החברים של ג'ורג'

לייבלוגינג: "להכיר את חמאס”

(פוסט נסיוני)

אני קורא בימים אלה את "להכיר את חמאס" של שלומי אלדר, אחד הספרים המרתקים ביותר שקראתי לאחרונה. סקירה מלאה עליו תגיע בבוא העת, אבל מאחר והוא מלא מידע כרימון, אני רוצה לערוך כאן נסיון בפוסט לא שגרתי. מדי פעם אני מצייץ מידע מתוך הספר. את הציוצים האלה אכנס בפוסט הזה, שיתעדכן מעת לעת.

[]

קורא את ספרו החדש של שלומי אלדר, "להכיר את חמאס", ונתקל לראשונה בביוגרפיה קצרה של אחמד יאסין.

[]

מוחמד א זאהר התחיל את הקריירה הרדיקלית שלו במרד מסים נגד ישראל, שחמסה את כספי הרצועה. אעפ"כ, הוא נפגש עם רבין ב-1988.

[]

לטענת יאסין, בעת מעצרו בשנת 1988 עינו החוקרים את בנו לנגד עיניו.

[]

מדיניותה של ישראל בעלזה, מראשית שנות השמונים והלאה, סייעה בעקביות, מרצון או ממחדל, לחמאס.

[]

אברהים מקאדמה, אסטרטג החמאס, אחרי אוסלו: אם נלחם ברשות נפסיד, הם יחסלו אותנו. אם נכנס בישראלים, ישראל תתקוף את הרשות.

[] "אין שום תנועת אופוזיציה בעולם שהעניקה בגלוי מזור כה רב לתחלואי השלטון וקורבנותיו כמו החמאס."


[]
לאחר חיסול רנטיסי, פחות מחודש לאחר חיסול יאסין, הסכימה ממשלת שרון למדיניות של "אין חיסולים, אין פיגועים. בפועל זו היתה סוג של הפסקת אש.
[]
בסוף שנות התשעים, חמאס העניק סיוע לכמאתיים אלף (!) מתושבי הרצועה.
[]

תא"ל שמואל זכאי על מדיניות התגובה של ישראל לפיגועים:

תשתיות הטרור ביהודה ושומרון ספגו מכה אנושה, ולא היה עוד על מי להגיב ביהודה ושומרון. אבל הציבור הישראלי לא יכול היה לסבול שאוטובוסים ממשיכים להתפוצץ וצה"ל יגיד לו 'מצטער, אין מה לעשות', באיזשהו מקום צריך להרביץ חזרה. אז עזה היא שק אגרוף מצוין.

זכאי היה מפקד אוגדת עזה.

[]

לאחר הפיגוע בבאר שבע, הצהירו שרון, מופז ויעלון כי מפקדת החמאס היתה אחראימ לו, אף כי היה מידע מודיעיני שציין כי האחריות היתה של חמולת קוואסמה מחברון. שקרי מודיעין כאלה לא החלו עם הפיגוע סהוך לאילת לפני שנה: הם תמיד היו איתנו.

[]

הלשכה המדינית של חמאס היא בעצם הגזברות שלה, והיא דומיננטית בשל הסכומים הגדולים הנדרשים להפעלת מפעל הדעווה, כלומר מפעלי הצדקה והרווחה שלה – שהם, ולא הזרוע הצבאית, תמיד היו עיקר התנועה.

[]

חוסיין העביר לישראל ב-1997 הצעת הודנה מהחמאס ל-30 שנים. הוא לא קיבל תשובה, ואז באהההתנקשות במשעל.

[]

שרון הדף בהתפרצויות זעם כל נסיון להציע להעביר את הרצועה בהתנתקות לידי אבו מאזן, עד כדי ריב קשה עם ראש אמ"ן, זאבי-פרקש.

[]

כשהתקרבו הבחירות של 2006, אנשי הרשות המבוהלים ביקשו מישראל שתאסור על הבחירות. ג'יזס.

