החברים של ג'ורג'

זה לא הבעל, זה הכהנים

לפני כשבוע ומשהו, בשיא היובש, היתה ידיעה על כמה רבנים ודוגמנית שעלו השמימה בבלון פורח, ובגובה של אלף רגל החלו להתפלל את תפילת הגשם. הדוגמנית, כמובן, היתה שם כדי למשוך את תשומת הלב של התקשורת, אחרת הסבירות ששטיק של כמה קבליסטים לא היה מעניין אף אחד. התגובה הראשונה שלי למקרא הידיעה התמוהה ההיא היתה "אולי ישן הוא, ויקץ". אחרי הכל, אם אתה מקבל את עיקרי הבסיס של היהדות, אלוהים יכול לשמוע אותך – ולהתעלם, ברוב מוחלט של המקרים – מכל מקום. הצורך בטיסה ובקרבה לעננים הוא אלילות מובהקת.

אתמול, שידר ערוץ 2 ידיעה תמוהה לא פחות. הוא ליקט את האמונות התפלות שנפוצו בקרב הטוקבקים באתרי החדשות, ותהה אם יש קשר בין ההפטרה שנקראה בשבת, העוסקת באליהו הטובח בנביאי הבעל (משום צוטט הפסוק קודם לכן) ובין השריפה בכרמל. זאת משום שבהפטרה מופיעים הפסוקים הבאים מפרק י"ז של מלכים ספר א': "ועתה שלח קבץ אלי את כל ישראל אל הר הכרמל ואת נביאי הבעל ארבע מאות וחמשים ונביאי האשרה ארבע מאות אכלי שלחן איזבל… (כ"ט) ויהי כעבר הצהרים ויתנבאו עד לעלות המנחה ואין קול ואין ענה ואין קשב… (ל"ח) ותפל אש יהוה ותאכל את העלה ואת העצים ואת האבנים ואת העפר ואת המים…". שימו לב לדילוג המהיר על כל מה שבין פסוק כ"ט לפסוק ל"ח. זו עשויה להיות תוכחה לא נעימה לעובדי אלילים. לא שיש הבדל ניכר בין עדת מנשקי המזוזות של היום ובין העם הישראלי בימי אליהו: שניהם מחפשים את "הוכחת הכדורגל" התיאולוגית, קרי היכולת לצעוק "יש אלוהים!" אחרי נצחון. עדכון: כפי שמצא הקורא זיו פ., אפילו הידיעה על הטקסט של  ההפטרה לא נכונה. הטקסט הזה נקרא יותר באזור פורים, מה שהגיוני.

ערוץ 2 מתאר את זה כ"תיאור מפתיע של שריפה גדולה על הר הכרמל". התואר "מפתיע" ראוי רק אם אתה בור מוחלט. קודם כל, אין שום דבר "מפתיע" בתיאור שמופיע בטקסט בן 2,500, במיוחד כזה שהיית צריך לקרוא לבגרות. שנית, גם אין שום קשר בין ההפטרה הזו ובין השריפה. ההפטרות אינן משתנות; הן קבועות; הן חוזרות על עצמן במחזוריות שנתית. הסיכוי שההפטרה הזו תקרא בשבוע של שריפה הוא, על כן, 1:52. בדרך כלל הוא יותר נמוך, כי הפרשה הזו נקראת במה שפעם היה התחלת החורף, אבל לידיעת חובשי הכיפות המכחישים את ההתחממות הגלובלית – כי היא סותרת את ההבטחה שנתן יהוה לנוח – היה די חם כאן בנובמבר ובתחילת דצמבר. במקום להבהיר את הנקודות האלה, או סתם לא לשדר ידיעה מופרכת, ערוץ 2 מעדיף לשתף פעולה עם הבורים ועם המפעילים שלהם, רבנים להחזרה בתשובה שאיכשהו תמיד מצליחים למצוא איזה פסוק שאם מעקמים אותו הוא מתאים לטרגדיה השבועית – דבר שהם תמיד מוצאים בדיעבד, כמובן. אף פעם לא מראש. כל ההוכחות האלה על איך המפץ הגדול מופיע כבר בהבלים שבדה משה דה ליאון מליבו ומכונים ספר הזהר מעולם לא שימשו מישהו להעלות טענה מדעית לפני שהמדע העלה אותה.

