוליירי ויינשטיין .

 2. קורא הגיב:

  הפוסל – במומו פוסל. רשם העמותות הוא רשות מדינתית אשר קובעת כמעט לכל התארגנות רשמית שאינה מסחרית מה מותר ואסור לה לעשות, מתי ואיך (וזאת להבדיל מתביעת עמותה על פעולה בניגוד לחוק). רשות כזו היא מאפיין טוטליטרי, והנה דווקא המתנגדים ל'אם תרצו' מבקשים להפעיל אותו. מביש.

  • אורן הגיב:

   עקרונית אני מסכים.

   אבל הטיעון העיקרי הוא שפעילות העמותה מנוגדת לתקנון. העמותה היא לא גוף אמורפי אלא יישות משפטית שאמורה לזכות בלגיטימציה לקבל תרומות בזכות הפעילות שלה על-פי תקנון מוסדר. פעילות בניגוד לתקנון היא למעשה מרמה כנגד התורמים, ויש מקום לתיקנון של הדבר.

   אפשר אולי היה לטעון שיש טעם פשוט לבטל את מוסד ה"עמותה" ולאפשר לכל גוף לקבל כסף כראות עיניו בלי לדפוק חשבון. אבל אז במה הוא שונה מחברה מסחרית.

  • גרייף הגיב:

   מה? מאיפה הגיע המשפט הזה? רשות שקובעת למה שנמצא תחתיה מה מותר ואסור לעשות – זה רגולטור. ככה רגולטור עובד. אתה מגדיר רגולציה של תחום מסוים כטוטליטריזם? נראה לי שהפסדת באינטרנט.

   באופן כללי, רשם העמותות מתעסק בעמותות שמקבלות תמיכה מהמדינה. אני לא יודע כמה תמיכה מקבלת "אם תרצו", אבל אם היא לא מקבלת תמיכה (זכור לי שהיא בעיקר ממומנת על-ידי מיליונרים נוצרים), אז לרשם לא יהיה אכפת.

   • תומר א. הגיב:

    מה? מאיפה הבאת את זה? רשם העמותות מתעסק עם כל העמותות ומציק גם לאלה שלא מקבלות תמיכה מהמדינה.

    • עופר הגיב:

     תמיכה מהמדינה גם יכולה להיות פטור ממסים, וזה אכן המצב. זו תמיכה לכל דבר.

     • נאמן להווה הגיב:

      לא כל עמותה מקבלת פטור ממיסים, מתן הפטור נפרד מרישום העמותה ותלוי, בין השאר, באישורו של שר הפנים.

      מטרתו של רשם העמותות להגן על התורמים והחברים בעמותה מפני פעולות מרמה, כגון שימוש בכסף לצרכים אחרים מאלו המוצהרים, או למשל עבירה שיטתית על החוק.

      אפשר להניח שאם תרצו מקבלת פטור ממיסים שהיא סוג של תמיכה ממשלתית, אבל גם אם אין פטור זה לא אומר שהם יכולים לעשות מה שבא להם.

 3. Alex_f הגיב:

  מדוע לא הוגשה תלונה במשטרה? עבודת חוקרים פרטיים מוסדרת בחוק ולא זכור לי שפריצה ו/או גניבה לכאורה מותרים.

 4. תני גולדשטיין הגיב:

  קלינגר חזק ואמץ. אם תרצו רונן שובל ישב בכלא

 5. חנוך הגיב:

  יישר כוח

 6. יובי הגיב:

  יצא מזה משהו?

טראקבקים/פינגבקים

 1. על ההבדל בין אם תרצו לשלום עכשיו