החברים של ג'ורג'

משחקים באש

בכל פעם שאתה חושב שאין יותר לאהוד ברק לאן לשקוע, הוא יוצא בהצהרה פומבית שמוכיחה לך ששוב טעית.

במקרה שלנו, מדובר בחוק הנאמנות. ראש ממשלתנו הודיע במפתיע כי בישיבת הממשלה הקרובה יעלה לדיון את הצעת החוק של יעקב נאמן, שליחו לדבר עבירה של איווט ליברמן במשרד המשפטים, שקובעת כי כל מתאזרח יידרש להביע נאמנות ל"מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

כל מתאזרח? לא בדיוק. כמו חוקי עוול רבים אחרים במדינת כל יהודיה, מי שזכאי לעלות לישראל מכוח חוק השבות מקבל פטור. ככה כותבים, במשפטית ישראלית, שליהודים יש זכויות יתר. רשמית, כפי שמציינת היטב נעמה כרמי, העולים אינם נחשבים למתאזרחים; הם נחשבים, מכוח חוק השבות למי שנולדו פה – או, ליתר דיוק ולמרבה המבוכה, כל היהודים היושבים בישראל, גם אם נולדו כאן, נחשבים לעולים.

כלומר, הצעת החוק הזו מיועדת לדבר אחד בלבד: לתקוע אצבע בעינם של האזרחים הפלסטינים בישראל, ולומר להם שוב שהם אזרחים סוג ב', שאם אחד מהם ירצה לשאת אזרחית ירדנית או מצרית, בן המשפחה החדש יצטרך לעבור נוהל מפרך של קבלת אזרחות, ובסופו להשבע נאמנות למדינה יהודית. לא למדינה שבה כל האזרחים שווים, אלא למדינה שבה יש שני מעמדות מובהקים של אזרחים, הנחלקים על פי מוצא: ילידים ופולשים. זו, אגב, לא אמירה שלי: כך כתוב בחוק השבות.

אז מה עשה מפרק השעונים ממגדלי אקירוב? הוא הודיע שהוא לא היה שותף להליכים – איפה הוא היה? ישן? – ושיש לו הצעת תיקון: "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, ואני מתחייב לכבד את חוקי המדינה". ההדגשה שלי.

ברק חושב, אולי, שהתוספת הזו על מגילת העצמאות מועילה איכשהו לאזרח הערבי, מורידה משהו מעוצמת ההשפלה. ספק רב בכך. נראה שהוא בכלל מכוון אל שותפיו המתמעטים והולכים בשמאל הציוני המתון, מנסה לפתות אותם באזכור של מגילת העצמאות; אולי הם יבינו שזו לא מדינת היהודים נוסח זבולון אורלב, אולי הם יחשבו שהוא לא מוכר אותם – שוב – לימין. בקצרה, אולי הם לא יפריעו לו להשאר בממשלה גם אם הוא יצביע עבור החזיר הזה. הרי יש לו נזם באף.

אם יש לברק עדיין תומכים, הם ודאי לא שמו לב שהממשלה שהוא יושב בה כבר ביטלה את סעיף השוויון במגילת העצמאות וכבר קבעה שמדינה יהודית – לפחות המדינה היהודית הזו – לא יכולה להיות דמוקרטית.

העלאתה של הצעת החוק הזו לדיון דווקא עכשיו היא אתנן מובהק של נתניהו לליברמן. כדי לשמור את הבריון המורשע בממשלה שלו, מוכן נתניהו להשפיל כ-20% מאזרחי המדינה, שגם כך רואים ממנה מרורים. יותר ויותר דוחקת הממשלה הזו את הפלסטינים הישראלים לפינה, מאלצת אותם לבחור בין המרכיבים הישראליים והפלסטיניים שבזהות שלהם (במושב הקרוב של הכנסת יש עוד כמה הצעות חוק מגונות בכיוון – האגודה לזכויות האזרח ריכזה מידע על הנושא כאן). עד שיבוא פיצוץ, שלאחריו יתכרבל הציבור הציוני בתנוחה העוברית האהובה עליו וייבב שלא אוהבים אותו, והוא הרי נתן להם כל כך הרבה.

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה התקבלו שתי תרומות בקרן הטבק והאלכוהול. אני רוצה להודות לתורמים. כזכור, עכשיו שאני מודע לאפשרות להוסיף הערות לתרומה, אני גם קורא אותן ומשתדל להגיב.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

23 תגובות על ”משחקים באש“

 1. ג'ו הגיב:

  בשביל הקפאה של חודשים ספורים נתניהו נותן לליברמן את ההשפלה הזו, מה יוכל ויקבל הימין בשביל ממש הסכם שכולל פינוי התנחלויות?

 2. יוריק הגיב:

  אהוד ברק צודק.
  יש למדינה בעיות חשובות ואמיתיות והנושא של הצהרת הנאמנות – שולי בעיניו.
  גם בעיני.
  מדינת ישראל היא מדינה יהודית. לכן קיים חוק השבות ליהודים בלבד.
  מי שרוצה להגיע לארץ ולהתאזרח – יצהיר על נאמנות למדינה. מה רע?
  בארצות הברית לא דורשים הצהרת נאמנות?
  אזרח ערבי נאמן רוצה לשאת אשה מחו"ל – יפה. ישא אותה לאשה בתנאים שקובעת מדינת ישראל. יש לו גם אפשרות לצאת עם אשתו למדינות אחרות.
  הגזמתם במחאה הפראית.