[]

עם נצחון החמאס בבחירות, הפסיקה ישראל להעביר לרשות את הכספים המגיעים לה כדי להעניש את הפלסטינים על בחירתם. התוצאה היתה שבבוא ההתנגשות בין החמאס, שהיו לו מקורות כסף משלו, ובין "כוחות השווארמה" של דחלאן, המוראל של האחרונים, שלא קיבלו משכורות, היה בשפל. המפקח קלוזו היהפחות שלומיאלי מממשלת ישראל. תיקון: "כוחות השוארמה" היו אלה של החמאס, שקיבלו אספקת מזון סדירה.

ועוד דבר אחד: הערב (ה-23.6.12), בשעה 21:00, תיערך הפגנת מחאה נגד האלימות המשטרתית אתמול בפינוי שדרת רוטשילד. אני לא יודע אם אוכל להגיע בעצמי, אבל זה נראה חשוב.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

41 תגובות על ”לייבלוגינג: "להכיר את חמאס”“

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ספוילר – גלעד שליט משוחרר בסוף

 2. דרור הגיב:

  "בסוף שנות התשעים, חמאס העניק סיוע לכמאתיים אלף (!) מתושבי הרצועה."

  יופי אז היתה איזה תקופה של שנה וחצי שהוא גילה נדיבות לא אופיינית לתושבי עזה. מה לגבי שאר השנים שבהם הוא מזניח אותם? מה לגבי השליטה המאפיונרית שלו על המנהרות שגורמת לתושבי עזה העניים לשלם מחירים מופקעים על מוצרי יסוד? מה לגבי זה שהוא הפציץ את זה ישראל בסוף העשור הקודם בידיעה ברורה שישראל תגיב למבצע צבאי ותחריב את כל עזה? מה לגבי זה שבתאותו מבצע הוא השתמש בתושבי עזה בתור מגינים אנושיים ?

  השנאה לישראל כנראה העבירה אותך סופית על דעתך אם אתה מוצא את עצמך מגן על החמאס.

  • רועי.. הגיב:

   זה די מצחיק, אבל אם במקום להגיד חמאס תרשום ישראל, ובמקום מנהרות מכסים ושמירה על טובת הטייקונים, וכמובן במקום תושבי עזה תרשום תושבי הדרום – תקבל סימטריה מדהימה בין חמאס לממשלת ישראל!!

   חפש קצת אחורה בפוסטים של יוסי ותראה מה הוא חושב על החמא"ס..אני אתן לך קדימון – לא דברים טובים במיוחד..

   • דרור הגיב:

    אבל במקום אבל במקום אבל במקום . לא זכור לי שצהל הפציץ חפים מפשע בעזה בלי שום סיבה מוקדמת, לא זכור לי שבאחת ממלחמות ישראל צהל יסתתר בבתים של תושבים.

    גם ההשוואה בין הכלכלה הישראלית לעזתי היא מגוחכת . ישראל חברה ב-OECD , עזה היא בקושי מדינת עולם שלישי . בישראל יש מעבר למכסים על היצאו גם תעשייה עצמית ענפה(הייטק,חלקאות,מזון,יהלומים וכדומה) בעזה יש כמה בזארים. בישראל יש משרד רווחה וביטוח לאומי , בעזה התושבים נתונים לחסדיו של האום.

    • ריי סטלין הגיב:

     צה"ל מסתתר בבתים – של פלסטינים. ונוהל שכן זה לא מגן אנושי?

    • רועי.. הגיב:

     אני אסביר שוב:
     "..אז היתה איזה תקופה של שנה וחצי שהממשלה הישראלית גילתה נדיבות לא אופיינית לתושבי ישראל. מה לגבי שאר השנים שבהם היא מזניחה אותם? מה לגבי השליטה המאפיונרית שלהם על המכסים הגבוהים ושימור הטייקונים (20 משפחות שולטות בכל המשק) שגורמת לתושבי ישראל העניים לשלם מחירים מופקעים על מוצרי יסוד? מה לגבי זה שהם הפציצו את עזה בסוף העשור הקודם בידיעה ברורה שחמאס יגיב ונגרר למבצע צבאי שיפגע קשות בתושבי הדרום? מה לגבי זה שבאותו מבצע הם השתמשו בתושבי שדרות/עזה בתור מגינים אנושיים (אלמנות קש ונוהל שכן)?"