על העגלה הזו טיפס שלשום עובדיה יוסף. הוא אמר בדרשה השבועית שלו ש"אין הדליקה מצויה אלא במקום שיש בו חילול שבת", ציטוט מהתלמוד. קודם כל, כפי שיעיד המקרה הזה, זה לא נכון אמפירית. יש עוד כמה ציטוטים מהתלמוד, שיסבירו לנו באיזה עולם חיים יוסף ושליחיו: "מקצתן מעשרין ומקצתן אינן מעשרין, רעב של בצורת באה; מקצתן רעבים ומקצתן שבעים, גמרו שלא לעשר, רעב של מהומה ושל בצורת באה; ושלא ליטול את החלה, רעב של כליה באה; דבר בא לעולם על מיתות האמורות בתורה שלא נמסרו לבית דין ועל פירות שביעית; חרב באה לעולם על עינוי הדין, ועל עיוות הדין, ועל המורים בתורה שלא כהלכה".

כלומר, על פניו לא רק שאנחנו אמורים לפטר את כל בחורי הישיבות, שהיו אמורים להגן עלינו מכל צרה בזכות לימודיהם אבל נכשלו בתפקידם והביאו עלינו בצורת ושריפת ענק, הרי שהיינו צריכים לפטר אותם מזמן – כל המלחמות האלה פה הן בגללם, "המורים בתורה שלא כהלכה".

נזכיר גם שזו טקטיקה די ותיקה של ש"ס: בעת אסון הבונים ב-1985, תלה שר הפנים דאז, יצחק פרץ – אז עדיין איש ש"ס – את האשמה בחילול השבת בפתח תקווה. רבנים אחרים טענו שמדובר במזוזות פסולות. אלה, כמובן, מקרים שבהם הקורבנות הם חילונים. תלונות כאלה לא נשמעות כאשר נפגעי האסון הם חרדים. אז מדובר בקורבנות טהורים שאלוהים בחר בהם כדי לכפר על עוון הדור.

ואחרי שצחקנו צחוק מר, צריך לזכור ולהזכיר שעובדיה יוסף לא לוקה בשטיון. הדרשה שלו ביום שישי, על מקורות השריפה, היתה דרשה פוליטית. היא היתה מיועדת להסיט את האש משלוחו, שר הפנים אלי ישי, שנושא באחריות המיניסטריאלית לשריפה. כמו המחזירים בתשובה, הם משתמשים בדת כאמצעי פוליטי: אמצעי להגנה או להתקפה, הכל על פי הצורך. אין שום דבר טהור או מנותק במי שעוסק בדת בספירה הציבורית. הוא תמיד עוסק גם בפוליטיקה. במקרה של יוסף ושל הכתבה המטומטמת בערוץ 2, המטרה היא לקדם את התפיסה ש"הכל כתוב מראש", שממנה מחליקים בקלות אל תפיסת "כולנו אשמים", ואם כולנו אשמים, אז לדרוש את ראשו של אלי ישי על שיפוד זו דרישה שיכולה להגיע רק מצד אנשים שרודפים אותו כי הוא דתי, מזרחי וימני – בדיוק מה שהוא טען הבוקר.

את ישי צריך להעיף מתפקידו לא רק בגלל שהוא שר גרוע בכל מה שקשור לציבור הכללי – הוא שלוח מרן, אחרי הכל, לא נציג הציבור – אלא גם משום שהוא והמפלגה שלו מקדמים תפיסה אנטי-אנושית ואנטי-מדעית. אבל אין לישי מה לדאוג: אם נתניהו יפטר אותו, זו תהיה אמירה שאחד השרים שלו אחראי לשריפה. ואז תעלה השאלה למה בעצם מינה נתניהו אדם כזה לתפקידו, ומה הקשר שלו-עצמו למחדלים. נתניהו כבר מודאג: הבוקר כבר נשמעו מקורביו אומרים ש"גם ממשלת שרון פישלה". הם כנראה סומכים על כך שלא נזכור מי היה שר האוצר של שרון.

הערה מנהלתית א': בימים האחרונים התקבלה תרומה בקרן הטבק והאלכוהול. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

הערה מנהלתית ב': ביום חמישי תיערך הפגנה בכיכר רבין, בשעה שבע, שתקרא להתפטרות ממשלת ישראל גם בלי הצורך להמתין לתוצאות ועדת החקירה. לצערי כנראה שלא אוכל להיות שם עקב התחייבות קודמת חשובה, אבל הדבר חשוב.

