החברים של ג'ורג'

הסברה שיש לה מדינה, חלק 2

כתבתי אתמול (ג') על תכנית הלימודים ב-Hasbara של אוניברסיטת חיפה, ועכשיו מתברר שהיא לא לבדה. תכנית דומה קיימת גם באוניברסיטת תל אביב, מסר לי מקור שהעדיף לשמור על אנונימיות.

התכנית, המכונה Ambassador Club, מיועדת על פי הפרסום השקט מאד שלה להעניק לתלמידים כישורים בתחום הדיפלומטיה ולמעשה הסברה באמצעות שבעה מפגשים, כולם עם אנשי ימין והסברה, להוציא עם ד"ר חליל שקאקי, סוקר פלסטיני בכיר, אין פגישה עם אנשי שמאל או הסבר על הצד הפלסטיני של הסכסוך – Hasbara נקיה. התכנית נתמכת לא רק על ידי האוניברסיטה אלא גם על ידי משרד החוץ ועל ידי ארגון הימין האמריקאי Stand With US. tau

סטודנטים שישתתפו בכל שבע ההרצאות יקבלו ניקוד אקדמי עבור כך. ההרצאה הראשונה, שנערכה בתחילת השבוע, היתה של ארי ורון, לשעבר יועץ ראש הממשלה לענייני חוץ; ההרצאה הבאה תיערך על ידי איתמר מרכוס, מנהל Palestinian Media Watch וסגן נשיא של עמותת Central Fund for Israel, שכבר נתקלנו בה בעבר ושמממנת את "אם תרצו" ואת עמותת ההגנה לטרוריסטים ימנים, חננו; השלישית היא אביטל ליבוביץ', ובהנחה שאין שתיים כאלה זו סגן אלוף אביטל "היו להם קלצ'ים ולכן הם באו מעזה" לייבוביץ' מדובר צה"ל; שקאקי; ניל לזרוס, איש הסברה ותיק; ההרצאה השישית תהיה סיור בירושלים, והסיור אמור על פי המקור להיות חד צדדי מאד – המדריכה תהיה אל"מ במיל' מירי אייזן, דוברת הממשלה לתקשורת הזרה במהלך מלחמת לבנון השניה; והאחרונה תהיה הרצאה של מארק רגב, דובר ראש הממשלה לתקשורת הזרה הנוכחי.

יש כמה נקודות שראוי להתעכב עליהן. ראשית כל, ניל לזרוס. הוא מופיע (יחד עם אייזן) גם בתכנית של אוניברסיטת חיפה. הוא מוצג כ"יועץ חיצוני למשרד החוץ". אתם עשויים לזכור את לזרוס מהפארסה של הסרטון של "מארק ההומו נזרק מהמשט": הוא היה מי שהעלה את הסרטון לרשת. כלומר, כשאוניברסיטת תל אביב מדברת על "שגרירים" ו-Hasbara, היא מדברת בעצם על כך שהיא תאמן אותם בהולכת הציבור שולל, בהפצת שקרים בשם ממשלת ישראל.

שנית, Stand With Us. מדובר בארגון ימין בארה"ב, שהואשמה לא פעם ולא פעמיים בהפצת שנאה כנגד מוסלמים ופלסטינים, ושטקטיקת ה-pinkwash שלו – "מה אתם רוצים מישראל, היא אולי כובשת ומפציצה פלסטינים אבל בחלקים שלה די נוח לקהילה הגאה, כשלא רוצחים אותה מבלי שהמשטרה מוצאת את הרוצחים" – הותקפה בזעם על ידי פעילים גאים שלא היו מוכנים שהקהילה שלהם תסופח חד צדדית על ידי מערך ההסברה של ישראל. טקטיקת ה-pinkwash הופעלה, כזכור, בסרטון המפוברק של לזרוס. SWU תקפה בחריפות את ארגון ג'יי סטריט, והאשימה אותו בנקיטת עמדות "אנטי ישראליות ואנטי יהודיות." מדובר, בקיצור, במקבילה האמריקאית של "אם תרצו." זו השותפה החדשה אוניברסיטת תל אביב.