     • הדס הגיב:

      ועדיין כולנו מעדיפים לחיות בישראל תחת שלטון הטייקונים מאשר בעזה תחת שלטון החמאס.

     • עמית הגיב:

      זה בערך מה שעשית (למעשה, זה בדיוק מה שעשית):

      "הממשלות באפריקה מושחתות ולכן תושבי אפריקה עניים"

      "ממשלת ישראל מושחתת ולכן תושבי ישראל עניים"

      מסקנה: ממשלת ישראל=הממשלות באפריקה.

    • אורן הגיב:

     לא מסתתר בתוך בתים. רק הקריה יושבת בתוך תל-אביב.

     • דרור הגיב:

      כן , רק שהקריה נמצאת בתוך שטח צבאי סגור . אם נניח החמאס יפגיז את המגדל בקריה לא יפגע אזרח אחד . זה לא שהרמטכל הקים את המטה שלו בריינס 8 .

      • אורן הגיב:

       דרור, I dare you לעמוד מול הקריה בקפלן כשאיראן תפציץ אותה.

       • דרור הגיב:

        איזה קיפצה מדהימה עשית ,אתה מתאמן לקראת האולמפיאדה בעוד חודש?

        אנחנו דיברנו על השוואה תיאורטית בין הטילים שצהל מפציץ איתם בתים בעזה לבין טילים *מאותו סוג* שחמאס היה מפציץ איתם בניינים בקריה. אתה משום מה קפצת מפה לפצצת אטום , על החסידים של גורביץ' הרטוריקה בשקל הזאת מצליחה לעבוד (הרי גורביץ' עצמו משתמש ברטוריקה הזאת בשביל לגייס אותם) עלי קצת פחות.

        • דרור הגיב:

         ולצורך העניין , אם איראן תזרוק פצצה גרעינית על תל אביב(ואפסיים הסיכויים שתעשה זאת) זה יהיה כדי לחסל מאות אלפי ישראלים ולרסק את המרכז כלכלי-תרבותי של ישראל שהוא מטרופולין תל אביב.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   לפי הספר "להכיר את החמאס" זו לא הייתה שנה וחצי וזה לא היה פרוייקט צד.
   הצדקה היתה מפעל החיים של שייח יאסין, היא ולא ההתנגדות (אפילו להפך – מבחינתו המאבק המזוין היה פרויקט צד). לאורך כל שנות השמונים והתשעים הוא התעקש להמשיך את הצדקה, ואפילו לשנות מדיניות של המאבק אם נראה כאילו היא פוגעת בצדקה.

   וזו, כנראה, הסיבה האמיתית מדוע החמאס כל כך פופולרי בעזה.

   • דרור הגיב:

    מדינה,או ישות אוטונומית, לא אמורה להיות מפעל צדקה גדול . אתה אמור להקים שם תעשייה ומסחר. או כמו שאומר המשפט הנודע "אתה צריך לתת לעניים חכה לא דגים". בגלל זה הפער בין ישראל(שגם היא החלה מכלום) לעזה הוא מפער של כמה מאות שנים .

    • דרור הגיב:

     מפער=פער

    • סוסו הגיב:

     הסבירו לך למה החמאס פופולרי, לא למה הוא מפלגת השלטון האופטימלית.

     • דרור הגיב:

      אבל יוסי לא העלה את הקטע הזה בשביל זה, הוא העלה את זה בשביל להראות לנו"שהחמאס לא כה גרוע כמו שמציירים אותו בממסד ובתקשורת הישראלים".