הערה מנהלתית ג': מצעד זכויות האדם השנתי יתקיים, כזכור, ביום שישי הקרוב. הוא יתחיל ב-10:30 בתיאטרון הבימה. בואו בהמוניכם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

45 תגובות על ”זה לא הבעל, זה הכהנים“

 1. גיל ב' הגיב:

  אני זוכר איך אחרי מלחמת המפרץ היו פרסומים חרדיים על הנס שבבני ברק הצדיקה לא נפלו טילים לעומת רמת גן עיר החטאים. אף מילה על העובדה שגם בגבעתיים, עיר ברבה יותר חילונית ושמאלנית מרמת גן, לא נפלו טילים. זה הבעייה כשמנסים "להוכיח" את נכונות הדת באמצעים כאלו. אתה חושף את עצמך לטיעון ההפוך. אולי המסקנה ממיקום נפילת הטילים היא לא שצריך לחזור בתשובה אלא לדאוג שיוצר מקומות יפתחו בשבת ויןתר חנויות ימכרו בשר חזיר?

  דרך אגב, האם הרב עובדיה מצפה גם מתושבי עוספייה לשמור שבת?

  • עדו הגיב:

   דווקא שמעתי הסבר הגיוני לזה – היה כתוב בשמיים שבאותה שנה מפציצים את העיראקים, לכן גם רמת גן וגם בגדאד חטפו טילים.

  • משה הגיב:

   אז זהו, שכן נפלו טילים בבני ברק במלחמת המפרץ.

   ואיך אמר אז אחד מגללי בני ברק: החילונים האלו יחליטו על גבולות בני ברק? איפה שנפל הוא אזור שלא אמור להיות בבני ברק.

   והדברים עתיקים.

 2. עופר הגיב:

  איפה ומתי ההפגנה בחמישי, עבור אלה מבינינו שלא מחזיקים פייסבוק?

 3. גלעד ב. הגיב:

  בפוסט הקודם שלך שאלו שאת אוף טופיק שכנראה נבלעה בין התגובות. פעם ראשונה שאני שומע על המקרה, וגם אותי מעניין לדעת איך הסתיימה / התקדמה הפרשה בה היית מעורב:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/737/479.html?ap=1&from_art=1737409&to_art=1737479

  • גלעד ב. הגיב:

   (או ליתר דיוק פעם ראשונה שאני שומע שהיית מעורב, על שריפת הספרים שמעתי כבר אז)

  • ygurvitz הגיב:

   ניסיתי לקבל תשובה במשך כמה חודשים, ללא הצלחה, עד ש – את חטאי אני מזכיר היום – הביורוקרטיה המשטרתית שברה אותי.

   • גלעד ב. הגיב:

    אם לצטט אנטגוניסט מודרני שאת שמעו אין שום סיכוי ששמעת: "אוף, חבל!"

    (לא הכיע הזמן לבדיקה זריזה אם התיק נסגר מ"חוסר עניין לציבור"? שילוב של עברה כזו עם משפט כזה שווה כותרת קטנה בפני עצמו)

 4. זיו פ הגיב:

  לא שזה משנה, כי הכתבה הזאת היא כאמור בולשיט רוחניקי מהזן הפתטי, אבל למיטב הבנתי היא אפילו לא נכונה. למעשה נראה כאילו כתבי ערוץ 2 ככל הנראה נפלו קורבן לאיזה זיון שכל שמסתובב ברשת. אני קיבלתי את אותו קישקוש מחבר, ואז הלכתי לעשות מחקר קטן (שלקח לי 3 דקות) מכיוון שכמו בכל פעם שאני מקבל טקסט כזה, אני אוטומטית חושד שהוא שקר, ואין דבר שאני אוהב יותר מלהוציא חברים שלי אידיוטים כשהם שולחים לי מכתבי שרשרת מהסוג הזה.
  בכל מקרה, בשבת האחרונה לא הקריאו את הפסוקים הנ"ל מכיוון שכאשר פרשת "מקץ" נופלת בחנוכה, קוראים הפטרה מיוחדת לחנוכה. ערוץ 2 מציג את זה כאירוע נדיר אבל למעשה הפרשה נופלת כמעט תמיד בחנוכה.
  לטענת הכתבה, כאשר הפרשה לא נופלת בחנוכה, מקריאים את אותם הפסוקים האמורים מספר מלכים א', פרק יח'. זה קישקוש. כאשר הפרשה לא נופלת על חנוכה, מקריאים את מלכים א', פרקים ג'-ד' – הפסוקים המתארים את משפט שלמה.
  הפסוקים העוסקים בשריפה של נביאי השקר על הכרמל נמצאים לרוב בהפטרה המלווה את פרשת כי תשא המגיעה בסביבות חג הפורים.
  להלן קישורים רלוונטיים:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%AA_%D7%9E%D7%A7%D7%A5
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%AA_%D7%9B%D7%99_%D7%AA%D7%A9%D7%90