  • עמית הידוע כמקלאוד הגיב:

   בארצות הברית דורשים נאמנות לחוקה
   אתה רוצה שכל מי שרוצה לקבל אזרחות יישבע נאמנות לספר החוקים אז סבבה אבל נאמנות למדינה? מה אנחנו במשטר פשיסטי?

   • ידידיה הגיב:

    שמעת פעם את הצהרת הנאמנות שמוקראת בכל בוקר בבתי הספר הציבוריים בארה"ב? נאמנות לדגל ולמדינה, תחת כנפי השכינה.

    I pledge allegiance to the flag of the United States of America, and to the republic for which it stands, one nation under God, indivisible, with liberty and justice for all.

    • EL הגיב:

     ראוי לציין שההוספה שם של אלוהים היא חדשה יחסית (1954), ושתוספת זו, והשימוש בה בבתי ספר, גררו וגוררים ביקורת רבה. בתי משפט פסלו את השימוש בהצהרה בבתי ספר במספר הזדמנויות.

     http://en.wikipedia.org/wiki/Pledge_of_Allegiance#Criticism_of_requiring_or_promoting_the_Pledge

     • ידידיה הגיב:

      ועדיין, התוצאה הנוכחית בבית המשפט הבכיר ביותר מאלו שדנו בה, היא אישור ההצהרה.

      • EL הגיב:

       זו דווקא אמירה מאוד לא מדויקת כסיכום של המצב. למרבה המזל יש קישור ומי שרוצה לדעת יכול לקרוא.

       • ידידיה הגיב:

        אני חושב שזו כן אמירה מדויקת (לגבי הנסיונות לפסול את ההצהרה, לא לגבי הבקשה לפטור מהחובה להצהיר).
        דרך אגב דווקא בשבועת הנאמנות של ההתאזרחות נשבעים לחוקה ולא למדינה עצמה. לדעתי זו סמנטיקה.

    • א.ב. הגיב:

     מה, אתה רוצה להיות כמו ארה"ב?

     • ידידיה הגיב:

      הגבתי לעמית הידוע כמקלאוד. באופן כללי, אני חושב שבהרבה עניינים ארה"ב צריכה להיות מופת לעולם.

    • דוד הגיב:

     ההבדל היחידי הוא שהשבועה האמריקאית לא מבטיחה את ארצות הברית של אמריקה בתור מדינת העם האנגלו-סאקסי. הבדל קטן.

    • אזרח הגיב:

     שלא לדבר על כך שמתאזרחים בבריטניה וקנדה (וכנראה שאר מדינות חבר העמים הבריטי) נשבעים אמונים למלכה אליזבת השנייה ולצאצאיה החוקיים, גם אם הם במקרה רפובליקנים (במובן הלא אמריקאי).

     • גיל ב' הגיב:

      בדיוק חזרתי מלונדון וביקרתי גם בפרלמנט. חברי הפרלמנט האיאיים של "שין-פיין" (הזרוע הפוליטית של ה-IRA) מסרבים להישבע אמונים למלכה ולכן אין להם את כל הזכויות של חברי פרלמנט אחרים. אם אני זוכר נכון הם לא יכולים אפילו להצביע.

    • גיל הגיב:

     מה קשור? בארה"ב, הנאמנות היא למדינה של האזרחים, לקבוצה שיש לך "מניה" בה. בישראל, המשמעות של ה"נאמנות למדינה" היא נאמנות לרוב היהודי. לגבי ערבים, זה מזכיר יותר שבועת אמונים לאיזה אציל פיאודלי.

     • ידידיה הגיב:

      תקרא מה כתב "עמית הידוע כמקלאוד" שהגבתי לו – הוא מערער על הצהרת הנאמנות למדינה, באופן כללי.
      "אציל פיאודלי" – אתה מתכוון כמו באנגליה, שם נשבעים אמונים למלכה?

  • עדו הגיב:

   מה פירוש 'מדינה יהודית' בדיוק?
   מדינה לפי עקרונות הדת היהודית? לא נראה לי כי עקרונות הדת היהודית מתנגדים להקמת מדינה עד שיבוא המשיח.
   מדינת 'העם היהודי' ? יופי, אז אם יהיה פה רוב יהודי זה ממילא יתקיים, אם לא – מה זה יעזור שהרוב הלא יהודי יישבע אמונים ? ממילא בבחירות הוא יוכל לשנות את החוק בחזרה.
   תנסו להבין שיש דברים שאי אפשר לכפות אותם בחוק על בני אדם.

 3. עבגד הגיב:

  בפסקה האחרונה (לא זו של ההערה) צ"ל 'העלאתה' ולא 'העלתה'.

  מלבד זאת, פוסט טוב, תודה.

טראקבקים/פינגבקים

 1. Tweets that mention משחקים באש | החברים של ג'ורג' -- Topsy.com
 2. אסכולת הכורסא » יום ארבעים ושתיים