      וכמו שלמה גזית גם לך אין הוכחה שהתמיכה בחמאס נובעת מה"צדקה" שלו ולא מהסתה נגד ישראל בבתי ספר ובמסגדים.

 3. נתן הגיב:

  כדאי לפני ספרו של אלדר לקרוא את ספרו של שלמה גזית "פתאים במלכודת" שמתאר את השלטון הישראלי בשטחים עד פרוץ האינתיפאדה הראשונה ועושה קציצות מאגדת "הכיבוש הנאור", וכמובן את "הזמן הצהוב" של דויד גרוסמן שנכתב ערב האינתיפדה הראשונה והוא ממש ספר נבואי שחזה את הנולד,אלה היו שנים גורליות שהוכיחו שמדיניות השב ואל תעשה היא אכן מלכודת פתאים בדיוק כמו המדיניות הנוכחית.

  • דרור הגיב:

   בקיצור בוא נקרא רק סופרים שאנחנו יודעים מראש שאנחנו מסכימים איתם .

   • ריי סטלין הגיב:

    עדיף לקרוא את "אחים יקרים" של חגי סגל שמתרגש מתמונה של חנן פורת מחכך את המפשעה שלו בפרצוף של מישהו בסבסטיה?

   • נתן הגיב:

    ממש לא.
    שלמה גזית היה מתאם פעולות צה"ל בשטחים לא בדיוק "פעיל זכויות אדם", הדבר האחרון שציפיתי כשקראתי את הספר היה שהוא יסתיים במשפט " ישראל הביאה את הפלשתינאים למצב הגרוע ביותר האפשרי , מצב שבו לא היה להם מה להפסיד".

    גרוסמן אולי יותר חשוד ב"שמאלנות" , אבל הספר שנכתב ערב האינתיפדה הראשונה פשוט חוזה את הנולד ולזה אי אפשר להתכחש.

    • חיליק הגיב:

     מצטרף להמלצה על "הזמן הצהוב". הספר של גזית נשמע מסקרן, תודה.

    • דרור הגיב:

     שלמה גזית הוא זה שאמר שהכיפות הסרוגות עבורו הן כמו צלב הקרס על השרוול של החיילים הנאציים. זה לא מספיק שמאלני בעיניך?

     ואם נעבור מהרטוריקה המסיתה לפרקטיקה אז הוא קרא לא פעם לצאת מהשטחים .

     • דרור הגיב:

      זה שהוא לא סובל ערבים לא משנה את זה שהוא שמאלני. רוב השמאלנים שונאים ערבים ,כולל זה שהקים את המדינה שלך.

     • נתן. הגיב:

      שנאת מתנחלים לא בהכרח הופכת אותו לשמאלני, לדעתי כל מי ששמר אי פעם על המתנחלים בשכונת אברהם אבינו במסגרת שרות המילואים בחברון הפך להיות שונא מתנחלים פנאטי. אבל בכל מקרה הספר הוא לא הבעת עמדה אלה הבאת עובדות.

      • דרור הגיב:

       "לדעתי". לא עשית שום סקר ולא באמת בדקת את זה אבל זאת "דעתך" , אגב האם "לדעתך" גם המתנחלים ששומרים בשכונת אברהם אבינו הפכו לשונאי מתנחלים(והמתנחלים הם להזכירך רוב המערך הקרבי של צהל) אגב שלמה גזית מעולם לא שמר על מתנחלים.

       "ישראל הביאה את הפלשתינאים למצב הגרוע ביותר האפשרי , מצב שבו לא היה להם מה להפסיד".
       זאת לא עובדה אלא דעה(דבר שכבר הסכמנו שאתה חזק בו) הרי מנין לגזית שהטרור הוא תולדה של מצוקה כלכלית? אולי הוא תולדה של הסתה בבתי ספר ובמסגדים?