  • ידידיה הגיב:

   חרמפפפ

   ותיקון קטן לך, את נביאי השקר בכרמל לא שרפו אלא שחטו.

  • ygurvitz הגיב:

   תודה רבה. הטקסט עודכן בהתאם.

  • גיל ב' הגיב:

   איך פיספסתי? ההפטרה שלי, הפטרת פרשת "פנחס", היא הקטע שבא בדיוק אחרי המופע האורקולי בכרמל. אליהו רץ מהכרמל עד יזרעל, מקום ארמונו של אחאב ואז נאלץ לברוח למדבר. רווקא המסר בהפטרה שלי הפוך לחלוטין ומרגש (לדעתי) הרבה יותר. במדבר אליהו חווה מופעים אורקוליים נוספים, אבל בסופו של דבר אלוהים מתגלה בדממה ולא ברעש ובצילצולים. אולי כדאי שהרב עובדיה וחבריו יקראו כמה שורות קדימה בספר מלכים א'…

 5. ידידיה הגיב:

  מישהו מוכן להסביר על מה הם מדברים, בערוץ 2? גירדתי בראשי ולא הצלחתי להבין איך הגיע סיפור אליהו והכרמל לכאן. בשבת האחרונה קראנו הפטרה מספר זכריה, בגלל חנוכה; בפעמים הנדירות שבהן מקץ אינה בחנוכה, ההפטרה מספרת על משפט שלמה. סיפור אליהו בכרמל שייך בכלל לכי תשא. אני מפספס משהו?

 6. קגנוביץ' הגיב:

  הטקסט על אליהו והנביאים הוא בפרק י"ח, לא י"ז. מעניין שלא טרחת להזכיר במפורש -לטובת כל יג"ע שעשוי להקלע לכאן ולרטון שה'נבואה' בכל זאת מדויקת; הם לא מבינים את הטקסט עצמו, הרי אחרת לא היו בולעים את המעשיה – שלא היתה שום שריפה בפרק: יהוה ערך סיכול ממוקד לפר מת ולערימת עצים, ואז כולם צעקו 'יהוה הוא האלוהים!' והלכו לשחוט כמה מאות אנשי דת לטובת המנגל הבא. כמובן שבכל האזכורים ברשת, נכתב: 'מה שקורה עכשיו הוא בדיוק כמו שכתוב!' וטרם הצלחתי להבין מה הקשר.

 7. להלה הגיב:

  בהקשר של דברי עובדיה יוסף, ניתן להזכיר את יואל בן נון, שכתב יפה ב- YNET:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3994661,00.html

  • תומאס הגיב:

   כתב יפה, אכן. גם רמז, בנוסף, שגם הוא חושב שהארוע נגרם בגלל חטאים, אך לפחות יש לו את הצדיקות לא לומר זאת ברבים.
   אני חושב שאני מעדיף לדעת עם מה אני מתמודד, ולכן אצדד בבובה חובבת השמלות.

   • מני זהבי הגיב:

    ככל שהבנתי, הוא אינו טוען שהשריפה נגרמה בגלל חטאיו של מישהו. מצד שני, הוא שולל את האפשרות שהסוהרים נהרגו בשל חטאיהם של אנשים אחרים. שזה, אבוי, גרוע באותה מידה כמו האשמותיו של עובדיה יוסף (כי הבנאדם אשכרה אומר מה האלוהים יכול או לא יכול לעשות), גם אם זה נשמע טוב יותר באוזני העם.

    • עופר הגיב:

     למעשה, הוא גם שולל את האפשרות שהסוהרים נהרגו בשל חטאיהם שלהם("ומי בדק שכולם חיללו שבת?")

 8. סתם אחד/האחד הגיב:

  רוב אלה שתומכים בזכויות אדם ,תומכים רק בזכותם שלהם אבל מתנגדים לזכות של האחר גם היא בדיוק אותו דבר.
  שמאל אמיתי זה שמאל שוויוני

  • עדו הגיב:

   נכון מאד. ובהולנד יש תחנות רוח!