שלישית, המעורבות הממשלתית. במקרה של אוניברסיטת תל אביב, מדובר במשרד החוץ. במקרה של אוניברסיטת חיפה, כפי שאפשר לראות למטה, מדובר בסיוע של משרד ההסברה והתפוצות. שתי האוניברסיטאות, מורעבות אחרי שנים של ניאו-ליברליזם, אולי התעלמו מהבעייתיות שבהפיכתן לזרוע תעמולתית של הממשלה, אבל הן צריכות לחשוב על זה שוב: מי ששוכב עם כלבים, שלא יתפלא אם יתעורר עם פרעושים. כשאוניברסיטת תל אביב משתפת פעולה עם Stand With Us, כשהיא מאצילה את הילתה האקדמית על שקרנים בשכר כמו לזרוס, היא מזמינה עליה חרם בינלאומי. היא לא יכולה יותר לטעון שהיא לא חלק מהכיבוש, כשהיא סומכת את ידיה על המתנחל איתמר מרקוס. היא לא יכולה להעמיד פנים שהיא לא חלק מהתשלובת הצבאית-תקשורתית, כשהיא מעניקה חסות לקולונליות ליבוביץ' ואייזן. haifa

ראוי להזכיר שמשרד החוץ החליט כבר לפני כשנתיים להשתמש בארגוני קש כדי לקדם את המסרים שלו, מאחר והוא הגיע למסקנה שהמותג של ישראל ושל ממשלתה רעיל מכדי שמישהו יתייחס אליו ברצינות. כואב כל כך לראות את האלמה מאטר שלך, שבה העברת כמה מהטובות שבשנותיך, הופכת לחלק מרשימת ארגוני הקש של אביגדור ליברמן.

שלחתי לאוניברסיטה את בקשת התגובה הבאה:

שלום,

שמי יוסי גורביץ, בלוגר שמפעיל את הבלוג החברים של ג'ורג' וכותב גם בבלוג האנגלי +972. ממידע שהגיע אלי עולה כי האוניברסיטה מפעילה מה שמכונה Ambassador Club, שבמסגרתו עוברים סטודנטים מחו"ל שיעורים ב"הסברה", וכי אילו מהם שמסיימים את כל סדרת ההרצאות מקבלים על כך ניקוד אקדמי. הקורס נערך בשיתוף עם משרד החוץ, ארגון StandWithUs (ארגון ימני אמריקאי, שתוקף פעילי שמאל שם כגון J-Street) ואיתמר מרקוס, איש ימין שהוא הנציג בישראל של Central Fund for Israel, ארגון ימין שמממן בין השאר את "אם תרצו" ואת "חננו", עמותה שמייצגת טרוריסטים יהודים, ביניהם ג'ק טייטל.

להלן שאלותי:

א. מדוע מפעילה האוניברסיטה קורס שנראה פוליטי כל כך?

ב. מדוע היא הופכת אנשי ימין מוכרים כאיתמר מרקוס למרצים? איזו הכשרה יש למרקוס להרצות בפני סטודנטים?

ג. מדוע מעניקה האוניברסיטה ניקוד אקדמי עבור קורס במה שנראה באופן חשוד כמו תעמולה? האם תכיר האוניברסיטה בקורס דומה שייצג את הנראטיב הפלסטיני, ותעניק עבורו ניקוד אקדמי?

לתשובתך אודה,

יוסי גורביץ

אעדכן אם וכאשר תגיע תגובה.

ועוד דבר אחד: מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, חגי אלעד, שלח פניה דחופה לשר הבטחון, אהוד ברק, ודרש ממנו לשחרר או להעמיד לדין לאלתר את הנאא שלבי, עצירה מנהלתית השובתת רעב מזה 35 ימים. מצבה של שלבי התדרדר לאחרונה והיא הועברה לבית חולים. אלעד כתב, בין השאר, כי " השימוש הנרחב והשגרתי שישראל עושה בכלי המעצר המנהלי מנוגד לערך בסיסי לו מחויבת כל דמוקרטיה באשר היא – זכותו של כל אדם למשפט צדק."

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה התקבלו שתי תרומות בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורמים ולאחל להם שלא יחיו במדינה שתעוצב בדמותו של ניל לזרוס.

(יוסי גורביץ)