       • נתן. הגיב:

        נכון , לא עשיתי סקר בניגוד לסקר שאתה עשית שעל פיו הגעת למסקנה ש"רוב השמאלנים שונאים ערבים", ובכל מקרה אף אדם שפוי לא היה רוצה את תושבי יצהר בתור שכנים שלו בבינין(אפילו אתה לא).

        לגבי גזית ,הבאתי רק את הסיכום והוא מתבסס על עובדות רבות שמתארות את השלטון הישראלי מאז 67 שהיה ניסיון שנועד מראש לכישלון להחיות את המשטר הקולניאלי שעבר מן העולם על כל סממניו , ההשחתה, משטר של משתפי הפעולה, דיכוי חרויות הפרט, ניצול השטח הכבוש על משאביו ואנשיו לטובת הכובש , הקמת מערכת חוק שתפקידה לשרת אך ורק את השלטון , בניית תלות כלכלית מוחלטת של הכבוש , העברת אוכלוסיה לתוך השטח הכבוש בניגוד לחוק הבינלאומי ותוך מעשי גזל ומרמה רבים ומעל לכל חוסר היכולת להבין שהנכבשים\תושבי הקולניה הם בני אדם עם רצונות מאויים וזכויות.

        לגבי שאלתך :
        מכיון שכל העמים הכבושים בהסטוריה קיבלו את עצמאותם רק על ידי הפעלת אלימות ומכיון שכל העמים הכובשים בהסטוריה ויתרו על הכיבוש שלהם רק לאחר שהופעל נגדם כוח – הניסיון ליחס את המאבק הפלשתיני ל "הסתה במסגדים" מתאים אולי לקוראי "ישראל היום" אבל אנחנו פה מנהלים דיון רציני.

        • דרור הגיב:

         הפלסטינים דווקא קיבלו עצמאות ,ועוד על מגש של כסף, אבל הם המשיכו באלימות . חוץ מזה שהחמאס מצהיר לא פעם שהוא יפסיק את המאבק שלו רק כשיהודים יחזרו לארצות המקור , אז כן הם בעד עצמאות אבל על חשבון עצמאות של עם אחר . לא שאבו מאזן שדורש מדינה פלסטינית רק אם תתממש זכות השיבה הוא יותר טוב.

      • דרור הגיב:

       וכן גזית הוא שמאלני. ההגדרה של שמאל מדיני בישראל זה כל מי שתומך בחלוקת הארץ.

       • ראסול הגיב:

        לא, זה ימין ריאקציונרי.

        • דרור הגיב:

         זאת ההגדרה לשמאל מדיני,אתה יכול לא לאהוב אותה , אבל בתחום מדעי המדינה קונצנזוס שזאת ההגדרה. ברגע שביטלת אותה, בעצם אמרת שכל מה שמימין לבל"ד זה לא שמאל.

 4. עדו הגיב:

  מלא שגיאות הקלדה

  • ygurvitz הגיב:

   זה מה שקורה כשכותבים ממכשיר נייד, לא ממחשב עם מקלדת סבירה. מצד שני, אי אפשר לקרוא מול מחשב.

 5. רתם הגיב:

  התא"ל היה שמואל זכאי, לא שלמה.

 6. דני הגיב:

  זה ספר מעניין מאוד, אבל שים לב שזה בגדר popular sciencce. יש ספרים הרבה הרבה יותר רציניים גם כדי להכיר את חמאס וגם כדי להבין מערכת היחסים בינה ובין ישראל בשנים האחרונות.

 7. דורצח הגיב:

  נאלץ להתנגד לקונספט או לפחות ליישום שלו במקרה הזה. לייב בלוגינג זה יופי כש, ובכן, יש אירוע שמתרחש בזמן אמת. אז הבלאגן שהפורמט הזה יוצר מתאים לשטף ההתרחשויות. זה פחות מתאים בעיני כשאתה יושב וקורא ספר להנאתך.

 8. דניאל ג הגיב:

  מעולה!
  תמשיך לעדכן את הנקודות החשובות והלא-ידועות האלה, מרתק!