   אני מבין שזה מין קטע כזה שכותבים דברים נכוחים אבל שלא קשורים לכלום נכון?

 9. נעם הגיב:

  בפרשת נוח מובטח שלא יהיה עוד מבול, עדיין לא דיברו על התחממות גלובאלית.
  המדען הראשי במיל' גבי אביטל אכן חשב שאין התחממות גלובאלית, אבל זה לא קשור למכסה שיש לו על הראש אלא לדעתו כמדען.

  • ש.ב הגיב:

   ברור. זוהי דעתו המנומקת כמהנדס אווירונאוטיקה על המצב האקולוגי ובכלל לא, כמו שאמר בעצמו, בגלל שהחבר הדמיוני ידאג שהכל יהיה בסדר.

   • חנן הגיב:

    לידיעתך, ובלי קשר לגבי אביטל, יש הרבה מדענים בעלי שם וחסרי נטיות דתיות שמתעקשים שבאמת אין התחממות גלובלית.
    בארץ, עד כמה שידוע לי, מי שבולט בתחום הזה הוא פרופ' ניר שביב מהאוני' העברית.

    • ג'ו הגיב:

     יש גם הרבה מדענים שמתעקשים שיש. לה העניין הוא שהטיעון של גבי אביטל הוא טיעון דתי.

     ניר שביב הוא לא הבולט אלא אחד משני היחידים שחושבים כך, השני הוא אביו פרופ' בטכניון.

     • חנן הגיב:

      טוב, זה כבר עובדתית לא נכון. אבל לא משנה, הנקודה היא שאין לזלזל אוטומטית במי שמשמיע עמדה כזו, או כל עמדה מדעית אחרת, גם אם התקשורת מציירת תמונה כאילו היא מוסכמת. לעיתונאים בדר"כ אין השכלה ויש אינטרסים.

      • ygurvitz הגיב:

       אין מחלוקת בקרב המדענים על ההתחממות הגלובלית. יש גם מדענים שאומרים שאין איידס. זה לא אומר שיש מחלוקת בשאלה הזו.

      • גיל ב' הגיב:

       עד כמה שאני יודע המחלוקת היא לא כל כך על ההתחממות אלא על השאלה אם ועד כמה היא מושפעת ממעשי האדם. יש מדענים שטוענים שההתחממות היא חלק ממחזור טבעי ולכן כל מה שנעשה כדי לעצור אותה הוא חסר משמעות.

      • ש.ב הגיב:

       זה שאתה אישית ספקן לגבי ההתחממות עוד לא הופך את הטיעון של אביטל ל"מדעי", וכנ"ל לא העובדה שיש מדענים שחושבים כמוהו. אין לו שום הכשרה מדעית בתחום הזה והוא הצהיר במפורש שעמדתו זו היא מתוקף אמונה.

       • רון הגיב:

        נכון, זה באמת לא ברור שההתחממות היא תוצאה של מעשי האדם, ועל זה אביא משל, שהוא סיפור אמיתי:

        בגרמניה נערך מחקר רב שנים על שכיחות לוקמיה בערים קרובות לכורים גרעיניים. לא איזה שנתיים שלוש אלא מעל 10 שנים עשו סקרים, בדקו מספרים ומצאו שאחוזי הילדים שלוקים בלוקמיה בערים סמוכות לכורים גרעיניים גדולים באופן מהותי מערים אחרות.

        המסקנה של ממשלת גרמניה היתה מדהימה. לאחר פרסום תוצאות המחקר, תענו הפוליטיקאים שהם מאמצים את המסקנות, אבל אין בהן הוכחה לקשר בין לוקמיה לפעילות הכורים. מדהים.

        • צרי הגיב:

         בנוגע להתחממות גלובלית – ישנם סימוכין לכאן ולכאן, ולא מעט טוענים שזה בגלל מחזור טבעי שקשור לסופות השמש אם אני זוכר נכון. פלוס שיש כמה חורים בגלובל-וורמינג מעשה אדם.

         כמו כן בנוגע למחקר שדובר עליו – בסרטן עשור זה לא המון, פלוס שכיצד נעשה המחקר זו שאלה מעניינת יותר. אנחנו מדברים כאן על הוכח אפדימיולוגית או קלינית? אנחנו מדברים על איזו שיטת מחקר? הוציאו החוצה את הילדים עם ההיסטוריה הסרטנית?
         פעילות כורים לא בהכרח מעלה סיכוי ואני ממליץ לך לחפש על זה מחקרים נרחבים יותר בכ"א..

        • נמרוד הגיב:

         מכל הסיפור של התחממות גלובלית אני מוטרד מהעובדה שהבעיה הזאת תפסה את המקום המרכזי בדיון על איכות הסביבה. בעוד שלהתחממות הגלובלית יש פוטנציאל הרסני ביותר, אבל השפעותיה מעורפלות עדיין ותאורטיות, בעוד שבכל שנה מתים המוני אנשים בפועל מנזקי זיהום כאן ועכשיו. אם איומי ההתחממות הגלובלית יתבררו כמוגזמים, זה ירפה מאוד את הקמפיין העולמי למען איכות הסביבה, למרות שיש טיעונים טובים לא פחות להפחית את הזיהום.

        • ג'ו הגיב:

         פחמן דו-חמצני לא מזיק כלל, הוא לא רעיל. אין שום סיבה טובה להפחית פליטת פחמן דו חמצני מלבד הנזק ל

        • ג'ו הגיב:

         …הנזק לסביבה.

        • נמרוד הגיב:

         ג'ו – אני לא מדבר על הצעדים המעשיים האלו או האחרים (למרות שגם כאן ייתכן שהולכים על הנושא ה"סקסי" אל מול הנושאים היומיומיים הפשוטים יותר) אלא גם על המודעות של הציבור והנכונות שלו לרתום את עצמו לפעולות כמו מיחזור ולנכונות לקבל פגיעה מסויימת באיכות החיים שנובעת מהקצאת המשאבים ועליית המחירים שתביא תעשיה לא מזהמת. אם נושא ההתחממות הגלובלית יתגלה כאיום מוגזם במידה כלשהי, זה עלול לגרום לכל נושא איכות הסביבה להיתפס כ"בלוף".

      • ג'ו הגיב:

       התקשורת דווקא היא זו שמציירת תמונה כאילו יש מחלוקת. בקהילה המדעית מספר הפרסומים השוללים התחממות מעשי ידי אדם בטל בשישים לעומת מספר הפרסומים המאששים זאת.

       אשמח לשמוע על מדענים ישראלים נוספים, מלבד שביב האב והבן שטוענים שאין התחממות/שהיא לא מעשה אדם. (הכוונה מדענים שפירסמו בתחום, לא גבי אביטל למינהם).

  • סמילי הגיב:

   גבי אביטל הוא לא חוקר אקלים, והנימוקים שלו לזה שאין התחממות גלובלית היו, ואני מצטט: "כדור הארץ לא הולך להיות מושמד. הקב"ה הבטיח לנו". http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1151211.html אתה באמת רוצה לטעון שהטיעון הזה לא קשור להיותו דתי?!

   • ג'ו הגיב:

    מעניין שמלבד הדתיים הפסיכים שטוענים שהעולם לא יושמד כי אלוהים הבטיח, ובארה"ב יש הרבה מהסוג הזה כולל חברי קונגרס שאחראים על תחומים רלוונטיים, ישנה קהילה דתית אחרת לגמרי המאמצת בהתלהבות כל הכחשת אקלים. הכוונה כמובן לכת האיין ראנד שרעיון הצורך בעצירת הזיהום מערערת את עולמם.

 10. ש.ב הגיב:

  תגיד יוסי, שמת לב שהפסיכים בכדור הפורח דיקלמו תפילה שמרדכי אליהו זצוקקלכיחי"ל חיבר?

  צריך לחפור עוד קצת בקשרים שלו ושל בנו עם כל מני מכשפים ובעלי אוב, שגם מתפקדים על תקן גורואים לסלבריטאים ולאחמ"ים שונים. ניר בן ארצי כנראה לא לבד.

  • עדו הגיב:

   לא כאלו פסיכים, גם אני הייתי שמח לטוס בכדור פורח עם דוגמנית, רק בלי עוד אנשים מסביב.

 11. קורא כלשהו הגיב:

  הרב דב ליאור מאשים את ההתנתקות
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/186/032.html

  אני בעד דו-ק-רב בינו לבין עובדיה.

טראקבקים/פינגבקים

 1. Tweets that mention זה לא הבעל, זה הכהנים | החברים של ג'ורג' -- Topsy.com